1. 1.
    half life'da bir araştırma şirketi.
    1 ... mta88
  2. 2.
    öncelikle hakkında yalnızca bir * * entry girlmiş olmasına çok üzüldüm. bu sözlüğün minimum 40% ı half life 1 en azından oynamıştır.

neyse half life 1 de tüm olayların geçtiği noktadır black mesa. xen den kristal aşırılıp g man in isteğiyle bu kristal testten geçirilir. fakat işler yolunda gitmez * ve xen gezegenine bir portal açılır. nihilanth bu portalı rahatça kullanarak kölesi olan vortigaunt ırkını ve diğer bir kaç ırkı dünyaya yollar ve istilaya başlar. hecu birlikleri olayı temizlemek için tesise gelir fakat güçleri yaratıklarla mücadele etmeye yetmez. adeta madara olurlar ve hayatta kalanlarından bir kısmı geldikleri gibi geri döner. bunun üzerine hükümet black ops u black mesa ya gönderir ve termonükleer bir bombayla tüm tesisi yok eder.

half life 2 deki küçük bir yan oluşumu için:

(bkz: black mesa east)

logosu budur:

http://half-life.wikia.com/wiki/Image:Hl_bmlogo.png

siyah bölüm tesisin sırtını dayadığı yüksek dağları, beyaz bölüm ise gökyüzünü temsil etmektedir.

(bkz: daha ileriye daha yeniye)
    (bkz: ufkunuzu genişletiyoruz)

not: bu entry sadece üstü kapalı bir biçimde black mesa yı anlatmaya çalışmaktadır. daha detaylı bir entry, ilerleyen saatlerde gelebilir.
    4 ... notrinova
  3. 3.
    lise stajımı yapmak için firma aradığım günlerde sivri zekalı bir arkadaşımın bana tavsiye ettiği firma. o zamanların, half life in zirve yaptığı döneme tekabül ettiğini düşünürsek fena da olmazdı hani.*
    (bkz: gordon freeman ile mesai arkadaşı olmak)
    4 ... giftofdark
  4. 4.
    tam adı Black Mesa Federal Research Facility olan araştırma tesisi.
    ... kinix
  5. 5.
    90 lardan sonra doğan her gencin en az bir kere çalıştığı dünyanın en büyük şirketlerinden biri.
    1 ... worldisblack
  6. 6.
    kelimeler kifayetsiz kalır bu muazzam half-life mekanı karşısında... ne kadar açıklama yapsam boş biliyorum kesin birşeyleri atlarım ama half-life 1'in sonunu hatırlarsanız mesa'da son bir portal açık kalmıştı işte o portalı oyunun sonunda black mesa'ya gidip kapatmak için savaşacağız. düşünsenize her tarafta insan ve uzaylı kalıntıları.. tüylerim diken diken oldu.
    ... muebbetcrew
  7. 7.
    araştırma şirketi kavramına yeni bir boyut getiren half life 1 deki muaazzam mekan. sonradan görme oyunun * aperture sciencesinden kat kat daha iyidir.
    ... robert pattinson
  8. 8.
    half life evrenindeki en büyük ve önemli araştırma şirketi.

yanlış hatırlamıyorsam half life'ta sadece 2 tane araştırma şirketinden bahsedilir.

(bkz: aperture science).
    (bkz: portal).

internette okuduğuma göre portal'da bir yerde bu rekabetten bahsediliyormuş.

sanırım tabela gibi bir şey çünkü glados'tan hiç duymadım.

portal'ın credits şarkısının bir bölümünde de şu sözler geçer.

(bkz: still alive).

"maybe you'll find
    someone else to help
    you. maybe black mesa. that was a joke. haha. fat chance."

çeviri:
    belki sana yardım edecek başka birini bulursun. belki black mesa. şakaydı. haha. zayıf bir ihtimal.
    1 ... shadowlink of the nightfall
  9. 9.
    Half life oyununun geçtiği Hatta gerçek olduğu new mexico'da olduğu rivayet edilen araştırma üssüdür. Aperture science ile rekabet Içerisindedir.
    1. Oyunun tamamen geçtiği yer olarak bilinir. Kısa olarak çalınan taş ile portal açılır ve uzaylılar laboratuvar'ı basar. Gordon kurtarmaya çabalar. Sonra özel askerler duruma el koymak için gelirler ancak yetersiz kalırlar. En sonda zaten bir portal ile uzaya gidilip uzaylı öldürülür.
    ... mert41994
  10. 10.
    zamanında koridorlarında üç buçuk atıla atıla dolaşılan yer.
    1 ... gordonlevyeliman