bugün

baş ağrısıyla birlikte haddinden fazla seyrediyorsa soğuk algınlığına yakalandığınıza delalettir.
kansızlık belirtisidir.
otobüsteyseniz önce bir ayağı sonra diğerini bağdaş kurup ısıtarak çözülebilecek problem.
sonrasında morarma görülen durum.
'ayağını sıcak tut, başını serin, düşünme derin derin.' diyen, lokman hekimin, tavsiyesine uyulmadığını gösteren bir durumdur. hemen bir hekime başvurulmalıdır.
ankarada kış sezonunun açılamasıyla muzdarip olduğum durum. bütün kış ayakları kıçın altına alıp aynı pozisyonda oturmak durumunda bırakıyor insanı. hele bir üşürse sürekli çalışan böbreklerle beni muhatap bırakıyor ve helaya mekik dokuyorum. siz siz olun sıcak tutun ayaklarınızı!
kan dolaşımıyla ilgisi vardır.Damarlarda daralma vb. Doktoro gidilmesi gerekir.
ayaklarınızı üşütürseniz karnınız ağrır sonra midenizden garip ses gelir ve sonra hafiften hafiften yellenme durumu olur. ne yalan mı?
kansızlık veya tiroid hormonu yetersizliğine bağlı olarak gelişir.
ne kadar kan değerleriniz normalde olsa, sabahları sıcacık yatakta bir türlü ısıtamamanızdır. öyleki sırf bu yüzden uyanabiirsiniz, üst kısmınızın gayet sıcak olmasına rağmen.
hatta artık gün boyu sürer, utanmasanız yün çorap ve bot giyersiniz bu havada.
düzenli olarak zencefil tüketimiyle ortadan kalkacak sorundur. zencefil vücut ısısını dengelediği için yaz kış rahatlıkla tüketilebilmesi mümkündür. aynı zamanda vücuttaki toksinlerin atılmasına sebeptir.
aso değeri yüksel olduğu zaman da ayaklarda üşüme olur.
bu soğukta evde çıplak ayakla gezmenin bu sonucudur ardından gelen karın ağrıları da cabası. ama alışkanlıklar kolay kolay değişmiyor tabi.
sonucunda bazı hastalıkların gelmesi muhtemeldir.
(bkz: böbrek üşütmesi)
(bkz: mide üşütmesi)
çorap, terlik vs rağmen üşüyorsa kansızlıktan da olabilir.
iğrenç bir ishal veya kusma gibi rahatsızlıkların nedeni.
insanı hasta olma korkusuyla yüz yüze getirir. bazen inat eder kalorifere dayandırılmalarına rağmen ısınmazlar, insanın en çabuk üşüyen ve en zor ısınan bölgesidir. (bkz: hasta oldum galiba ben)
uzun süre bilgisayar başında bulunduktan sonra hep olur. bilgisayardan ayrılamıyor iseniz ayaklarınızı kesmeniz kesin bir çözüm olur.
kansızlık belirtisidir. tecrübeyle sabittir.
Birbirine sürtecek iki ayağımın olması bile şükür sayılırken, üşümesi hiç iç açıcı değil.
yemeklerde, keçi boynuzu pekmezinin içine zencefil konularak tüketilmesi alışkanlık haline getirilirse ortadan kalkabilecek sıkıntıdır.
yazları bile üşür bu ayaklar buz gibi olur her daim, pekmez çözüm değil zorla içirtmeyin babaneler.
şuan tavan yapan sıkıntılı durumdur.
En büyük nedenlerinden biri de uykusuzluktur. Çözüm ayaklar altına acılmış sıcacık üfleyen bir fandır.
(bkz: yazın terleyen kışın üşüyen ayarsız ayak) kadar üzücü değildir. ikisi birlikte gerçekten hayattan soğutur.