bugün

--------spoiler---------
-şşşşşşşşşş! bold pilot geliyor..

-------spoiler-----------
işin yarış kısmından zerre anlamam ama bu atın kazanma isteğini bi kaç yarışında farkettim ve anlatılanlar ışığında da hayran oldum.
o sonlara doğru çılgın gibi koşması çok etkileyici.
canlı canlı hipodromda yarışlarını izlediğim yarış atıdır. o zamanlar yaşımız ufaktı normalde 18 yaşından küçükler hipodroma tek başlarına giremiyor. mahallenin abileri ( eşekçiler ) alır götürürlerdi bizi bold pilot ve yavuzhan koştuğu günlerde. ingilizlerde bold pilot ne ise araplarda yavuzhan da o idi o zamanlar.

halis karataşı halis karataş yapan at budur. nasıl olur lan demeyin cidden durum böyle. altı üstü bir at değildi bu bold pilot padoğa çıkıp padoğun etrafındaki bizleri görünce resmen böyle asilzade gibi kafasını sallaya sallaya seke seke yürümeye başlardı. filmini izleyenler vardır mutlaka. o sessiz olunmazsa huysuzluk yapma olayı da yüzde yüz doğru. atın huyunu bilmeyen bazıları bağırırdı tezahurat yapardı bağıranın etrafındakiler hemen sustururlardı onları at "start in box" a girsin diye.

bir de koştuğu atlar bugün koşan atlar gibi değil he. tamamı şampiyon atlar. thunder boltundan tut damistasına nursultanına keyifine karabeyhanına kadar eğer bold pilot olmasa tamamı efsane olarak anılacak atlarla koşardı. o alman şampiyonunu geçtiği gün hipodroma gidemedik ama elbetteki kuponda bolt pilot tek idi o gün. zaman zaman youtubede önüme videosu çıkıyor her seferinde tekrar izliyorum.
bold pilot, görebileceğiniz en duygusal at olabilir. Sahibiyle arasında çekiişmeli bir ilişkisi olup sonradan bağ kurduğu için çok büyük başarılar, rekorlar kırmıştır. Gazi koşusunda yaptığı rekoru 25 yıldır hala kıran olmamıştır. yağmurdan nefret etmesine rağmen yağmura alışık alman atlarıyla hipodromda koşmuş ve bilin bakalın kim yenmiştir. bold pilot <3

gazi koşusunu ne zaman izlesem gözlerim dolar..
22 yaşında 2015'teki ölümüyle üzen attır.
söylenenlere göre efsane koşarmış rahmetli.
Aslında bald pilotmuş ama saç ektirmiş.
Eheh
Gençliğimin 4. Ayağı..
Gazi koşusundaki rekoru 22 yıldır kırılamayan at. Bu rekoru daha da ilginç kılan ise son 400 metreye kadar boldinin gerilerden gelmesi.

Bir diğer unutulmaz yarışı olan Boğaziçi enternasyonelde ise yarış saatine kadar yağmur yağmıştı. Bold pilotun rakibi atlar Almanya’dan geliyordu yağmura alışkındılar ve bankoydular. Bold pilot ise yağmurdan nefret ederdi. Tahmin edin tabiki bold pilot kazandı.
adının hakkını veren müthiş bir attı. kırılması gerçekten zor olan bir gazi koşusu performansı göstermişti evet bunu rekor kırarak yapmıştı. ama bold pilot'ı efsane yapan o rekor değildi bence. o rekoru yaparken sergilediği performanstı. çocukluğumdan beri babam sayesinde veliefendi'de bir çok at gördüm. bold pilot gerçekten inanılmaz asildi. onu ve o efsanevi performansını canlı izleme şansı bulduğum için kendimi şanslı hissediyorum.

tabi diğerlerini de unutmamak gerek;
karayel, nadas, cartegena, yavuzhan, grand ekinoks, trapper, johny guitar, kafkaslı, turbo... hepsi ayrı bir hikayedir. müthiş yarış atlarıydı her biri.

filmi henüz izlemedim. bold pilot jokeyi halis karataş ve ailesinin hikayesini izlerken eminim ki bol bol mendil harcayacağım. uzun zamandır dökmediğim kadar gözyaşı dökeceğim muhtemelen.

son olarak şampiyon'u mareşal'in sözleriyle yad edelim;

"at yarışları modern toplumlar için sosyal bir ihtiyaçtır"

teşekkürler şampiyon. seni izleme şansını bizlere verdiğin için.
efsane at.

bir de yavuzhan vardı hey gidi günler be..
film vizyonda.
En dış kulvardan geliyor bitişik yazılır.
https://www.youtube.com/w...?v=Ae1LKvxtZmI&t=527s
gazi koşusu rekortmeni efsane at.

1996 senesinde gazi koşunda kırdığı rekor bugün hala kırılabilmiş değil.
fragmanı izledim. uzun boylu jokey nasıl oluyor ? ilginç. başrol oyuncusu 1,80 imiş. önemli ayrıntı kaçmış. e sinemacı olunca...
Bold pilot'u şafak sezer oynasın.
fragmanı izledim helal olsun dedim. sinemaya gitmem ama galiba buna giderim. çok bizden, çok içten bir başarı öyküsü.
ayrıca türk sinemasında ilk defa farklı bir konu. öncü olur. çığır açar.

not. atçı değilim. hikaye güzel.
at yarışından tek anladığı şey çok sayıda atın koşması ve en önde olanın kazanması olan, konu hakkında bildiği tek ismin halis karataş olduğu bir insan olarak benim bile adını bildiğim rahmetli at.

mekanı at cenneti olsun.

şimdi de filmi çekiliyormuş, yakışır.
Çocukluk anısı. Bunu seven adam mika hakinen'i de sever, kartal'in bagajında da seyahat etmisligi vardır kısa vadade.
Efsanenin Jübilesinden bir görüntü.

görsel
nisan ayında rahmetli olduğunu yeni öğrendiğim şampiyon.

(bkz: bold pilot ile 5 li ganyan keyfi)

evet, böyle bir şey vardı 90'lı yıllarda. bold pilot koşuyorsa 6'lı ganyanın 1 ayağı her türlü cepteydi. gerçi yaşlanınca yanlış hatırlamıyorsam trapper birkaç kez geçti bunu, ama şu an emin değilim.

ama yine de 1996 gazi koşusunun son 200 metresinde kopup gelişi ve en yakın rakibine 6-7 boy fark yapması herkesin izlemesi gereken efsane bir performanstı.

allah rahmet eylesin.
bugün 22 yaşında vefat eden şampiyon beygir.
bir efsaneyi kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. allah rahmet eylesin.
Efsane yarış atı.