bugün

(bkz: bas gitar)
en kalın erkek sesi.
muzigin temelini olusturan ses.
bağımlılık yapan ses turudur
(bkz: dip bas)
düşük frekanslı olması sebebiyle tiz ve middle seslere kıyasla daha uzaktan duyulabilen seslerdir.
başkasına basma bize bas şeklinde kullanılan amacı partiye oy kazandırmak olan genelde kullanıldığı cümlede yüklem görevi yapan kelime.
ozellikle bench press' te, partnerin agirligin altinda ikinan arkadasini motive etmek icin siklikla kullandigi nidadir.

* bas, basss, bass lannn.
- ahhh..ihhhh..offff
* bassss, bas. aci yok!
( ardindan agirlikla cebellesen eleman gulmekten kopar. set yalan olur.)
- sictin icine setin, motive et dedim tamam da icindeki duke u ortaya cikar demedim ki be aga. fazla raki seyretmissin sen zamaninda. valla kadir inanir bile senden daha saglam motive eder.
+ abi gaza gelirsin diye dusunmustum.
- bir daha olmasin. hem ben ivan drago tarafindaydim her zaman bilesin.
(bkz: adnan polat ın sesi)
(bkz: pays-bas)
çok sesli müzik parçalarının en alt partisi. rönesans'ta gelişmeye başlayan çok sesli müzikte bas, oldukça bağımsız çeşitli melodilerden birini oluştururdu.

şifreli bas döneminde (17. yy ve 18. yy başları), sürekli bas (basso continuo) bazı kurallara ve bas notasının üzerine konan rekamlarla verilen kısa komutlara bağlı kalmakla birlikte, oldukça özgür çalınabilen eşiklerde temel alınırdı. 18. yüzyılın sonlarıyla 19. yüzyılda basın büyük bir yapısal önemi vardı; bu dönemde büyük ölçüde akorlara dayalı homofonik üsluplarda bas, en alt parti olarak armoninin temelini oluşturuyordu.

vokal müzikte bas, ortadaki do'nun altındaki ikinci mi'den, bu do'nun hemen üstündeki fa diyeze kadar yayılan en alt erkek sesidir; basso profundo kalın ve dolgun, basso contanteise daha parlak ve daha liriktir. belli bir çalgı ailesinin en kalın sesli üyesine de bas denir. (bkz: bas davul)
eskilerin davudi dedikleri sestir. şahsımda olduğu söylenir.

kişisel görüşümce en güzel erkek sesidir. tenor gibi cırıldamaz. alttan alttan koyar da koyar.

örn: over the misty mountains cold'un the hobbit an unexpected journey'deki özgün yorumu.
hakkında daha fazla bilgi için : http://www.basgitarist.com
Yaşaması zor sestir, çok konuşunca yorar, konuşmak için bayağı bayağı enerji harcarsınız. Çok yorgun olduğumda ya da yatalak hasta olduğumda konuşamıyorum bildiğin.

Kısık sesle de konuşulmuyor.
Kime pampa?
güncel Önemli Başlıklar