bugün

Yarın ilk dozunu vurulacağım aşı. Evet 30 altıyım, evet kronik hastalığım yok ve evet partili değilim.
Tam 40 yaşında olmam hasebiyle sabah sabah bana da çıkan aşıdır.

Gidem de vurulam bakalım ne isime yarayacaksa,

Hoş bu zamana kadar da hiç covid olmadım Ama...
Benim ablamın arkadaşı doktor ve o da aşı vurulmayı düşünmüyormuş. Ablam ileride etkilerinin olabileceğini düşünüyor. Ben de aşı vurulmayı düşünmüyorum. Zaten yaşıyoruz bir şekilde.
görsel

ilk dozu geçen hafta olduğum ikincisi Temmuz sonunda randevu aldığım aşı. Hiçbir yan etki görmedim sadece hafif kolum sızladı. Herkes olsun normale dönülsün aşı en güçlü silah. Evet.
aralık 2020'de fahrettin koca'nın yaptığı yorum.

görsel
bi bana çıkmadı arkadaş çıksa da gidip olsak.
mRNA yöntemiyle üretilen alman menşeli, covid19 aşısı.
Hafif kol ağrısı dışında hiçbir yan etki göstermedi.
ikinci dozu henüz olmadım, ilkine göre biraz daha fazla semptom gösteriyor duyumum var, ne kadar doğru bilemiyorum.
Yakında göreceğim.

Bir an bile aşı olmamak gibi bir fikrim olmadı, pişman değilim!
Bu illetten kurtulmanın en kesin yolu bu...
yakın zamanda randevusuz da olunabilecek olan aşı. aile sağlığı merkezleri, hastaneler gibi aşı uygulama yetkisi bulunan kurumlara gidip eğer uygulanma sıranız geldiyse randevu almadan istediğiniz yerde yaptırabileceksiniz. şuan da randevunuzdan bir gün öncesinde ya da bir gün sonrasında aşınızı vurulabiliyorsunuz. ayrıca randevunuzun bulunmuş olduğu hastanede de olmak zorunda değilsiniz. uygulama yetkisi bulunan herhangi bir yere gittiğinizde yapmak zorundalar .aşıla uygulamasına yakın zamanda güncelleme geliyor. insanlar aşı olsun diye kolaylaştırıyorlar diye düşünüyorum. o kadar tam kapanma süresinde harekete geçmeyenler şuan bu düzenlemeye geçmelerinin tek sebebi aşı temini tabi ki . lakin sağlıkçıları bu konuda düşünmüyorlar. yığılmalar gerçekten bizleri yoruyor. ayrıca insanların aşı olmadan önce uygulanma şekli hakkında bilgilendirmeleri gerekiyor. bir flakondan 6 doz aşı çıkıyor. yani 6 kişi onam formu doldurmadan 1 flakon aşı hazırlanamıyor ve diğer 5 kişiye uygulanamıyor. aşı hazırlama olayı da biraz sıkıntılı , hassas bir bileşim. çözünmüş aşı yaklaşık 5 dakikada hazırlanıyor. çözünmediyse donmuş flakon 30 dakikada çözünüyor. aşı olacak insanların biraz sağlıkçılara karşı hassasiyet göstermeleri gerçekten önemli. sonuçta bazı kuralları il sağlık tarafından kurumlara bildiriyorlar ve tek 1 doz zayi aşıya bile tahammülleri yok. lütfen kararınızı verdiyseniz ki bence olun , onam formunuzu doldurup , 6 kişi tamamlandıktan sonra sessizce isminizi seslenmelerini bekleyin. aşıyı olduktan sonra alerjisi olanlar 30 dakika , olmayanlar ise 15 dakika sağlık kurumundan ayrılmasın. kalabalık oluşturmayacak bir yerde bekleyin. her hangi bir yan etki gördüyseniz kurum doktoruna başvurun. ortaya çıkan yan etki için bildirim yapıyorlar. umarım bu zor günler biter. gerçekten yorulduk.
Aşıyı yapabilmek için gün içerisinde randevusu olanları müsaitseniz buyrun gelin asınızı simdi yapalım diye cepten arıyoruz. Niye, gelen vatandaş 6.kisinin gelmesini beklemesin diye. Kendi cep telefonumuzdan kaç kisiyi arıyoruz. Önemli degil ama randevu alıp özellikle gelmeyenler var. Aşı olmak isteyip aşıya ulaşamamış kisiler varken aşı zayi olsun diye böyle davrananları aklımız almıyor. Millete aşı yapıyoruz diye bize madalyada takmayacaklar bu süreçte ne özlük haklarımızda ne maaşımızda bir iyilestirme filan da almadık. Telegram grupları oluşturup aşı randevusu alıp gidip aşıyı olmayalım da bize bön bön baksınlar filan diye bir yazı dolanıyor ortada. Sanki yapılan her aşı bana prim olarak dönüyor bu ne aptallıktır yahu. Bana ne kardeşim ama senin covit olmanın da ucu bana dokunuyor hasta olup hastaneye yatan yine sensin, aşı olmaya gene bana geliyorsun. Havanı da gene bana atıyorsun. Günah keçisi gibi gelen vurdu giden vurduya döndük iyice.
Şimdilik en guvenilir aşı.
Dün aşıdan 3-4 saat sonra hiçbir şey yoktu. Akşama doğru kolumu kıpırdatamadım. O nasıl ağrıydı lan öyle. şimdi geçti çok şükür.
(bkz: cip takıyellağ)
devletin elinde bolca bulunduğu düşünülen aşıdır. 40 yaş üzerini aşılamaya başladılar ya. etrafımda da bu yaş aralığında olan insan sayısı çok fazla. hangisi ile konuşsak "çin aşısı yokmuş tek seçenek olarak bu çıkıyor karşımıza" diyorlar.

valla ben şahsen bu aşıya biraz mesafeliyim. bize sıra gelince eğer çin aşısı varsa onu tercih ederim. bu iki aşının üretim şekilleri için "çin aşısı geleneksel aşı ölmüş virüsten elde ediliyor" denilirken bunun için "kimyasallar kullanılarak üretildi" deniliyor. geleneksel aşı her zaman daha iyi gibi sanki. en azından yan etkisi çıkma olasılığı daha düşüktür. bu biontech i olan herkes kolum çok ağrıyor başım fena dönüyor falan diyor. benim patronda alerji var mesela bu biontech i yaptırmaması konusunda söylemlerde bulunulmuş kendisine. alerjisi olanlara tavsiye edilmiyor diyorlar.
kısırlık ereksiyon bozukluğu ibnelige meyleden kadınlarda tüylenmeye sebebiyet veren aşıymış.
Çipleriniz hayırlı olsun abiler ablalar.
aşıdaki çip nedeniyle herhangi bir savaş durumunda almanlara karşı ateş açamıyorsun. aselsandaki mühendisler yazılımını çözmeye çalışıyormuş. aşı olduğunuz gün duş alırsanız çipler bozuluyormuş diyorlar.

bu arada birinci dozu oldum 3 saat sonra omuzumda hafif ağrı olmaya başladı. sol kolumun tüyleri sarardı almanlaştı. bedenim sağ kolumla sol kolum arasında Berlin duvarı görevi görüyor.
Sıramı beklediğim, gelince olmayı planladığım aşı.

*Çip takacaklarmış. Bana takılacak çipe yazık amk. Boşa masraf. Zaten robot gibi, mal gibi yaşıyoruz hepimiz.

*kısır yapıyormuş. 2 tane dünya güzeli kızım var. Biri terminatör. Bundan sonra çocuk düşünmüyorum zaten. Sorun yok.

*dna'yı bozuyormuş. Bir kere dna üzerinde kalıcı etki bırakmadığı açıklandı. Olsa bile ambalajlı yediğiniz gıdalar bundan daha tehlikelidir. Bimde satılan krinkıl marka çubuk krakerdeki maddeleri okusanız 6 ay bulanık sıçarsınız.

*Bill Gates bu aşıyı finanse etmiş. Arkasında Bill amca varmış. Bunu yazdığın laptop'u bakkal Ahmet Amca yaptı sanki amk. Biz bu adama domalalı 20 yıl oldu zaten. Artık çok geç. Donumuzun rengini biliyor.

insanlar ölüyor. Şu aşı asıl gelmesi gerektiği zamanda gelse ve etkin aşılama yapılsaydı onbinlerce insan hayatta olurdu. Ben ölümden ya da hastalıktan korktuğum için değil, belki farkında olmadan başkasına bulaştırırım diye oluyorum. Bir kez hastalığı atlattım zaten. Bende bile 1 senedir tat koku yok. Yaşlı ya da hasta insanların vebali olmak istemem Allah korusun.
görsel
Herkeste şiddetli kol ağrısı yapmayarak beni bir miktar üzen aşı.. ikisinde de çok kol ağrım oldu uyutmayacak kadar. 2.yi olduğum gün de baş dönmesi yaptı. başka bi kötülüğünü görmedim. inşallah görmem de..
Cumartesi günü ilk dozunu oldum. Bende en ufak bir yan etkisi olmadi. Asidan önce alerji ve antibiyotik kullanimi soruyorlar. Bir saat erken gittim, bekletmediler sagolsunlar. Toplum bagisikligi icin siz de cipinizi taktirin
Sigortalı çalısan tüm isci ve memurlara aşı hakkı cıkmış an itibariyle e nabız cökmüştür.
an itibariyle 1. dozunu olduğum aşı.
hiç hissetmedim, biraz sızladı ama. hemşire; "olacak o kadar ne de olsa içinde çip var o sızlatiyor" dedi.

neyse, şaka bir yana bilime güvenin arkadaşlar ve gidin aşınızı olun ki sağlıklı günler daha çabuk gelsin.

edit: aşı vurulalı yarım saatten fazla oldu. ne baş dönmesi, ne bir yanma, ne bir ağrı ve uyuşma hissetmedim. yani herhangi bir yan etki oluşmadı bende.
gerçi bana normal insan dozu yaptılar ondan sanırım. boğa yahut aygır dozu vurmaları lazımdı.
Daha bize sıra gelmeyen ama yaptırmak istediğim aşı.
eldeki kısıtlı bilgiler ışığında da olsa covid aşısı için tercihim.
dün gece itibari ile oldum,

kolda belirgin ağrı ve halsizlik durumu mevcut..

bir de enteresan yatak odasında yatıp salonda uyandım, uyurgezerlik yan etkisi de yok halbuki.. *