1. 1.
  hard disklerimizin igrenc yerlerine verdigimiz isimdir. ayrica sector git ya seklinde kufur olarak da kullanilir.
  1 ... gwen dibley
 2. 2.
  bu sectorlerin kanser gibi buyumesini* engellemecek icin harddisk once scandisk ile guzelce taranir ve bad sectorlu olan bolum bolunerek kullanim disi birakilir.
  ... antistar
 3. 3.
  bilgisayrımda hali hazırda bolca bulunan hadise. hayır yani diski birleştiriyorum bir sürü ayar çekiyorum yok bana mısın demiyor yahu. kurtulmanın yolu sanırısam yeni hard disk almaktan geçiyor olsa gerek.

  tanım: bazen geri dönüşü olmaz bir hal alabilen, bu durumda hiç zaman kaybadelimdeden yeni bir hard disk almanıza sebep olan şey.
  ... st27
 4. 4.
  (bkz: hassektör)
  1 -1 ... burakker
 5. 5.
  en afilli virüsten bile daha babayiğit olan data kanseri.
  1 ... mad world
 6. 6.
  türkçe'de bozuk kesim kelimesinin karşılığı olan ingilizce kelime.
  ... nikolay yevgeniy
 7. 7.
  kıl bir durumdur.

  harddiskler (bkz: sector)lerden oluşur. bu sektörler içerlerinde makina dilinde 1 yahut 0 değeri barındırır. manyetik okuma - yazma kafası veri yazarken; veri 1 ise sektörün yarısını doldurur, veri 0 ise boş bırakır. okurken de aynı mantıkla okuma yapar.

  zamanla meydana gelen fiziksel problemler dolayısıyla sektörler okunamaz hale gelebilir. bu sektörler için bad sector tabirini kullanırız. fakat daha kıl olan durum; bu bad sectorlerin (bkz: hdd) fiziksel yapısı gereği koparak diğer sektörleri de bozma ihtimalidir.

  bilindiği üzere (bkz: chkdsk) ve muadili uygulamalar bad sectorler için hiçbir işe yaramaz. bu uygulamalar (bkz: mft) ( (bkz: master file table)) üzerindeki kayıtları ve kayıtların işaret ettiği dataları inceler. sorunlu olanları onarır.

  diskin kurtarılması adına bireysel olarak yapılabilecek en iyi yol (bkz: llf)'dir. ( (bkz: low level format). llf işlemi disteki tüm sektörleri fabrika çıkışındaki 0 haline getirir. işlem sırasında bad sector ile karşılaşılırsa bu sektörün üzeri bir daha kullanılmamak üzere kapatılır. hdd üreticisinin kendi (bkz: llf) aracını kullanarak yapmak gerekir.
  ... soulngelica
 8. 8.
  kötü yola düşmüş hard disk.
  1 -1 ... cmpeloaded
 9. 9.
  başa gelen siktiriboktan durum. eğer hard diskinizi check ederken bozuk sektöre rastlarsanız o hard diskteki önemli verilerinizi yangından mal kaçırır gibi kaçırın zira sonu mutlaka hard diskin vefatına gidecek bir kanserdir bu isimle tanımlanan arıza.verilerinizi belki başka bir bilgisayarda hard diskinizi harici disk olarak tanıtıp kurtarabilme ihtimaliniz olsa da kurtardığınız verileri en güvenli flash bellekte saklamalısınız öyle dünya paraya aldığınız terrabaytlık falan harici diskler de bad sector arızası verebilmektedirler zira.
  ... vigilante8
 10. 10.
  tamamen düzeltilmesinin imkansız olduğunu düşünsem bile, bad sector'lü alanların kullanım dışı bırakılmasıyla hallolabileceğini düşündüğüm sorundur. ama böyle bir program yapılmamış. var olan programların çoğu bozuk sektörleri düzeltmeye çalışmak üzerine. kimse de çıkıp dememiş ki "aga, önce bad sectörleri aratalım. ondan sonra bulduğumuz alanları windows'un okuyamayacağı bir şekilde biçimlendirip görünmeyen bir hale getirelim. geri kalan kısmı da birleştirelim ve kullanıcının gözüne sokalım." diye.
  ... odunluzikkim