bugün

500 liralık da olsa alabiliyorsunuz, ama alacağınız siteler işlem yapan bankalar sınırlı ve güven problemi var ortalıkta.
Amına koyayım senin bitcoin. 300 dolardan yukarısına gitmez demiştim zamanında. Biraz daha akıllı olsam ev alırdım şimdiye amk.
Al sat işine girdim alnimin akıylan. Ama komisyonlar fena eritiyor.
Aklı olan hemen satsın, maliye bakanlığı bunu emtia sınıfa sokup %35 e kadar gelir vergisi, %18 de kdv almaya başlyacak...
korsan para birimi ve spekülasyon aracı.

kripto, sanal, dijital vs vs diyerek itibar kazandırmaya çalışıyorlar ama basbayağı, apaçık korsan.

korsan işine giren her şeyi göze almalıdır. vole vurmak ta mümkün, kazığı yemek de.
Şu sıralar riskli yatırım aracı en azından ayın 17 18 nden sonra yatırım denenebilir.

Dün 0.45 ten 1000 adet ripple aldım
şu an 0.53 54 civarı geziyor.

Viskimi açtım sabah sabah takılıyorum kendimce.
eskiden mısırdaki bilinmeyen dededen kalması hayal edilen mirasın yerini almış sanal para birimidir.

- merhaba ahmet bey mi ?
+ evet ben ahmet
- amerigadaki tobiyas amcanızdan 500 bitcoin miras kaldı
+ bitcoin mi...
görsel
balon değil lastik.
az da olsa patlama riski var yani.
yakinda zengin dügünlerindeki taki merasimlerinde bolca duyabilecegimiz para birimi.

-amcasindan 1 bitcoin (alkış)
Kripto para. Bununla vergi kaçırma hedesi olur mu lan acep.
bi gazla aldım öğrenci halimle 100₺ zarardayım,önümüzdeki enayiliklere bakıyorum.devlet buna da vergi yaparsa +100 yine zarar.bi kulak arkası kalacak.
Ben kandım bile.
kazandığım coreleri nasil btc ye dönüştürecek ve nasıl sanal cüzdana aktarabileceğimizi anlatacak, ama bilale anlatır gibi anlatacak bir arkadaş yok mu dediğim para birimidir?

mesela coinpot.co sitesinde birikmiş coinleri nasıl cüzdana aktarıyoruz ve nasıl paramızı alıyoruz?
Ayrıca bu cüzdan nerede?

edit: allahtan aralarda insanlar çıkıyor da, bilale anlatır gibi de olsa babasına anasına anlatır gibi de olsa anlatıyor, bazıları da boş yapıyor. allahtan insanlar var da benzerlerinden koruyor bizi.

(bkz: sen anlatma ulan ayı)
Satoshi was here.
bu işin bit yarıştırmayla ilgisi olup olmadığı hala meçhuldür.

rivayete göre bu işi başlatan şanghay hapishanesinde müebbet yemiş bir altın madeni işçisinin hapishanedeki bit yarışında varığını yoğunu kaybettikten sonra intikam almak için başlattığı bir olaydır.
dokunulmaz olması az sayıda olması kısa sürede değer kazanmasını sağlamıştır.

elde etmek çok zordur bilgisayarınızın çok üst seviye olması lazım kazıcak bitcoin bulucak veya borsadan satın alıcaksınız veya da üst düzey bir bilgisayar kiralayacaksınız o kazıcak bulucak bu 3 yöntem arasında borsadan almak daha mantıklı olandır.

neden dokunulmaz olduğunu şöyle açıklayalım misal ben abd de mulimilyoner bi adamım paramı istediğim gibi dışarı çıkartamam ve isterse abd yarım bir gün savaş çıksa bu paraya el koyma yetkisine sahip her ülkede böyledir ama sanal bir para olan bitcoine el koyamaz kaynağı belirsiz.

şuan 21milyondan fazla bitcoin elde edilemiyeci söyleniyoe yani sayısı az o yüzden değerli altın gibi altını yaratamayız az olduğu için değerli parayı merkez bankasında basarsın o yüzden paradan daha değerli hale geliyor.
Güne 63.713 TL değerle başlayan an itibariyle 67.852 TL değere ulaşmış sanal para birimi.

inanılmaz derecede artış gösteriyor. barış özcan'ın bitcoin ile alakalı hazırlamış olduğu videoyu izledikten sonra buna bakış açım değişti. Dijital çağda paranın transferinde kullanılabilecek bir sistem. Lakin kafamda bir çok soru işareti var. Değerinin bir altın madeni gibi sürekli artış göstermesi bir balon görüntüsü vermiyor değil. Çünkü altın madeni nesnel bir materyal ve ölçülebilir niteliğe sahip. Bitcoin'de böyle bir durum söz konusu değil. Yani 21 milyon bitcoin para üretim kotası konularak bir karşılık oluşturulmaya çalışılmış. Bu 21 milyon sınırını kim koymuş, nasıl koymuş, neye göre koymuş? ileriki zamanda bu sınırın daha da genişletilerek daha yukarı bir rakama 50-80 milyona çıkmayacağını, enflasyon oluşturarak değer kaybı yaratmayacağını kim nasıl garanti edebilir?

Ve yahutta böylesi bir dijital sanal sistemin çökmeyeceğini kim garanti edebilir?

Barış özcan'ın da değindiği gibi "buralar hep dutluktu" deyimi 20-30 yıl sonra bu bitcoin içinde geçerli olacak gibi gözüküyor. Lakin sistemde ciddi bir güven boşluğu var.

Yani bir ödeme aracı olarak süper pratik ama yatırım için pek risk almaya gelmeyecek bir sistem. Ama para kazanmayanlar da yok değil.
8 bytecoin 1 bitcoin yapıyor.
Kesinlikle yatırım yapmak için en uygun para birimi enflasyondan etkilenmiyor düşüşe geçmesi neredeyse imkansız.
Günümüzün titan zinciri, network satışı sistemi tarzında ucundan bir şekilde bulaşanların diğerlerini de çekmeye çalıştığı sistem. Bu ülkede şu kadar internet kullanıcısı, bu kadar e-ticaret yapan var gibi açıklamalardan sonra tamam geleceğin de parası sanal olacak nevinden yorumlara bakıp parasını görmediği, dokunmadığı bir sisteme yatırıyorlar. Yapmayın, etmeyin. Neden mi? Çünkü bu ülkede hâlâ fatura yatırmak, maaşını çekmek için sıraya giren insanlar var. internet üzerinden alışveriş yaparsa boşluklar olabileceğini hesaba katanlar var. Halkımız yatırım aracı olarak altını görür. Ordan kâr elde ettiğinde arsaya yatırır. Neden, çünkü elle tutulur, gözle görülür. Fiziki altınlar için gelin yatırın dendiğinde bile herkes bir arka planı olabilir diye yorumlarda bulunurken, atm'ye gidip başkasından yardım isterken star wars'ı izleyip gaza gelenlerin aldığı paracıktır. Benim vatandaşım yastığının altına koyar yine de buna rağbet göstermez diye düşünüyorum. Yatırım tavsiyesi değildir.
görsel
arz-talep ilişkisine dayalı değer kazanan sanal para birimi. abd doları benzer olsa da arkasında abd var. bitcoin'in arkasında kim var bilemiyorum.
Bn paraya dokunup kokusunu içime cekmeden paraya para demem,
eğer bir işte en az 350 saatlik tecrübeniz yoksa o işe girmeyin. işin kötü olması değil sizin deneyimsiz olmanız sizi zarara sokar.