bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  charles ponzi gibis onceki yatirimcilarin parasini sonraki yatirimcilarin parasiyla odemis olan, sonra da ufak bir guvensizlik ortaminda tum yatirimcilarin parasini cekmek istemesiyle patlayan banker.

  hortumlama yapmamistir bu adam, gercekten patlamistir. her sey gulluk gulistanlik gedecek, surekli yatirimci gelecek, cicekler kurumayacak, ilk bahar hic gecmeycek sanmistir bu abi. ama oyle olmamistir. bir nevi piramit sistemi kurmustur isteyerek veya istemeyerek.
  2 -1 ... laz pacino
 2. 2.
  asıl ismi cevher özden'dir. trabzon sürmene'lidir.
  1 ... palta
 3. 3.
  kapıcılık yaparken memur kısmından topladığı devlet iç borölanma senetlerini akıllı yatırım ile katlamış bir insandır.uzun vadede para getirecek işlere kısa vadeli borçla(topladığı paralar)girdiği için batmıştır.batmasaydı şimdi en büyüklerden biri olabilirdi. yüksek getiri yüksek risk burada da kendini göstertmiştir. * *
  1 ... karga
 4. 4.
  sürmene'nin kastel kasabasındandır.
  yıllar önce evimize gelince, küçük maksat muhabbet pipisini açıp cevher amcaya gösterecek yaştayken kendisi cevizlibağ'daki büyük konutları yaptırıyordu. babamın köyden arkadaşı olan bu şahıs babama o evlerden satarken, "nihat bak bu evler bomba bomba" demişti. kendisi üniversite okumadığı halde birçok fahri doktorası vardır.hakkaten ekonomiden anlar bu adam.boxer dergisinde güncel ekonomi olaylarına kendince yorum yazıyordu.ona göre hortumcular, kesinlikle ülke yararına kullanılması gereken ekonomi dehalarıydı.
  1 ... maksat muhabbet
 5. 5.
  imkb fikrinin ağababasıdır, borsayı o kurdu denilebilir nelerin affedildiği ülkemizde halen borsaya giriş yasağı vardır ki bazılarının ondan nasıl tırstığının aşikar kanıtıdır. eminönün ve bilumum yerlerin en büyük hanlarının sahibidir. (bkz: kastelhan)
  1 ... roy orbison
 6. 6.
  kast(elli), intihar etmek istemiş tam altı el ateş etmiş canına kast(ellemiş). çoğunun tek kerede yaptığı işi, para saymaya alışkın parmaklar 6 kez ıskalamış?
  6 ... nametai
 7. 7.
  intiharından önce üzerinde "Savcıya verilecek" yazan bir not bırakan Abidin Cevher Özden, haksız yere suçlandığını, basının üzerine çok geldiğini savundu. Özden notunda, "Bugüne kadar işlerim ters gitti. Niyetim; kimseyi aldatmak ve kandırmak değildi. Bu nedenlerle ailemle aram bozuldu. Ölümümden kimse sorumlu değildir." ifadelerine yer vermiştir.
  ... babach
 8. 8.
  emlak kralı cevher özden'in firmasının adı; kendisi de artık bu lakapla anılıyordu. 60'lı yetmişli yıllarda gazetelerin küçük ilanlar köşelerinde varlığını sürdüren ama gitikçe büyüyen; 1980'li yıllarda büyük atak yapmış, dönemin ruhuna uygun olarak faiz rekorlarının başını çekerek para toplamış, başkasının paralarını yine başkasına faiz olarak ödeyen bir sistemle büyümüş, tehlikeli bu büyümenin reklamını, fikret hakan, eşref kolçak, orhan günşiray, ekrem bora, izzet günay, cüneyt arkın gibi ünlülere yaptırmış, onlara halkın duyduğu naif güveni paraya çevirmiştir;

  topladığı paralarla bir yandan da emlak alanında yatırımlar yapmayı sürdürmüş olan cevher özden'in sistemi, yüksek faiz sarmalının tıkanması, güven sorunun başlaması ve milletin paralarını çekmek için kastelli'ye hücum etmesiyle tıkanmıştır; devletin el koymasıyla başlayan süreçte ise kastelli, soruşturmalarla, dolandırıcılık iddiasıyla mahkemeleri uğraştırmıştır. sonrasında televizyonlara çıkarak "benim tek bir kişiye 1 lira bile borcum yoktur" demiştir. bir yanıyla aslında doğrudur çünkü herkes parasını liberal sistemin kuralları içinde yüksek faiz vaadiyle en çok bağırana, sesini duyurana yatırmıştır. bunun elbette bir riski olacaktı; kazandıkları sürece iyiydi ama yitirince her şeyi suçlamak çok anlamlı değildi; devlet kendi yasalarıyla bunu hazırlamıştı, kendi burjuvasını yetiştirmek sürecinin varlık vergisi gibi, 6-7 eylül gibi en vahşi yolları aşılmış, daha "özgürlükçü" daha az kaba ve liberal yöntemleri işlemkteydi. aslında kimsenin söyleyecek fazla bir şeyi olmamalıydı... sisteme eleştirisi olanlar hariç!

  özetle bir dönem türkiye'nin yaşamını çok etkilemişti, o dönem izlenen kalkınma biçiminin tipik temsilcilerinden olmuştu, ülkede bir çok kişinin hayatını alt üst etmişti;

  şimdi de bir şeyler onun hayatını alt üst etmiş anlaşılan...

  belki işleri tıkandı... dünya çapında yaşanan mortgage krizinin ülkemizde ateşlenen ilk fitili oldu belki de... henüz farkında değiliz bunun, şu an bilmiyoruz... ama kesin olan şu, galiba bu intihar sadece kendisinin kurtuluşunu sağlayacak... yeniden dolandırıcı damgası yemeyi göze alamayan cevher özden'i bile aratacak kişilerin ve günlerin gelmemesi dileğimizle...
  2 ... nuhungemisi
 9. 9.
  kadıköy'deki ofisinde çenesinin altından yediği kurşunla hayatına son vermiştir.
  ... taharetmuslugu
 10. 10.
  eski reklamları için.
  http://www.youtube.com/re...=banker+kastelli&aq=6
  ... audio