bugün

su siralar avrupada bir firmayla gorusen muhendis olarak benim de soyleyeceklerim var.

bedelli askerlik kesin bir cozum olmayabilir, ama bir cozumdur. binlerce degerli insanin hayatini kolaylastiracak bir cozum. haksizlik falan diyen olmus. nasil bir haksizlik var arkadaslar soyler misiniz? para agacta yetismiyor. ya da ps4 basinda oynarken babamiz gelip cebimize koymuyor, hayvan gibi calisiyoruz. kiramiz ciksin diye gunduz yetmiyor gece de calisiyoruz, bazilari da gelip ama parasi olmayanlar icin haksizlik diyor. e parasi olmayanlar et yemiyor arkadaslar, et yerken akliniza geliyor mu bu? o da hayati bir sey degil mi? parasi olmayan adam akilli egitim, saglik hizmeti alamiyor. bunlara ses cikaran yok, ama mevzu vatan millet sakarya olunca herkesin sozu var. yani ulke ortalamasindan daha degerli, daha yetismis binlerce insan ceplerinden 20bin cikmasina goz yumuyorken ne haksizligindan bahsediyorsunuz?
Askerlik ya tamamen zorunlu olacak yada tamamen kalkacak. Yoksa bedelli ile birlikte eşitsizliğin daniskası olur. Sonra türkiye cumhuriyet' i sosyal bir devlettir felan dersiniz mazallah.
en çok reisçiler beklemektedir.
reis, tulumbada su bitti, ne yapacağız?
reis, bizim cemaat feto gibi hain değil.
reis, kemalistler bizi linç etmeye çalışıyor.
reis bedelli istiyoruz.
chp, pkk'yı destekliyor.
barzani düşmanımız değil, kerkük'te bir şey yok, bunlar irancı.
15 temmuz gecesi destan yazdık.
laikçi subaylar dinimizi yaşamamıza izin vermiyor.
reis, işi gücü bırakmak yerine vatana farklı şekilde hizmet etsek?(not:ithalatçı)
biz allah'ın askeriyiz.
* şaka bir yana, böyle onursuz ve duyarsız bir millet için başınıza bir şey gelme ihtimali bile ürkütücü, paranız varsa gitmeyin.
Zamanında askerliğini kısa dönem yapmış ve zorunlu askerliğe karşı olan biri olarak genel görüşüm şöyledir bu konuda:
illa ki zorunlu olacaksa askerlik meselesi; bedelsiz askerlik diye bir şey yoktur zaten. Herkes bir şekilde öder bedelini. Zamana ve yaşama dair tek bedel para değildir.
Ucuz edebiyat yapacak değilim ancak orta yerde duran şöyle de bir gerçek var ki en ağır bedeli ise canından olanlar ödemiştir.

Not: Bedelli askerliğe de karşı değilim.
kesinlikle karşı olmadığım ama 18 k gibi düşük bir rakama da sığdıramadığım durumdur.

50 k dan aşşağı olmaması kanısındayım.
90 gün acemilik ten sonra. 12 ay boyunca jeneratör olmayan bir kulübe içinde jenator nöbeti tuttum. Bir defa uzmana sorma cesareti gösterdim boş kulübeyi niye bekliyoruz diye tokatı çaldı suratıma.

Simdiki aklım olsa 50 bin lirada deseler bedelli beklerdim. Neymiste biran önce askere gidip gelip sevdiğim kızla evlenecekmisim. Kızda bıraktı askerde beni. 15 aydi o zaman a.q evlat acısı biter o kadar sürede gotu boklu ergen sevdası mı bitmeyecek
hükümet yok diyorsa kesin çıkacak olandır.

geliyor gönlümün efendisi.. *
6 ay askerlik iyi hiç olmazsa asker anın olur bence git ama iş falan varsa bedelli şart tabi ki. Üstelik kısa dönem yaparsan 1 ay izin kullanırsın 5 aya düşüyor sure hiçbir şey.
Sokağa çıksan erkeklere mikrofon uzatsan herkes vatan sever , herkes Rambo , sosyal medyadan herkes atıp tutuyor pkk ve diğer bölücü terör örgütlerine karşı asarız keseriz tükürüğümüz ile boğarız diye ama ne hikmetse bunu diyen herkes de bedelli askerlik beklentisi içinde. Bu ne perhiz , bu ne lahana turşusu.
Normal şartlar altında hergün şehit haberi gelen bir ülkede bedelli askerlik çıkmaz. Çıkarsa da hükümet aldığı tepkiler üzerine tepetaklak olur.

Fakat hepimizin bildiği üzere bu toprakların ismi Türkiye. Yöneticileri belli vatandaşı belli. Vatan için öleni de para içinde yüzeni de belli.
Twitter'da trend topic oldukça konu hakkında talepte bulunanları inceliyorum. Genel olarak askerlik korkusu, ölüm kaygısından ziyade iş ve aile ile ilgili zaruri durumlardan bedelli talep ettiklerini yazmışlar. Netice de hak veririm çünkü askerliğimi yaptığım dönemde devrelerim arasında hasta annesini bırakıp gelende vardı, hamile karısını da.
Bir de askerlik hizmetini küçümseyen "gidip orada boş silahla nöbet tutup terörümü temizleyeceğim yaa!" , "gidip bok mu temizleyeceğim çomarlarla mı geçireceğim aylarımi" diyen tiplerde var.
Şahsi fikrim askerlik düşünüldüğü gibi çok matah olmazsa olmaz bir tecrübe degil. Fakat paranın, statünün, şan şöhretin hiçbir şekilde işe yaramadıgı sadece karakterinizle yer edinebileceğiniz bir yer. Bence birçok kişinin askere gitme yönündeki endişeleri bu yüzden.
Şayet devlet yaşı en az 28 bedeli de 50 bin yapıp elde edilen gelirin tamamını durumu elverişsiz ailelerin çocuklarının sağlığı için kullanılırsa çok faydalı olur.
50 bin az ya olmuşken 100 200 bin lira olmalıdır.

Çıkmayacak askerlik türüdür.
Gündeme gelmiş olandır. Ekşide gündem olmuş. Ne kadar asker kaçağı varsa ekşi sözlük yazarı. Şaşırtmadı. Evet.
Vatan hainliği veya başka birsey değil. insanlar artık askerlikten soğudu. Haberlerde ve internet de çıkan büyük ihmaller sebebi ölümler askerlere değer verilmemesi. Asker içindeki rütbeli komutanların siyasi çekismesi yüzünden doğuda ölen askerler. (Çatışma alanına helikopter göndermeme). intihar eden er sayısındaki inanılmaz artış. Ve zaten 15 temmuz da yaşanılanlarda tüy dikti üzerine. Linç edilen askerler. Bir evlat kolay yetiştirilmiyor ülkede. Onuda komutanın bakın ülke demiyorum komutan veya siyasi bir lideri çıkarı için ölmesini hiçbir şehirli eğitimli ailelee istemiyor.
görsel
bir iftar yemeğinde , cumhurbaşkanına sorulması üzerine , "binali beyle görüşelim , değerlendirelim " dediği askerlik türü.
(bkz: fakirler ölsün zenginler yaşasın)
Gücü elinde tutanların göz göre göre kaçtıkları bir ülkede yaşıyorsanız hiç de vatan hainliği değildir. Zaten askerliğini yaparken bile, görece olarak daha varlıklı olanların, rahat edebilecekleri hizmetlerde, askerlik yaptığını hepimiz biliyoruz. Her şeyi geçtim. Böyle bir ortamda, insanlar gerekirse kredi çekip bu fırsattan yararlanıyorlar. Ülkeye hizmet etmek için sadece askere gitmek gerekmez.
Askerlik her zaman bedellidir. Ya kan ile ödersin ya can ile ödersin ya zaman ile ödersin yada para ile ödersin
Bok temizle
Patates soy
Yemek yerken zehirlen
Cigeri beş para etmez insanlar ile aynı yerde kal
Boş şarjörle nöbet tut
Komutanının egosunu tatmin et.

Benim için tek askerlik yapılan yer güneydoğudur. Hadi sınır birlikleri de gereklidir edirne kars ne bileyim artvin gürcistan sınırı bunlar gereklidir. Ama düzcede bursada ne bileyim kırıkale giresun da asker olmanın mantığı nedir.
yaş 10 bedel 10.

ciddiyim. espri yapmıyorum. devlet desin ki:

"askerlik artık zorunlu değil. profesyonel orduya geçiyoruz. isteyen gönüllü olarak gelir, operasyonlara katılmamak şartıyla kışlada askerliğini yapabilir. ama operasyonlar profesyonellerle olacak."

yaş 10 bedel 10 de bak gör sen toplanan paraları. o paralarla ordunun kralını kurarsın. öyle 15 bine falan çıkartacağın bedelliden toplanan paralarla, anca birkaç operasyon yaparsın.

zaten patates soydurtmak için asker konvoylarında, trafikte diğer insanların hayatına kasteden, eğitimsiz insanlardan bir ton gönüllü çıkar.
(bkz: fakirler ölsün zenginler yaşasın)
+koğuş kalk!
-ben bedelliyim komutanım
+sen yat oç.
Evet bedelli vatan hainliğidir.
Dövizli askerlik vatan hainliği değildir ama.
çıkarsa da , en azından 3 ay temel eğitimden geçirilmeli adaylar.

o ne öyle bankaya para yatır olsun bitsin.

şu dönemde çıkmasına karşıyım.
lafa gelince kefen giyen milllet aşkıyla yanıp tutuşan akp büyükleri iş paraya gelince susuyorlar...

ulan askerlik vatan borcuydu paha bicilemezdi.

ama keşh parayi görünce gözleri döndü...

iste bunların millet,devlet,birlik aşkı bu kadar.
bir 18.000 liraya bakıyor.