1. 1.
  isaac asimov'un robotlarla ilgili muhteşem romanlarından biri. filmide çekilmiştir ayrıca.
  (bkz: i robot)
  1 ... denizen
 2. 2.
  (bkz: yaran parçalar)
  ... yat geliyorum
 3. 3.
  bir gün gerçekleşmesi muhtemel son.. (bkz: dünyanın sonu böyle gelecek)
  ... aliniyesta
 4. 4.
  sonunu beğenmediğim bilimkurgu-animasyon tarzında olan film . klasik iyi sondan biraz daha uzakta olsa belki bir bilim kurgu filminden fazlasını başararak sosyal mesajı daha iyi verebilirmiş.

  :::spoilerımsı:::

  gerçekleşmeyen son gerçekleşse , viki'nin inkar edilemez mantığı sonuca bağlansa daha mı iyi olurdu dedirten filmdir kanımca.keza dünya üzerinde olma sebepleri insanları korumak olan robotlar zaman içinde gelişmişlerdir ve insanların kendi sonlarını kendilerinin getirdiklerini düşünerek devrim girişiminde bulunurlar. fakat will smith iyi dedektif rolünde ordadır ve insanları gene iyi huylu bir robotla işbirliği içinde kurtarır.

  alternatif sona dair 2. bir film çekilse , insanlar mutlu mesut yaşasalar dünyayı yoketmeden ..

  :::spoilerımsı:::
  4 -1 ... purenelia
 5. 5.
  isaac asimov'un, robot etiği üzerine öne sürdüğü 3 kuralının 9 kısa hikâyeyle açıklandığı kitabı.
  1 -1 ... susar misin
 6. 6.
  "robotbilim" kelimesinin isim babası, Isaac Asimov'un ilk defa 1939 yılında yazdığı "robbie" isimli kısa hikayesiyle başlayan serüvenin, en son 1950 yılında 9 hikayeye ulaşması ile kitaba dönüşmesiyle aldığı isimdir.

  Asimov, bu muhteşem eserinde, dönemin bir diğer efsanesi john w. campbell ile beraber "üç robot yasası" nı bilimkurgu dünyasına armağan etmiştir. insanlara, savaşsız, şiddetten uzak da bilimkurgunun ilgi çekici hale gelebileceğini göstermiştir.

  (bkz: isaac asimov)
  (bkz: üç robot yasası).
  4 ... k o s o v a l i