1. 1.
  büyükada'nın en yüksek tepesi yücetepenin üzerine kurulmuş olan,her sene 23 nisan da binlerse müslüman ve gayrımüslümün dileklerinin kabulü için meşakatli bir yolculukla ziyaret ettiği kilise ve manastırın ismi.
  3 -1 ... siberr
 2. 2.
  izmirin güzide tatil beldesi çeşmede bir koy..beach clublar nedeniyle tüm doğallığını kaybetmiştir.
  (bkz: fly inn)
  1 ... plug in baby
 3. 3.
  Yazın Çeşme'nin hem gündüz hem gece kesintisiz eğlence merkezidir.
  ... ezzz
 4. 4.
  ayı yogi'nin kış uykusuna yattığı manastırdır.
  3 -3 ... phoibos apollon
 5. 5.
  büyükada sahilinde binilen fatonlarin anca yokusun basina kadar bırakmasindan dolayi yola isteyenlerin katirlarla devam ettiği ammavelakin cogunlugun yürüyerek tirmandiği bir yokusa malik olan kilisesi ve -adini unuttum- kır gazinosu ile en azindan bir kere gidilmesi farz olan yerdir.

  hele ki yokustan inip ada sahillinde vapur beklenirken içilen tadi hiç bir yerde yoktur.

  bu arada yolda yürürken fevkalade dikkat edilemesi iktiza olnur. cünkü ola ki bir at bokuna bastiğiniz vakit cok fena kokmakta ve vapurda zican adam muamelesi görmeniz kacinilmazdir.
  1 ... mulayim
 6. 6.
  çeşmede denize girebileceğiniz mükemmel yerlerden biri.böle siz yüzerken balıklar geçiyo altınızdan.manzarası çok hoş olan yer...
  1 ... deepfry
 7. 7.
  23 nisanda salınan iplerle dikiş makinesine dönen yoldan gidilen, sucuklarının atlardan elde edildiğinden şüphe edilen ( devasadır çünkü ), dilek kutusunda kahkaha attıracak süper geyikler bulunan kilise. Tövbe estağfurullah derken bir yandan da ellerindeki anahtarları ikonlara süren teyzeler vardır.
  3 ... calyx
 8. 8.
  içinde dolaşması yürek isteyen manastır.
  yakından gördüğünüzde böyle bir ahşap yapının nasil ayakta kaldigina şaşırabilirsiniz.
  ... arjantin
 9. 9.
  asıl adı ay'yorgi olan kilisedir. büyükada'da doğup büyüyen ve ada hakkında birçok kitap yazan fıstık ahmet lakaplı yazarın dediğine göre, "aya" kelimesi azizeler için kullanıldığından "aya yorgi" demek yanlıştır. rivayete göre kiliseye giden patike yolun arnavut kaldırımı ile değiştirmek veya asfaltlamak isteyen belediye başkanları ve çalışanları buna muvaffak olamamıştır.. bu yüzden o yol hala toprak ve engebeli şekildedir. anahtarlar, ipler, dilek oyuncakları vs. hepsi insanların para kazanmak için kendisine bir alan yaratmasından başka birşey değildir.. asıl kuralları; adaya faytonla bile değil, en başından tepesine kadar hiç konuşmadan, arkaya bakmadan, dua ederek ve azap yolu olan o patika yolu yalınayak çıkmaktır. ayrıca dileklerin gerçekleşmesi durumunda kiliseye en az 3 kez daha gitmek ve şeker- yağ gibi bağışların yapılması(bir nevi adak)dır. hoş kural da değildir bunlar, bir gelenektir diyelim.. önemli olan oraya gidip duaların asıl amacı olan yere iletilmesidir. birbirinden alakasız ve biraz da bana göre imkansız dualarımın peş peşe gerçekleştiğini gören biri olarak severim büyükadayı ve ay yorgiyi.. bende ayrı bir yeri vardır.
  23 nisanın dışında eylülün 24 de aynı törenler yapılır orda. ama insanlar 23 nisanı bilir genelde.. ve inanılmayacak kadar izdiham olur kapısında.. bu kadar insan nerden geldi dersiniz! kuyruktan milim milim ilerleyip içeri ancak 3 saatte falan girebilirsiniz ve içerigirdikten sonra o yorgunluk uçup gider.. sırf kilisenin arka bahçesindeki manzar için bile gidilir.. şiddetle tavsiye olunur.
  1 ... disikartal
 10. 10.
  nisan ayinda adaya hücüm edilmesine neden olan kilise.. birde agaclara mendil ip felan asanlar vardır hala..bunların adaya alınmasının yasaklanmasını talep ediyorum..*
  1 ... denizdvs