genelde lise son'da sınıfta oturulup test çözülen bir derstir.
arada beden eğitimi hocalarının gaza gelip öğrencilere okul çevresinde tur attırdıkları görülebilir.
öğrencilerin önlüklerden, üniformalardan kurtulmasını sağlayan, çeşitli bedensel egzersizlerin yapıldığı, karnesi kırıklarla dolu bir öğrencinin bile karnesinde 5 gelen ders.
bütün beden eğitimi hocalarının "beden" denmesini istemediği ders.
erkeklerin boyuna futbol kızlarında voleybol oynadıkları derstir. arada bir sözlü de olunur.
sahsen ve bizzat olarak * sevmedigim derslerden biri biz sinav cekip ecel terleri dokerken kizlarin gulmekten yerlere yattigi ders (bkz: beden egitimi hocasinin bayan olmasi)
(bkz: beden eğitimi hocasının 100 kilo olması)
ilkokul çağında öğretmenimize "her ders beden olsun" diye yaptığımız dalkavukluklar sonucunda haftada 5-6 saat yaptığımız, süper eğlenceli ders.
çoğu zaman bu dersleri hentbol, voleybol, yakan top, şişlemece oynayarak geçirirdik.. Ne günlerdi.. Lisede ise neredeyse tüm kızların bir köşeye çekilip muhabbet ettiği derstir.
genelde şöyle geçer;
-hocam, ders yapcak mıyız?
+evet...
-yapmayalım hocam...hocada hazırdır zaten...
+iyi hadi alın topu oynayın...
erkeler futbol ya da basket oynar, kızlarda okul bahçesinde volta atıp, dedikodu yaparlardı...
insanın yanında eşya olarak eşofmanlarını taşımak hiç bu kadar zevkli olmamıştı.
-sizin beden'e kim giriyor ?
+anlamadım ?

kısaltması ile yanlış anlaşılmalar maruz kalabilen ders.
bedenci tanımı ile, sanki beden ticareti yapan kimse izlenimi uyandıran ders.
(bkz: bedenimi eğitebilirsin ruhumu asla)
boynum kırılacak gibi anlamsız bir korkuyla takla atamadım, amuda kalkamadım, kasadan atlayamadım.beni başka bir ödev ya da aktiviteyle geçirecek bir hocaya da rastlayamadım. bu yüzden çoğunluğun aksine ben ve benim gibiler tarafından sevilmeyen ders.
amerika da haftada 8 saat olan, bizde sadece 1 saat olarak uygulanan * en önemli derslerden biridir. *
kasa takla olayı yüzünden çoğumuzun kabusu olan ilkokulda erkeklere bir futbol topu kızlara da voleybol topu vermekten ibaret olup ve bedenimizi eğitmekten çok uzak olan ders.
Cagimizdaki uygulanis bicimi ile Okul cagindaki Turk genclerine ne fiziksel olarak ne de ruhsal acidan hicbir sey katmayan derstir. beden egitimi demek bir lastik topun pesinden kosmak demek degildir.
Ulkemiz bir ates cemberinin tam ortasinda bulunmaktadir. Bu sebeb ile Turk genclerinin her an fiziksel ve ruhsal olarak bir savasa hazir bulunmalari zaruridir. Bunu saglayabilmek ve savaskan, cevval bir neslin meydana getirilmesi icin beden egitimi derslerinde abudik gubudik faaliyetler yerine turk irki'nin milli sporlari olan gures, kilic kullanimi, dovus sporlari, ok atma gibi dersler verilmelidir. bir savas aninda turk gencinin dusmani alt edebilmesi iyi top oynamasina degil, savaskan ve celik gibi guclu bir vucuda sahip olmasina baglidir.
(bkz: kültür fizik).
ilköğretim döneminde bir çok sınıf öğretmeninin 'bu hafta yerine matematik yapalım'larına maruz kalsa da bütün öğrencilerin en sevdiği derstir şüphesiz.

soğuk ve yağışlı günlerde, ben senin işlenebilme ihtimalini sevdim... *
(bkz: spor)
hiç bir öğrencinin ciddiye almadığı ders.
kasadan atlama bölümü ile boyun kırma dersi haline dönüşebilecek, hocalarının büyük bir çoğunluğunun aşırı egosantrik olduğu ders.
önceki gün hava tahminlerine bakıp sağanak olmadığı sürece o gece mutlu uyuyabilenlerin, sabah kalktıklarında okul üniformaları altına beden kıyafeti giyenlerin, takımları bir önceki derste defterlere yazarak ayarlayanların, teneffüste heyecanla çantalarını sırtlayıp koşa koşa soyunma odasına gidenlerin, ders başlayınca da topu alanın peşinden hep beraber sahaya doğru depar atanların en sevdikleri, hiçbir zaman iki saatin yetmediği ders.
(bkz: beden eğitimi öğretmeni)
hocasına göre değişsede format olarak ikinci dünya savaşından önce faşist italyada ve almanyada öğrencileri askerliğe alıştırmak için yaptırılan spora benzeyen ders. (bkz: balilla) derslerde rahat, hazır ol, sağ baştan say... gibi aslında askeri eğitimle özdeşleşebilecek pek çok şey bulunur. amaç bir nevi öğrencileri askerliğe hazırlamaktır. bu şekilde uygulamaların hiç olmaması gerekir.
beden eğitimi hocasına spor parası verilmediği takdirde karnenize 3 düşen ders.