bugün

dedesinin mezarında atomu parçalama, ışık hızını yakalama formülü bulacağını zannedenlerin varsayımı.

ayrıca kaç yaşındasınız lan? dedenizin mezar taşının okunamaması için 1920'lerde vefat etmiş olması lazım. bunun için de sizin 80-100 yaşlarında olmanız gerekiyor.
oysa hepsi harvard a gidecekti.
Ne gece yasanmis ki, ayni halk o gun bu gundur cahil.
bir uyandım, hebebe hebe be be.
erkeklerde %7 kadınlarda ise %0,5 okuma oranı olan bir toplum 20 yıl içinde %67 okuma oranına yeni harflerle ulaşıyor. bir gecede cahil kalmadık, zaten cahildik.
Atomu parçalamayana kız vermeyen halk, mustafa Kemal Atatürk yüzünden bir gecede cahil kalmıştır.

Bir yazarın da dediği gibi: "bir uyandım, hebebe hebe be be."
osmanlı'nın son yüzyılda gayrimüslim okumuş kesmi çıkartırsanız %4 civarında okuma yazma bilen bir nüfusu var yani %96'sı cahil bir halk var. aynı halk osmanlı'nın devamı türkiye cumhuriyetinde ise 1938'lere kadar artan nüfusuda katarsanız %23 oranında okuma yazma bilen bir nüfus var. II. Abdülhamit kendi hatıratlarında bizzat latin alfabesine geçilmesi gerektiğini düşünmüş fakat uygulayamadığını da eklemiştir.
Osmanlı zamanında halk, vergi getiren, savaş çıktığında çağrılan asalaklardan ibaretti. Sanırsın hepsi profesörmüş amk, harf devriminde sığıra dönüşmüş.
bin gece cahil kalmış halk için fazla bir reform. adamlar o zaman bunu kabul etmiş,

şimdi ki bölücüler karşı çıkıyor, vay vatan hainleri, vay hilafet yanlılıları.
Bilimde ve teknolojide Amerika nın ve Avrupa nın elli sene gerisindeyiz deyip, ilerlemek ve bu devletleri geçmek için bu gece Japon alfabesine geçmektir. Japon alfabesini benimseyip öğrenmeyenlerin akademisyenliğini ve öğretmenliğini elinden alıp yerine bir haftalık, 40 günlük fasulyeler koyup şarap kadehleriyle ilerledik havalarına girmektir .
Köyünde tezek kesen çomarların argümanı.
en sevdiğim akpli önermesi. vallahi hastayım buna. bir de girizgahı var bunun: efendim, ingilizler bin sene önceki kitaplarını okuyor, şekspir okuyor, çinliler okuyor, japonlar okuyor biz okuyamıyoruz diye.

(bkz: hele yarrama bak)

aynı önermeyi yapan kişi ile kur'an ve arapça üzerinden benzeri muhabbete girince, zaten şimdiki arapça ile kur'an'ın indirildiği zamanki arapça farklı, anlamıyorlarmış diye kendisi söylüyor.

b a y ı l ı y o r u m !
gerzek kuzenim bilgisayarıma format atınca tüm üniversite fotoğraflarım silinip gitmişti. bir gecede lise mezunu olmuştum bende.
bir kısmı hala cahil çomar halktır. evet.
Bir gecelik hafizasi olanlarin sorunu.
Lan mk dunya edebiyatini, bilim ve teknolojiyi, kuresel siyaset arenasini, tum caglarin tarihini bu sekliyle okuyabiliyorum. Sen cahil ve comat kaldiysan biz ne yapalim?
15 yılda cahilliği yücelten parti.
osmanlıdaki okuma yazma oranı ile cumhuriyetin ilanından sonraki okuma yazma oranına bakılarak, önermenin saçma bile olamayacak kadar boktan olduğu görülebilir.
hepsi profesör, filozof vs. falan dı zatem amk.
Katalan kürtleridir.
bunu söyleyenler gerçekten inanarak mı? söylüyorlar. yani hiç bir ademoğlu bu kadar mal olamaz.
nasıl cahil bırakılmışlarsa hala cahiller ve hala bir gecede cahil bırakıldık diye ağlayan çomar güruhtur.

lan tamam cahil bırakıldın ama 90 küsur yıl zırladığın yetmedi mi oku yine bilgili ol aq cahili madem bilgiye bu kadar açsın ya amk çomarı
zaten daha önceden de cahildir.

o halde Arap harflerini kabul eden türk devletleri yüzünden Göktürk harflerini okuyamıyoruz.
bazı halklar da 15 yıldır cahil bırakılıyorlar. vize işlemleri durdurulan devletin başındaki kendisini asrın lideri falan sanıyo.bi de işe bu tarafından bakmalı.
osmanlı'dayken orta asya'daki büyük dedelerimizin mezar taşını okuyabiliyor muydu sizin dedeler?
Hangi halksa o bizi ilgilendirmeyen halktır. biz türkler olarak, özellikle de anadoluda yaşayanlarımız yüzyıllarca cahil bırakılıp ortaçağ karanlığına hapsedilmiş vaziyette yaşadık ve atatürk'ün, hasan ali yücel'in v.s gibi büyük devlet adamlarının eğitim alanındaki büyük devrimlerine rağmen hala tamamen kurtulamadık o karanlık çağın izlerinden. Hal böyleyken o 'bir gecede cahil kalanlar' her kimlerse artık kendi başlarının çaresine baksınlar bizi ilgilendirmez.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar