bugün

mabeli hatırlatır tık buraya da https://www.youtube.com/w...RDHq9qU2kY1Hg&index=9
Hayatımın bir bolumune sahitlik etmiş otogar. Daha gidiş peronuna varır varmaz gırtlaklarcasına -nereye abi?- diyen değnekçileri, önünde uzun uzun durduğum kitapçıları,giden yolcu peronuna çıkışta en soldaki kafe restaurantı, buz gibi metal koltukları ile bazen kaçarak, bazen hüzünlenerek, gelip gittiğim yerdir aşti. Ve hayatımda çektiğim en güzel gün batımı fotoğraflarının ev sahibidir.
Artık eskimiş olan, gerek dizaynı gerek içinin tel tel dökğlen haliyle ülkenin başkentine yakışmayan bina. Bir an evvel yenilenmesi gerekli ancak hazır metro hattı bulunan bir yeri taşımak mantıklı değil, bununyanında hem çalışığ hem yenilenmeaini sağlamak da oldukça zor.
Vay be ne anılar var aq. Misal benim yok.

Şehrin göbağındaki otobüs terminali.
saygısız esnaf yuvası.
uzun yıllardır esenler otogarı ile haşır neşir olan bünyelere gayet normal gelmekte olan otogardır. genelde angaraya araç ile gidip geldiğim için çok kullanmadım belki 3 defa oradan bindim ama ne bileyim bizim esenlere göre sıradan geldi. bizim burası tam teksas lan. esenler-bağcılar tandansı mikemmel yakalanmış. tam bir keşmekeş. aşti gene daha nizami gibi o standlara çağıran adamlar daha üstleri başları düzgün gibi. bizim burada metrodan çıkınca falan bir anda koluna giriyorlar "abi ortam lazım mığğ" diye yolunu çeviren sarı bıyıklı ağzında külü kalmış sigara olan aksaray müdavimleri gibi. tırsıyorsun *
Uğrak yeri. Geçenlerde iş nedeniyle yolum düştü. Eskileri yad ettim. Saatlerce otobüs beklemelerimi, eve kavuşma sevincimi... Güzel bir anıydı.

Not. Ben oralarda dolanırken instagramdan takip ettiğim rotasız seyyah da oralardaymış. Karşılaşmadığıma çoook üzüldüm. Kendine burada selam ederim.
hizmete girdiği yıllarda şehrin baya dışında bir yerdi. etrafında otlayan inekleri hayal meyal hatırlıyorum.
Ankara nın en güzel yeridir. Hele ki memlekete dönüyorsan.
Onca senedir gidiyorum, ne hamamı la?
Ne ayrılıklara, ne hasretlere şahit olan otogardır. kaç yıldır giderim oraya hamam görmedim hiç amk.
boğucu otogar. Otobüsün gelmesine 2-3 saat varsa bu sıkıcı mekanda zaman öldürmek farzdır. Daha doğrusu zaman öldüremezsin o seni öldürür.
2 saat sonra ayak basacağım yer.
Ankaranin en sevmediğim yerlerinden. Arkadaşı bırakmaya geldik gelmez olaydık...
Yıkılıp yeniden daha büyüğü yapılmalı ama o zamana kadar sistemi nasıl işletirler bilemem..
bazı ankara seyahatlerimde dönmeden önce geçerken havaalanına ekonomik vasıta bulma babında uğrayıp bir de yemek yediğim ortam.
Ankara Şehirler arası otobüs terminali (Aşti) Ulaşımı kolay otobüs terminali.
(bkz: ankara şehirler arası terminal işletmesi)

Geçenlerde gece 4-5 saat otobüs beklediğim otogar. O 4-5 saatte neler görmedim ki! Alt kattaki Tuvaletine girdim pisuvara biri boşalmış, sıvı duruyordu orada.

Sonra bankta otururken yanıma birisi geldi. Nereye yolculuk dedi, konuştuk. Sincan cezaevi'nden yeni çıktığını söyledi. Para istedi. Sanırım cezaevi'nden çıktığını söyleyerek insanları korkutup para koparmaya çalışanlar var. Tabii ki vermedim. Sonra sosyal deney yapıyorum, isteyene yardım etmek lazım falan dedi, gitti.

Otogarın iyi yönü ise evsizlere pek rahat olmasa da bir ev olması. Banklarda yatan, bankın arkasında yerde yatan kişileri de gördüm.
Gitmeyin buz gibi. Evet arkadaslar yine bir süre bekar olarak karsınızdayım.
Sanırım yine aç kalcam ama olsun.
görsel
ulaşımı kolay yıllarca gidip geldiğim terminal.
görsel
Buradan hastalık kapmadan ankara'yı terk etmek pek mümkün görünmüyor.
Adam memleketine mi gidiyor çernobile mi gidiyor belli değil amk.
ankara şehirler arasi terminal işletmesi.
engelleri mi?

bir ti.