bugün

gürcüstan sınırları içinde olan eski azerbaycan toprağı.
(bkz: #7510717)

karapapakların da bulunduğu türk yurdudur.
serbest çağrışımla, (bkz: güven borça)
kars ın kardeşi. aslında zamanında cevresinin merkeziymiş.
dogma topram yurdum kanim .
azerbaycan toprağıdır.
Böriçala (borçalı) ve karayazı. Gürcistan sınırları içerisinde türklerin (azerbaycan türkleri) yaşadığı topraklar. Nadir şah Afşarın hata yaparak Gence beylerbeyliyinden alıp kartliye verdiği ve rusların gürcistanı işgali ile gürcistana kalan Azerbaycan toprakları.
Ata toprakları. Allah izin verirse gitmek istiyorum.
daha bugün akşam anneannemle e-devlet hakkında konuşup kökenimizi anlattırırken adı geçen yer, memleket.
tüm kitapların altını üstüne getirip, köyde konuşmadık yaşlı bırakmayıp, ailedeki insan adlarını, soyadını vb araştırıp, hatta ve hatta kendi çapımda dilbilimsel analiz yapıp ulaştığım sonuç, orta asya civarından önce hazar kağanlığı zamanında kafkasyaya gelip, hazar denizi kenarında uzun süreler yaşayıp (hatta türk-hazar-yahudilerinden bile olmuş olabiliriz bi zamanlar, uçuk bir iddia ama bazı kanıtlar var cidden) oradan borçalı'ya geçen, sonra borçalı'dan kalkıp macahel üstünden batum'a gelen, en sonunda da orada da duramayıp doğu karadeniz'e göç eden kıpçak türklerinin torunu olduğumu düşünüyorum. belki de atalarım kendini azeri/nogay/karaçay/kumuk gibi boylardan saymış olabilir bir zamanlar.

yine de tam net olarak söyleyemiyorum. anneannemin anneannesi her şeyi bilirmiş mekanı cennet olsun. o kadar meraklıymış ki sürekli anlatırmış taaa dedelere atalara kadar anneanneme söylermiş. hem de detayına kadar biz buradan geldik şu boydanız şöyleyiz diye sürekli söylermiş. nitekim bugün anneannem hatırlamıyorum küçük çocuktum diyor. gel de yanma şimdi. keşke bi kişiyi diriltme hakkım olsa da anneannemin anneannesini diriltsem allahım içim yanıyor (üzgün yüz).