bugün

battlestar galactica

akla en yatkın özet olduğu için alıntılamayı uygun gördüm. buyrun efendim;

s04e15
--spoiler--
"simdi dizi kurgusu kobol'dan beri belli bir dongu -hatta dizide "cycle" diye gecti- ile ilerliyor..
koboldan ayrilan insanlik 12 - 1 olmak uzere 2 ye bolunuyorlar ve 13.tribe dunyada, diger 12 si de evrenin diger tarafinda hayatlarina basliyorlar..

olay su ki, bu birbirinden farkli 2 grubun teknolojik gelisimleri, yasamlari - hadi kaderleri diyelim - cok benzese de tamamen ayni degil.. farkli hizlarda gelisiyorlar..

13. kabile dunyada ilk jenerasyon metal cylon'lari buluyor, onlara kole gibi davraniyor, savasiyorlar, cylonlar kimsenin yardimi olmadan skinjob'lari buluyorlar.. hatta bu skinjob'lar oyle 12 modelle filan da sinirli degiller.. hatta ve hatta ureme yetisine bile sahipler.. o yuzden bu yeni skinjob'lar resurrection'u bulmak icin kasmiyorlar bile, nasilsa dogal yollardan uruyoruz diye..(5'li nin kopyalari olmamasinin sebebi de budur) neyse, devam edelim.. dunya uzerinde savas devam ediyor, kacinilmaz sona dogru ilerliyorlar.. herkesin nukleer bir savasta olecegini farkeden bazi skinjob'lar -bunlar bizim 5'li-, bakiyorlar boyle gitmez, ressurrection'u labratuarlarda kasip, bulup, bir adet ufak ebat ressurrection gemisini de atmosfere konuslandiriyorlar.. nukleer patlamadan sonra da atmosferdeki gemide yeniden doguyorlar..

kafalarindaki plan :

"13. kabile olarak biz sictik, belki diger 12 kabile daha bu kadar gelismeden yakalariz, onlar da eninde sonunda ilk metal cylonlari yarattiklarinda kole olarak kullanmamalari icin onlari uyaririz, gule oynaya orda yasariz"*

ama gel gelelim sen daha 13. tribe olarak ftl drive'i kesfetmemissin.. bizim 5'li, 12 kabileye dogru yaylana yaylana giderken* yillaaaaaar geciyor ve gec kaliyorlar..

ulastiklarinda 12 kabile coktan ilk jenerasyon cylon'lari kesfetmis, kotu davranmis, ilk savas patlamis halde.. bizim 5'li, 12 kabile'in yarattigi ilk jenerasyon cylon'lara gidiyolar "yapmayin etmeyin" diye.. bakiyorlar ki bunlar daha skinjob'lari yapamamislar .. isin ar-ge'si suruyor daha.. bizim 5'li nin bu isi* ogretme teklifi karsiliginda savasa ara veriliyor.. *

bundan sonrasini zaten diziden biliyoruz..cylonlar 50 sene sonra bir anda skinjob'lar ile birlikte geliyorlar.. baltar salagi kodlari veriyor, havaifisekler filan fisman..

simdi ortada birkac bulantili olay var.. izninizle sesli dusunerek, hikayenin devamindan aliyorum..

simdi ellen 8 model onerdi bu ilk jenerasyon cylon'lara, ama ureme yetisini vermedi..**
ilk model cavil ile basladilar..** sonrasinda cavil, isi ogrenip bunlara yardim etmeye basladi..
taa ki 7. model -daniel- a kadar.. ellen'in "cocuklarini kayirip" daniel'e ilgi gostermesi cavil'i bozdu.. once daniel'in mass production'ini durdurdu.. sonra bizimkileri boxladi, hafizalarini degistirdi.. dizide 4x15 te anlatilanlar buraya kadar..

sorulmasi gereken oncelikli 2 soru var..

1) bizim 5'linin geri kalani nasil oldu da koloniye kacti ? hafizalari degistirildikten sonra salindilar mi? once saul'u sonra ellen'i salan cavil, digerleri icin, "nasilsa patlatacaz gezegenleri, arada kaynarlar" diye dusunmus olabilir..

2) orjinal daniel nerde ? olduyse bile ressurrect etmesi lazimdi ellen gibi.. kesin bi yerlerde o eleman.. gorucez..

butun bunlar iyi.. simdi bazi ayrintilar aklima takiliyor..

adama ile tigh ilk cylon savasini birlikte yaptilar, adama oyle diyor en azindan.. e tigh zaten savasin bittigi vakit geliyor, hatta savasi bitirenlerden biri.. ne is ?

starbuck'in olayi nedir ? bence bu hatun hybrid.. babasi kim, orasi mechul.. daniel olabilir denmis yukarilarda.. bakalim.. starbuck 27-28 gosteriyor.. bu da ilk savastan sonra daniel'in uretilmesi, cavil tarafindan oldurulmediyse, box'lanmasi ve sonra caprica'ya kacmasi icin 20 sene verir..* mumkun.. gorucez.. ha neden boyle dusunuyorum ? bu dizide 3. sezon boyunca bir adet "opera house" ruyasini ve -buyuk puntolarla- melez yavru hera'yi gozumuze sokup sokup durdular.. "ozel" dendi ama aciklamadilar.. neymis ozelligi bilmiyoruz.. ama 3. sezonda ana mistik tema olarak gecen sifat*, su an starbuck'a en uygun aciklama gibi duruyor.. hem senaryo sicarsa aciklamasi da kolay olur..

ayrica cogu son birkac bolumde kullanilmis olsa da, bu ipuclarinin oldugu sayfayi biraz didiklemek lazim gelir.. hicbir ipucunun bosa secildigini sanmiyorum.."
--spoiler--
s04e15

ekşi sözlük yazarı ays'ın entry'sinden alıntıdır.