bugün

Bizim her inanca saygımız vardır. Ama gecenin bi saatinde davul çalmak?
Biraz, özgürlüğü ihale girmiyor mu?
Gece davul çalmak dini inanç degil ki zaten.
gece çalınan davul ibadet amaçlı değil, bahşiş kazanma amaçlı çalınmaktadır.
gereksiz bir gelenektir. uyurken o davulun sesini bir kere duyup sahura kalkmadım. gerçi alarmı duyup da kalktığım olmadı, kapatıp uyumaya devam ediyorum. benim hiç uyumamam lazım.
Canım o dini inanç değil gelenek. Ayrıca ihale değil ihlale.
Davul çalma dini değil milli gelenektir.
Yöresel geleneklerin ramazanla birleşmesi.

Ben oruç tutmasam da bu ramazanın kendine has ve özellikle bizi araplardan ayıran özelliklerinin olmasını seviyorum.
tokmakçılığı kutsal kılar.
Dini inanç değil de kültürel gelenek olarak değiştirilmesi gerekir. Ramazanda keşke kaybolmasa dediğim tek gelenektir. Kültürü ve dili zarar uğrayacak bir toplum için artık yapılacak bir şey yoktur sözünü akıllara getirir.
Ramazan ayında sahurda davul çalmak bir osmanlı geleneğidir. O zamanlar çalar saatler akıllı telefonlar olmadığı için böyle bir yöntem bulmuşlar. Bu yöntrm gelenek olarak devam ettirilmiş.

Dinde yeri yoktur.
insanları insan yapan geçmişinde yaşadıklarıdır. ülkeleri ülke yapan da gelenek, görenekleri ve kültürüdür. Açıkçası ben de pek sevdiğimi söyleyemem, ülkemizin gelenek ve göreneklerine bağlı değilimdir fakat saygım var. bunların kaybolmasını da istemem devam etmeli fakat modernleştirilebilir bir nebze.
hayır efendim dini inanç değildir. osmanlı döneminden kalma geleneksel bir durumdan fazlası değildir.
ayet var ayet.

https://www.youtube.com/watch?v=IfQM_AGvM10
Gelenekle dini inanç arasındaki farkı bilmeyen yazar beyanı.
arkadaşım akıllı mısın davul çalmak dini inanç mı Allah aşkına o bir gelenek Arabistan'da çalınıyor mu davul?
Yahu davul nedir, davul islamda haramdır.
görsel
Araplığı geçtim Afrikalı ilkel kabile devletine cevirdiler ülkeyi.
Başlığı görünce çok güldüm, bu nasıl bir espri anlayışı Omen tonrem kim girmiş bu entry i tanımak istiyorum seni yiğidim derken ilk entryi giren yazarı gördüm.

Enteresan.