1. 1.
  Şii mezhebinde din alimlerinin en üst rütbesi.
  ... expert16
 2. 2.
  iRAN DA ''SiGARA iÇiLMEYECEK'' DiYEREK BiR SÜRELiĞiNE KiMSENiN SiGARA iÇMEMESiNE SEBEP OLACAK KADAR GÜÇ SAHiBi DiN ADAMLARINA VERiLEN iSiM.
  ... kurremkarmerruk
 3. 3.
  (bkz: ayetullah humeyni)
  ... yarali kopek
 4. 4.
  fenerbahçe'nin üç kurucusundan birisi.

  (bkz: necip okaner)
  (bkz: nurizade ziya songülen)
  ... beholderr
 5. 5.
  şiilik'te kullanılan bir makamdır.
  iran'da dini bir makam olarak da bilinir.
  ayetullah ünvanına sahip insanların fetva verme yetkisi vardır.
  ... orjinal gullanici
 6. 6.
  bir erkek ismi.
  ... sarhosruh
 7. 7.
  ayetullah kuranın diğer ismidir. allahın sözleri demektir...
  1 ... tundra
 8. 8.
  ağzından çıkan her kelime allah ın ayeti sanılan ya da öyle kabul edilen şiilerin halifesi, ruhani lideri. (bkz: allah konuşturuyor)
  1 -6 ... mediumbashar
 9. 9.
  Şiiler için, yeryüzünde alınacak kararlarda son sözü söyleyecek kişiler sadece imamlardır. Ve imamlar da mutlaka ve mutlaka peygamber soyundan gelmelidir. Ama 874 yılında son imam El Mehdi (Peygamber soyundan gelen son imam - 12'inci imam) 7 yaşında ortalıktan kayboldu ve bir daha da ortaya çıkmadı. O olaydan sonra soyu sürdürecek kimse de kalmadı. Peki şimdi ne olacaktı? Şiiler bu soruna çeşitli çözümler aradılar. Humeyni, kendisini fakihlerin en ulusu kabul ettirdi ve şöyle bir kuralı da iranlılara onaylattı. Ben ölene kadar son sözü söylerim; benden sonra gelecek adamın kim olduğunu da size işaret ederim. Tamam. Humeyni Hamaney'i işaret etti ve dini lider o oldu. Peki bundan sonra ne olacak? Humeyni'nin iranlılara kabul ettirdiği kurala göre, Hamaney de kendisinden sonra dini lider olacak kişiyi işaret edecek ve iranlılar kayıtsız koşulsuz o kişinin dini liderliğini kabul edecek. Dini liderlik seçimle değil, işaret etmeyle gerçekleşen ve ömür boyu geçerli olan bir sıfat. Humeyni öldüğünden beri dini liderlik Hamaney'in elinde, bakalım o kendisinden sonrası için kimi işaret edecek ve tabii iranlılar o yeni kişiyi de lider saymaya devam edecek mi?
  1 -1 ... nevzatb
 10. 10.
  bir makam . misal humeyni idam edilemesin diye şah rıza pehlevi döneminde ayetullahlık makamına yükseltilmiştir.
  öyle bir makam yani.
  1 ... gavur imam