bugün

s04e10
--spoiler--
xo saul tigh'ın adama ile yüzleşmesi, kara'nın sam ile yüzleşmesi.. her bölümde insanın tüyleri diken diken oluyor artık. adama'yı hiç bu kadar aciz görmemiştim. oysa ki bulutsuya kadar saul bile ne olduğundan bi haberdi. sen nasıl olur da geçmiş 30 yıl adına kendini yer bitirirsin?!

neyse bölüm sonunda az daha birbirlerini yok etmeye hazırlanan saylonlarla insanlar bir şekilde barışıyor ve hep birlikte dünya denen gezegene ulaşıyorlar. ancak dünya'ya indiklerinde görüyoruz ki, kimsenin yüzü falan gülmüyor... neden mi? o da bir sonraki bölüm canım.

bu arada barış ilan edildi falan ama nedense kimsenin aklına 5. saylonu sormak gelmedi. bu iş bu kadar çözülmeyecek gibi bir his var içimde. zaten d'anna galactica'ya gelip saylonların 4'üyle göz kontağı kurup kendi gemisine tory ile dönünce hemen su koyuverdi dikkat ettiyseniz. yani hiç güven veren bir saylon değil..
--spoiler--
s04e10
dizinin bitmesine 9 bölüm kaldı. ama artık dizide öyle beklenmedik olaylar oluyor ki dizi sona ermeden kafayı yiyeceğim herhalde ben!

s04e11
--spoiler--
dee kendini niye vurdu ulan allahsız senaristleeerrr?!!

edit: bu neee a.q. millette bir umutsuzluk, herkes bitmiş tükenmiş. kavga edenler, yerlerde oturanlar, ağlayan, bağıran çağıran.. hani sahneyi biraz uzun tutsalar, sen de ekran karşısında bileklerini kesersin, öyle diyim sana. yyyuh!
--spoiler--
s04e11
adiler s04e11'de çok pis sağ gösterip sol vurdular.

edit: izlediğim tüm bsg bölümleri içinde kesinlikle ilk 3'te yer alır.
s04e12
--spoiler--
11'den sonra kesmedi tabi. ama büyük finale doğru, fırtına öncesi sessizlik emareleri bunlar. zira zarek-gaeta işbirliği "isyan"ı sunar! çok yakında sinemalarda. cevaplanması beklenen bir sürü soru var işte. kaldı 8 bölüm. 4 sezondur bu kadar iyi giden, açık vermeyen bir dizi lost gibi bir fiyasko olamaz diye düşünüyorum.
--spoiler--
s04e12
s04e13
--spoiler--
isyan. isyanı bastırma girişimi. gemi zıvanadan çıkmış durumda. zarek. roslin. adama. saul. lee. tyrol. gaeta. kara. halo ve diğerleri. neler olacak. kim ölecek kim kurtulacak. yalnız amiral adama ve saul'un bölüm sonu gözüpeklik ve kahraman duruşları insanı gerçekten etkiliyor. senaristler her bölümde bizi heyecanın doruklarına taşımayı sürdürüyor... bu dizi bitmemeliydi. kesinlikle en az 2 sezon daha sürmeliydi. lost'un 6 sezona uzatılıp piç edildiği aklıma geldikçe, bsg'nin günahı neydi demek istiyorum.
--spoiler--
s04e13
s04e14
--spoiler--
adama ve starbuck'ın girdiği çatışmada, adama el bombasını pimini çekmeden atınca starbuck'ın hali görülmeye değerdi. bir kedi gibi kutunun arkasına saklandı ve hafifçe başını çıkartarak bakmakla yetindi sadece. herkes öldükten sonra adama bombaya yürüdü, gitti, bombayı aldı fakat starbuck hala kutunun arkasından bakmaya devam ediyordu. *
--spoiler--
s04e14
s04e14
--spoiler--
roslin;

"no.not now, not ever!
do you hear me? i will use every cannon, every bomb, every bullet, every weapon i have down to my own eye teeth to end you!!
i swear it! i'm coming for all of you!!!"

sözleriyle ağlatmıştır.
--spoiler--
s04e14
14. bölüm de bitti. yani dizinin bir sonraki bölümünü izleyeceğim diye buraya uzun yazamıyorum. öbür taraftan birkaç cümle ile bölümü anlatıyormuş gibi yapmak çok komik oluyor artık. çünkü diziyi anlatmak demek o onu vurdu, bu bunu kurtardı'dan çok daha fazlasını hakediyor. burada bir devrim ve devrim girşimini bastırmaktan söz etmeliyiz. her şey dünyayı ve insanlığı anlatan çok daha geniş bir panaromayı ihtiva ediyor. adama bir militarist bir diktatör mü? gaeta bir darbeci mi yoksa bir devrimci mi? baltar new caprica'daki onca olaya rağmen mahkemede yargılanma hakkına sahipken, zarek ve gaeta'nın infazı hangi adalet sistemine sığmaktadır? bir bakış açısına göre gaeta tüm bu olanların, tüm yaşanan savaşların ve tüm ölen insanların nedeni olan saylonlulara karşı duruşu sürdürmek istemekten başka hiçbir şey yapmadı. adama ve işbirlikçileri de tam tersine bütün bu olanların müsebbibi olan saylonlularla işbirliği içine girerek davaya ihanet etmiş, insan ırkının geleceğini tehlikeye atmışlardır gibi bir okuma da yapmamız peki ala mümkün!

işte bu dizi che guevara'yı devrimci görenlerle terörist görenlerin hikayelerini anlatıyor. işte bu dizi atatürk'ü bir ülkeyi yok olmaktan kurtaran ölümsüz bir lider olarak görenlerle, onu baskıcı bir diktatör olanların hikayesini anlatıyor. işte bu dizi ırkçı olanlarla, halkları kardeşliğine inanların hikayesini anlatıyor. işte bu dizi farklı inançlara sahip toplumların birbirleri ile olan dostluk ve düşmanlıklarını anlatıyor. işte bu dizi argümanı ne olursa olsun insanlığın farklılıklara düşmanca mı yoksa hoşgörü ile mi yaklaştıklarını tartışıyor.

kısaca insana ve insanlığa dair yaşanmış ne varsa hepsi bu dizide var. işte bu yüzden bugüne kadar yapılmış en iyi dizi bu diyebilirim benim ve battlestar galactica'yı izlemiş herkes için.
akla en yatkın özet olduğu için alıntılamayı uygun gördüm. buyrun efendim;

s04e15
--spoiler--
"simdi dizi kurgusu kobol'dan beri belli bir dongu -hatta dizide "cycle" diye gecti- ile ilerliyor..
koboldan ayrilan insanlik 12 - 1 olmak uzere 2 ye bolunuyorlar ve 13.tribe dunyada, diger 12 si de evrenin diger tarafinda hayatlarina basliyorlar..

olay su ki, bu birbirinden farkli 2 grubun teknolojik gelisimleri, yasamlari - hadi kaderleri diyelim - cok benzese de tamamen ayni degil.. farkli hizlarda gelisiyorlar..

13. kabile dunyada ilk jenerasyon metal cylon'lari buluyor, onlara kole gibi davraniyor, savasiyorlar, cylonlar kimsenin yardimi olmadan skinjob'lari buluyorlar.. hatta bu skinjob'lar oyle 12 modelle filan da sinirli degiller.. hatta ve hatta ureme yetisine bile sahipler.. o yuzden bu yeni skinjob'lar resurrection'u bulmak icin kasmiyorlar bile, nasilsa dogal yollardan uruyoruz diye..(5'li nin kopyalari olmamasinin sebebi de budur) neyse, devam edelim.. dunya uzerinde savas devam ediyor, kacinilmaz sona dogru ilerliyorlar.. herkesin nukleer bir savasta olecegini farkeden bazi skinjob'lar -bunlar bizim 5'li-, bakiyorlar boyle gitmez, ressurrection'u labratuarlarda kasip, bulup, bir adet ufak ebat ressurrection gemisini de atmosfere konuslandiriyorlar.. nukleer patlamadan sonra da atmosferdeki gemide yeniden doguyorlar..

kafalarindaki plan :

"13. kabile olarak biz sictik, belki diger 12 kabile daha bu kadar gelismeden yakalariz, onlar da eninde sonunda ilk metal cylonlari yarattiklarinda kole olarak kullanmamalari icin onlari uyaririz, gule oynaya orda yasariz"*

ama gel gelelim sen daha 13. tribe olarak ftl drive'i kesfetmemissin.. bizim 5'li, 12 kabileye dogru yaylana yaylana giderken* yillaaaaaar geciyor ve gec kaliyorlar..

ulastiklarinda 12 kabile coktan ilk jenerasyon cylon'lari kesfetmis, kotu davranmis, ilk savas patlamis halde.. bizim 5'li, 12 kabile'in yarattigi ilk jenerasyon cylon'lara gidiyolar "yapmayin etmeyin" diye.. bakiyorlar ki bunlar daha skinjob'lari yapamamislar .. isin ar-ge'si suruyor daha.. bizim 5'li nin bu isi* ogretme teklifi karsiliginda savasa ara veriliyor.. *

bundan sonrasini zaten diziden biliyoruz..cylonlar 50 sene sonra bir anda skinjob'lar ile birlikte geliyorlar.. baltar salagi kodlari veriyor, havaifisekler filan fisman..

simdi ortada birkac bulantili olay var.. izninizle sesli dusunerek, hikayenin devamindan aliyorum..

simdi ellen 8 model onerdi bu ilk jenerasyon cylon'lara, ama ureme yetisini vermedi..**
ilk model cavil ile basladilar..** sonrasinda cavil, isi ogrenip bunlara yardim etmeye basladi..
taa ki 7. model -daniel- a kadar.. ellen'in "cocuklarini kayirip" daniel'e ilgi gostermesi cavil'i bozdu.. once daniel'in mass production'ini durdurdu.. sonra bizimkileri boxladi, hafizalarini degistirdi.. dizide 4x15 te anlatilanlar buraya kadar..

sorulmasi gereken oncelikli 2 soru var..

1) bizim 5'linin geri kalani nasil oldu da koloniye kacti ? hafizalari degistirildikten sonra salindilar mi? once saul'u sonra ellen'i salan cavil, digerleri icin, "nasilsa patlatacaz gezegenleri, arada kaynarlar" diye dusunmus olabilir..

2) orjinal daniel nerde ? olduyse bile ressurrect etmesi lazimdi ellen gibi.. kesin bi yerlerde o eleman.. gorucez..

butun bunlar iyi.. simdi bazi ayrintilar aklima takiliyor..

adama ile tigh ilk cylon savasini birlikte yaptilar, adama oyle diyor en azindan.. e tigh zaten savasin bittigi vakit geliyor, hatta savasi bitirenlerden biri.. ne is ?

starbuck'in olayi nedir ? bence bu hatun hybrid.. babasi kim, orasi mechul.. daniel olabilir denmis yukarilarda.. bakalim.. starbuck 27-28 gosteriyor.. bu da ilk savastan sonra daniel'in uretilmesi, cavil tarafindan oldurulmediyse, box'lanmasi ve sonra caprica'ya kacmasi icin 20 sene verir..* mumkun.. gorucez.. ha neden boyle dusunuyorum ? bu dizide 3. sezon boyunca bir adet "opera house" ruyasini ve -buyuk puntolarla- melez yavru hera'yi gozumuze sokup sokup durdular.. "ozel" dendi ama aciklamadilar.. neymis ozelligi bilmiyoruz.. ama 3. sezonda ana mistik tema olarak gecen sifat*, su an starbuck'a en uygun aciklama gibi duruyor.. hem senaryo sicarsa aciklamasi da kolay olur..

ayrica cogu son birkac bolumde kullanilmis olsa da, bu ipuclarinin oldugu sayfayi biraz didiklemek lazim gelir.. hicbir ipucunun bosa secildigini sanmiyorum.."
--spoiler--
s04e15

ekşi sözlük yazarı ays'ın entry'sinden alıntıdır.
genel spoiler

s04e16
--spoiler--
bir bölüm daha sona erdi. bölümü anlatmak yerine dizide dikkatimi çeken diyalektik yapıdan söz etmek istiyorum sizlere. tesadüf olamayacak kadar fazla olduğu için, bunu iyi düşünülmüş ve bilinçli yapılmış olduğunu sanıyorum. bu dizi gerçekten çok fazla şey barındırıyor. hem biçem olarak hem de içerik olarak.

tigh alkolikti, kendini buldu.

baltar bilimadamıydı, peygamber oldu.

adama gayet kendini bilen biriydi, artık ilaçlarla birlikte içki içen bir alkolik oldu.

gemi saylonlulardan soyutlanmıştı, şimdi dokusunda bile saylonluluk var.

chief bir saylon olduğu için boomer'ı terkederken, kendisinin bir saylon olduğunu öğrendi.

gemiye hiç saylonlu giremezken, şimdi yönetimde söz sahibi oldular.

dizi saylonlularla insan türü arasındaki savaşken, şimdi aralarındaki uzlaşmaya dönüştü.

chief (geminin sağ kolu), saul (adamanın sağ kolu), tory (başkan roslin'in sağ kolu iken),
hepsi saylon çıktı.

gerçek yaşamda da bu böyle. ya da ben buna kafayı çok taktığım için mi her yerde bunu görüyorum acaba.... bilemedim.
--spoiler--
s04e16

genel spoiler'ın sonu
"gideceğin yeri bilmemen, gideceğin bir yer olmadığı anlamına gelmez."
s04e17
--spoiler--
4 sezonun ağır spoilerlar içeren genel özeti 4x17'ye kadar

http://www.22dakika.org/y...-galactica-kim-neci-simdi

4 sezonun ağır spoilerlar içeren genel özeti 4x17'ye kadar
--spoiler--
s04e17
s04e18

battlestar galactica.. ağzıma sıçtın ağzıma! sen nası bir dizisin anlamadım nası yazdılar seni!

s04e18
s04e19

insanlığın dramını anlatan şaheserin finaline sadece bir adım kaldı.

s04e19
battlestar galactica finaline ilişkin
--spoiler--
gaius piçi! şimdi gözüme girdin!*
--spoiler--
battlestar galactica finaline ilişkin
şuan piyasada bu dizinin ayarında bir yapım olmadığı için tekrar izlediğim mükemmel dizi.
ayrıca hayatımda böyle güzel bir dizi final görmedim* .
yeri doldurulamayan, özlenen dizidir.
Dördüncü sezonun çok iyi olduğunu bilen izleyicinin, dördüncü sezona gelmek için 3 sezon katlandığı dizidir. Stargate universe ile birlikte izlenince konuların birbirine girmesi muhtemeldir.
yapılmış en iyi dizidir. tabi friends'i saymaz isek

yoksa lost,oz falan hikaye...
imdb'de puanı yüksek olan dizi.

bunun birinci sezonunu indirdim, birinci bölümü açıyorum "geçtiğimiz bölümlerde battlestar galactica" diye başlıyor. 1. sezonun birinci bölümünün bu şekilde başlaması garip değil mi? yoksa bende mi bir mallık var....
müzikleri bile başlı başına efsane olan, "eğer bu diziyse diğer dizi denen diziler ne?" sorusunun sorulmasına sebep olan 4 sezonluk muhteşem yapımdır. tadından yenmediği için yavaş yavaş izlenilmesi tavsiye olunur.
deha ürünü, sosyolojik, psikolojik bir başyapıt.
dizilerin kralıdır. bügüne kadar gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu dizisidir. görsel kalitesi, müzikleri, oyunculukları, konusu ve konuyu işleyiş tarzıyla ortalıkta dizi diye geçinen birçok yapımın örnek alması gereken bir şaheserdir. evreni kendi bakış açısıyla gerçekten kurgulamış ve bizim bu evrenin içinde adeta kaybolmamızı sağlamıştır. ayrıca siyasi, askeri, din, aşk, ölüm, ahlak gibi daha birçok konuyu kendi açısından bizlere anlatmıştır. ve buna mükemmel bir final de eklendiğinde ortaya izlemeden ölmeyin tarzı bir dizi çıkmıştır. bu dizinin benim için yeri başkadır ve hep öyle kalacaktır. kıscası artık benim için bsg ve diğer diziler vardır.*

ekleme: william adama gibi kumandan, yürekli, babacan, ayar ustası bir karaktere sahiptir. gerektiğin de zor kararlar vermekten çekinmeyen, gerektiğin de ise bir çocuk kadar duygusal olabilen adam gibi adam. sen çağır ben o gemide çay taşımaya razıyım be usta.

--spoiler--

adama: starbuck, what do you hear?
starbuck: nothing but the rain.
adama: then grab your gun and bring in the cat.

--spoiler--

--spoiler--

all this has happened before... and will happen again...

--spoiler--

--spoiler--

sometimes it's too high. you know, when we fought the cylons, we did it to save ourselves from extinction. but we never answered the question "why?" why are we as a people worth saving? we still commit murder because of greed and spite, jealousy, and we still visit all of our sins upon our children. we refuse to accept the responsibility for anything that we've done, like we did with the cylons. we decided to play god, create life. and when that life turned against us, we comforted ourselves in the knowledge that it really wasn't our fault, not really. you cannot play god then wash your hands of the things that you've created. sooner or later, the day comes when you can't hide from the things that you've done anymore. -william adama-

--spoiler--
şöyle muhteşemdir: http://www.youtube.com/watch?v=J1__dINxiXU
uzun süreden sonra sırf hakkında güzel şeyler yazmak için sözlüğe girdiğim harika ötesi dizidir.
sezon 3 finali böyleyse büyük final ne olacak diye deli gibi beklemekteyiz.
oyuncuların döktürdüğü dizidir.