bugün

bu sezonda da maçlarını kapalı gişe oynayan takım.
feci derecede fanatik taraftarlara sahip takım. bir çok alman maç esnasında kendinden geçer ve neredeyse her ailenin haftasonu eğlencesi bu takımın maçlarıdır. tüm çocuklarda takımın lisanslı ürünleri vardır. defteri kalemi ya da atkısı forması şapkası...
1997 yılının şampiyonlar ligi şampiyonu 2002 yılının uefa kupası finalisti olmuş sarı siyah renklere sahip alman takımı. ayrıca schalke 04 ün ezeli rakibidir.
geçen senelerde schalke şampiyonluk yolunda ilerlerken, borussia dortmund' a yenilmiş ve şampiyonluğu kaptırmıştır. anlamlı olan ise borussia dortmund' un schalke' nin ezeli rakibi olmasıdır.

(bkz: köpke)
50.675 adet kombine kart satarak aşağı yukarı tüm ligimizde satılan kombine kartlar kadar satış yapmış alman kulübü.

daha ilginç olanı ise dün kombine kart satışını durdurmak zorunda kalmaları. kulüp yöneticileri ellerinde maç günü satacak bilet kalmayacak korkusuyla kombine kart satışını durdurmuşlar.
2008 - 2009 sezonu deplasman formalarına hasta olunan takım. ben de istiyorum bundan.
2005 yilinda sadettin saran ve kardesinin para sikintisi cekmekte olan almanyanin guzide kuluplerinden borussia dortmundun bir miktar hissesi alarak alman futboluna giris yapmislardi. ancak alman milliyetciligi devreye girmis ve onlarin bir turk olarak alman futbol kulubune sahip olmalari engellenmistir.

hikaye icin; (bkz: Saran kardeşlerin Borussia operasyonu)
100. yıl kutlamalarını real madrid ile maç yaparak kutlamış takım. hayır, real madrid le maç yapmak istiyorsan hobi olarak şampiyonlar liginde yap, ama stadına taraftarlarını tıklım tıklım doldurup 100. yılını kutlayacağın gün niye yapıyorsun be deyyus. efenim maç 5-0 real midyat ın üstünlüğüyle sona ermiştir.
geçen hafta evinde nürnberg ekibine 4 tane salladıktan sonra, bu akşam deplasmanda vfl wolfsburg'u da 3-1 yenmiş, uefa avrupa ligi elemelerinin 1 puan altına kadar yükselmiştir. bu performansla devam etmeleri halinde sezon sonunda kendilerini çok iyi yerlerde görebiliriz.

avrupa kupalarına yine gel be dortmund, vallahi bu sefer babama "bunlar arı takımı mı baba niye sarı siyah formaları var böyle çizgi çizgi?" diye sormayacağım. der meister büyüdü, seni trt 3'ten izleyemez olduk. hadi lan!
dünyanın kombine rekortmeni takımıdır. öyle ki, her sene ağustos ayı ortalarında kulüp kombine kart satışlarını durdurur. sanıyorum ki bu sene 100. yılları dolayısıyla 50bin civarı kombine satmışlardı, kulüp nasıl durduracağını bilemedi.
senelerdir bir icraatı olmayan, bundesliga`da desteklediğim takım. benim hatırlayabildiğim ilk şampiyonlar ligi finalinde kupayı kaldıran taraftı.
bundesliga'da 20. hafta oynanırken bir maçı eksik 36 puanla 4. sırada bulunan takım. ateşli ve her zaman takımına sahip çıkıp destekleyen bir taraftar kitlesine sahip ayrıca.
bundesliga'da 2010/2011 sezonuna, bayer leverkusen maçıyla başlayacak takımdır.
1999-2000 sezonunda uefa kupası 4. turda galatasaray'ın 0-2 ve istanbul'da 0-0'lık sonuçlarla elediği takımdır. çok yüksek seyirci ortalamasıyla oynarlar. stadlarında oturan seyircilerin %95'i kombinedir. ayrıca renkleri de çok sempatik gelir bana.
müthiş bir taraftarı olan kulüp hele o kale arkası var yaaa!!
stadyumu, özellikle kale arkası tribünleri kıskanılan takım.
görsel *
72 bin full kapasitede oynar.
sadık taraftarı ve sattığı rekor kombine biletler ile bundesliga'nın bursaspor'u dur.
biricik nurimizin takımı artık bizimde takımımız.
bundesliga'da bu sezon şu ana kadar oynadığı 12 maçta 10 galibiyet bir beraberlik bir yenilgi alarak 31 puan toplayan, ikinci sıradaki leverkusen'le üçüncü sıradaki mainz'le puan farkını 7 puana çıkaran, 29 golle bundesliga'nun en fazla gol atan takımı.
daha çok küçükken 1996 1997 sezonunda juventusla oynadıkları şampiyonlar ligi finalinden beri hastasıyım. sammer thomas moller lars ricken riedlerlı mukemmel kadro. kalede de sanırım andreas köpke vardı. renklerinden midir asaletinden mi bilemiyorum ama o zamandan beri hastasıyım bu adamların. galatasarayımın westfallen'deki ¨galibiyetinde bile içim biraz burkulmuştu. şimdi yeniden şahlandılar. leverkusen macını izledim. adeta süpürüyorlar rakiplerini.

en kısa zamanda tekrar bir şampiyonlar ligi finalinde yüreğimi fethetmeleri dileğiyle.

not: virgül kullanamıyorum kuzenin laptop'u arapca yazılar falan var çözemedim hala. affola.
26 şubat 2011 bayern münih borussia dortmund maçı'nda yaş ortalaması 22.8 olan bir ilk 11'le sahaya çıkarak bundesliga tarihine geçmişlerdir. bundesliga tarihinde bir maça çıkan en genç 11'miş. şu 11 ile oynamışlar:

mitchell langerak, lukasz piszczek, neven subotic, mats hummels, marcel schmelzer, sven bender, nuri şahin, mario götze, robert lewandowski, kevin grosskreutz, lucas barrios

edit: bundesliga'nın en genç 11'i değilmiş. borrussia dortmund'un tarihindeki en genç 11'miş.
bundesliga şampiyonlarının bir kaderi olan, şampiyon oldukları yılın ertesinde çok kötü performans sergileme adeti içinde bulunmamasını dilediğim, avrupa'nın en dolu tribünlerine oynayan takım.

evet; bu yıl şampiyon olduklarına inanıp, diğer seneyi düşünmeye başladım.
7 lig şampiyonluğu
2 almanya kupası
4 almanya süper kupası
1 şampiyonlar ligi şampiyonluğu
1 kupa galipleri kupası
1 dünya kulüpler kupası şampiyonluğu
2 uefa kupası finali
80.720 kişilik stadyumda 80.200 ortalama seyirci...
battılar, lig sonuncusu oldular, 2002'de şampiyon oldular, uefa kupası'nda finalist oldular, sonra iflasın eşiğine geldiler.Şimdi ise ucuz bilet satıyorlar, gencecik oyuncu alıp, şampiyonluğa oynuyorlar. yıldız dedikleri kagawa'ya 350 bin euro ödediler şimdi değeri 10 misli arttı, nuri'yi başta bayern münih olmak üzere real madrid'in istediği biliniyor. hala daha ilgiyi üzerlerine çekiyorlar. inanılmaz ve fedakar bir seyircileri var. bu takım hakkında neler yazsam yetmeyecektir.