bugün

Biberiye hafızayı güçlendiriyor ve canlandırıyor.
Sınav öncesi taze biberiye koklayabilirsiniz.
görsel
görsel
balıkesir-ayvalıkta yaşlı bir rum kadının, balkonunda birkaç çeşit ot ve çiçekle birlikte yetiştirdiğini gördüğüm, minyatür boyutlardaki acı biber yavrusu. *
bir de turşusu vardır bunun, ki salçalı bulgur pilavının yanında 10 numaradır.
Et yemeklerine oldukça güzel bir tat ve koku katan bitki.

Evimde saksıda yetiştiriyorum. Yapraklarından taze taze yemek de oldukça hoş oluyor. Ayrıca yağı aynen viks gibi kokmaktadır. Sıcak suya damlatılıp nefes açmak için buhur yapılabilir.
Günde bir bardak biberiye çayı, 100 kalori yakmanız demek.

edit: Götünü yerden kaldıramayan 1000 kilo biri eksiledi.
çayı çok güzel olur. içine limon attın mı oohh mis.
tavuk ve kırmızı ete en çok yakışanlardan biri.

(bkz: rosemary)
akdeniz çevresinde bol yetişen bir bitkidir. ülkemizdeki dağlarda da yaygın olarak görülen bu bitki yaz, kış yeşildir. daha çok sıcak bölgelerde yetişir. soğuk yerlerdeyse, kışın üstünün örtülmesi gerekir.
1-2 m yüksekliğinde, kışın yapraklarını dökmeyen bir bitki.Kuşdili olarak da bilinir.Yapraklar ve çiçeklerinden uçucu yağ, tanen, acı maddeler, organik asitler ve glikozit elde edilir. Mide ve barsak uyarıcısı, idrar söktürücü ve safra artırıcı etkisi vardır. Uçucu yağ, uyarıcı olarak haricen kullanılır. Ayrıca hazımsızlığı giderir. Çarpıntıları keser, migreni keser.idrar ve adet söktürür.

kaynak: http://www.havanbaharat.tr.gg
italyanca adı rosmarino olan, kaynatılıp içildiğinde migrene iyi geldiği söylenen bitki
güneşli'de burger king'in karşısındaki s plaza'nın altında bulunan restoranımsı hede. akıllarınca elit bir mekan oluşturmaya çalışmışlar ama nafile. işyeri sahibinin ve çalışanların kroluğu mu dersin hesabı alan adamın beceriksizliği mi yoksa ortamın iç karartıcılığı mı, ne ararsan hak getire.

bir sefer gitmiştik yedi sekiz kişi yemek yemeye, benim biraz işim olduğu için erkenden kalktım masadan gittim hesap ödemeye, 15 dakika hesap ödemek için bekledim. yahu adama diyorum ki "bi köfte bi ayran alıcaksın", adam bana "bi dakika beyefendi hesaplayamıyorum" diyor. ulan 10 bilinmeyenli denklem mi çözüyorsun neyi hesaplayamıyorsun!

bir de duyduğuma göre bir iş yemeğinde iki ayrı salatadan böcek çıkmış, tabi bunu gittikten sonra duydum..
ekili olduğu bahçeye parfüm sıkılmış hissi verdiren bitki .
biberin karısı. kırmızısında hafif ka$arlık vardır. ye$ili namusludur.
Kusdili otu olarak da bilinen, mide ve barsak uyarici, idrar sokturucu ve safra artirici etkisi bulunan sifali bitkidir.
trakya yöresinde çıbrıssa olarak adlandılan baharat.
küçük, kalınca, ensiz ve kokulu yaprakları av ve kümes hayvanlarının etlerinden yapılan yemeklerde, et yemeklerinde ve soslarda kullanılan lezzet verici baharat.
demlenip içildiği zaman hafif rahatlatıcı etkisi olan çubuk çubuk bişidir.
Et yemeklerine çok yakışan baharattır. Taze ve kurusu vardır.