1347-1350 yılları arasında avrupayı kasıp kavurmuş olan veba salgınına verilen isim. türkçe karşılığı kara ölümdür.
age of empires 2 de tüm düşmaları öldürme komutu, hilesi.
bir rus votkası markası. kola gibi kutuda da satılır.
http://www.imdb.com/title/tt1181791/
yersinia pestis adlı bakterinin sıçanlar aracılığıyla insanlara bulaşması sonucu avrupa nüfusunun yaklaşık yarısının ölümüne neden olmuş hastalıktır.
ciddi manada boş vaktiniz varsa izleyin. onun dışında izlemek istediğiniz başka film varsa önceliği kesinlikle ona verin.
Metal Grubu gibi isimi olan veba salgını gerçekten zamanında çok can yakmıştır . . .
sik gibi film afedersin. izlemeyiniz.
(bkz: sean bean ın her filmde ölmesi sorunsalı)
--spoiler--
orta çağ filmi olarak yeri ben de ayrıdır. sean bean oynuyor diye izlemeye başladım tam da ned stark'ı yeni kaybettiğimiz zamanlardı. film sonradan baya iyi bir film olarak aklımda yer etmiştir.
--spoiler--
yaw bu paganlar size ne etti kardeşim diye başlayarak yorumlamak istediğim 2010 yapımı film. sean bean, Eddie Redmayne, Carice van Houten başrollerde.

ucundan biraz spoiler içerir
--spoiler--
mevzu orta çağ ingiltere'sinde geçiyor. başta aha hristiyanlar özeleştiri yapmış diyorsun, ortalara doğru kraliyet ve kilise masum bütün suç cahil halkın diyorsun, cadılık fena birşey değil aslında derken kahrol pagan al sana jesus deyip sonunda biryere varamıyorsun.
--spoiler--

orta çağ konulu filmleri sevenlerin beğeneceğini düşünüyorum. imdb notu yerinde olmuş, ne eksik ne fazla.