bugün

1 aylık tecrübesine sahip oldugum meslek,kanımca dünyanın en süper mesleklerinden biridir,haftada 2 gün giriş çıkış vardır otele,o gunler yogun olursunuz,kalan gunler takılırsınız çay kahve falan.ayrıca diger bir guzelligi çalıştıkca para kazanırsınız,çalışmadıkça da poponuzu büyütürsünüz.tek kotu yanı,aile hayatına pek uygun degildir,yazın bir otelde,kışın bir otelde...

aynı dusunceleri zamanında bellboyluk yapmış olan tom hanksde paylaşıyomuş benle.
ön büro departmanına bağlı olarak çalışan misafirlere giriş ve çıkış işlemlerinde eşlik etmek olan misafirle en yakın teması sağlayan, istisnalar hariç, otel personelidir. litaratürde gazete dağıtmak, otopark servisi, departmanlar arası getir götür yapmak gibi işleri olmayan kalbur üstü otellerde de yapmayan misafiri memnun etmekten öte pek bir sorumluluğu olmayan kişilerdir.
öbüro departmanının en alttaki erkek personelidir * aynı zamanda gelceğin resepsiyonist adayları olup şuandaki bir çok şehir otelinin başındaki genel müdürler bellboy'luk ile işe başlamışlardır. valiz taşımak ve misafire eşlik etmek işlerinin sadece görünen yüzü olup en basit tabirle resepsiyonun pisliğini temizler.

oteldeki diğer personelden çok farklıdırlar ve bazı otellerde gerçektende kısnılırlar. otellerdeki en büyük bahşiş geliri kendilerine ait olup, oteldeki tüm personelle samimi olmak durumunda kalırlar. bunun nedeni ise resepsiyonun tüm iletişimini ve evrak getir götürlerini bellboyların yapmasıdır.

vale hizmeti, uyandırma servisi, room check, misafir karşılama ve uğurlama, odalara gidicek şeylerin götürülmesi * , resepsiyon, rezervasyon, santral ve bellboy ofisinde gerekli tüm kullanım eşyalarının depodan çekilmesi bellboylara aittir. * bunların dışında bazı oteller işi abartarak resepsiyonun ve lobinin temizliğini bellboylara yüklemişlerdir (bkz: çeşme altın yunus).

son olarak kaliteli otellerde gerçekten kalifiye olan ve oteldeki diğer tüm normel personelden * daha bilgili ve eğitimli oldukları görülür.

kişisel not: eğer otelciliği meslek haline dönüştürmek isteniyorsa çalışılabilcek 2 departmandan biridir.

edit: bu bilgilerin hepsi 4 ayrı otelde bellboy olarak çalışmış olan birine aittir. (bkz: ben)
çok sonra gelen edit: #4982815 şeklinde saçma sapan olaylarla da karşılaşa bilen personeldir. *
hiçbir akademik sıfata sahip olmayan ama buna rağmen otel müdürüyle kafa kafaya gelire sahip otel çalışanı. hayatı boyunca sorumluluk almadan güzel para kazanmak isteyen kişiler için en ideal meslek modelidir. (tabi çoluk çocuk sahibi olduktan sonra hala yapılabilir mi o da soru işaretidir tabi) en uygunu evleninceye kadar etinden sütünden faydanılmasıdır.

ayrıca iş görüşmesi sırasında işverenin 'asgari ücret veriyoruz' sözünü içten içe hor gören 'istiyosan benm maaşımıda siz alın' demeyi aklından geçiren ama yinede alacak olduğu işi riske atmak istemeyen az ukala işsizdir. denenmiş onaylanmış bi olaydır.
sigortalı asgari ücret alan otel personelidir.
gerçekten ilk önce asgari ücret alıyorsun diyince içimden hayır diyesım gelmişt.
bugun 9 gun bitti. ve 4 yıldızlı kendince küçük olan bi otelde iyi bahşiş almış bulunuyorum. ve sadece 11 kişinin valizini götürdüm. genelde gruplar geldiği için
onlar valislerini kendileri çıkarıyorlar.
resepsiyon kafa adamsa yapılır. yok değilse parası için çekilir.
8 10 12 saat çalışabilmektedir. tamam ayakta bekleyebilirsin fakat
çay kola kahve yi bol bol yudabilrsin..
yeni başlayacak olanlara şehir otellerine girmemeleri tavsiye edilir.
ayak işi çoktur..
idda yatırmaya gitmek gibi.xd
bellboy olarak iş hayatına atılan kişinin 2 sene sonra playboy olması.
ön büro departmanında çalışırlar ve servis elemanları ile kıyaslandığında hem daha sıkıcıdır hemde daha az maaş alırlar. ancak bahşişleri iyidir zaten bellboy'luğu tercih edenlerin asıl amacı receptionist'liği öğrenmektir...
herkese renkli günler
(bkz: hellboy)**
çeşitleri vardır bu bellboyların. yeni bellboy candır. nereye sürsen oraya gider. ama bunların tecrübelileri vardırki allah muhafaza. parayı sömürürler resmen.
-gel sana otel müdürlüğü verelim maaşında 4 misli arttı de kabul etmezler. hemde resepsiyonun işine karışırlar. hem bavul götürmeden kazandıkları yetmezmiş gibi resepsiyonunda kazandığı paraya gözlerini dikerler.
üniversite işsizlerinin rağmet ettiği iş olarak tanımlanır.
elime lanet olasıca beyaz eldivenleri takıp ortalıkta bugs bunny gibi dolaştığım canım mesleğim.
Bellboyluk 5* şehir otellerinde aylık geliri 3000 ila 3500 tl arasında değişen meslek işi gücü bırakıp bende ciddi ciddi yapmayı düşünyorum.
özellikle 5 yıldızlı otellerde olmak için nasıl bir tecrübe istediklerini cahilce bir şekilde merak ettiğim ünvan. illa turizm ve otelcilik mi bitirmek gerektir mesela. bambaşka alakasız bir bölüm de bitirip yapmak mümkün müdür merak ediyorum. yahut herhangi bir otel tecrübesi yeterli olabiliyor mu. pek sanmıyorum ama yine de merak işte. üstelik çok güzel bir meslek bu, hep özenmişimdir. iyi otellerde yapanlar varsa özel mesaj yoluyla şahsımla iletişime geçebilirler.
otelde en rahat olan benim amk gececi olursamda uyurum hep .bahşişe gelince o senin elinde odaya gir .tv yi tanıt yatağı tanıt ingilizceyi su gibi konuşmayı öğren senden iyisi yok sakın resepsiyonist olma .ayakların kırılır .