1. 1.
  sultanahmette bulunan kiliseden bozma konser salonu. özellikle yazın ateş gibi sıcak olup sahnedekine de seyredene de zor anlar yaşatır.
  ... zlatan1937
 2. 2.
  istanbul da bulunan atrium kısmı ayakta kalmış tek bizans kilisesidir. planı bazilikadan yunan haçına geçişin iyi bir örneğidir. apsisteki sade haç ikonoklazm döneminden, narteksteki mozaik kalıntılar ise muhtemelen justinianos zamanındandır.
  1 ... amrosia
 3. 3.
  osmanlı imparatorluğu döneminde bu yapı önce cephanelik, 19. yüzyıl ortalarında da eski eserlerin toplandığı bir depo olarak kullanılmıştır. yapılan düzenlemeler ile 1869'da müze-i hümayun (imparatorluk müzesi) adını almıştır. 1875 yılında buradaki eserler çinili köşk'e (sultanahmet-gülhane)taşınmıştır. aya irini günümüzde kültür varlıkları ve müzeler genel müdürlüğüne bağlı bir anıt müzedir.
  ... aforizma
 4. 4.
  kelime anlamı "kutsal barış".
  penelope isimli bir azize hristiyanlık dinini yaymaktadır. ve putperestler tarafından bu nedenle yılanlarla dolu kuyulara atılır, yerlerde sürüklenir, taşlanır. mucizevi şekilde tüm bunlar azizeyi öldürmez. bunun üzerine putperestler hristiyan olurlar. penelope aya irini adını alır.
  ... fashiondesigner
 5. 5.
  Aya irini Kilisesi (Yunanca: Tanrısal Barış), istanbulda, 'Topkapı Sarayı'nın dış avlusunda, Ayasofyanın yakınında ve onunla çağdaş olan Bizans kilisesi ve müze.

  Ayasofyadan sonraki ikinci büyük Bizans kilisesidir. Eski kaynaklara göre, burada bulunan Roma döneminden kalma Artemis, Afrodit ve Apollon mabetlerinin kalıntılarından yararlanılarak, 4. yüzyılın başlarında I. Constantinus (324-337) zamanında yapıldı. Ayasofya ile aynı avlu duvarı içinde bulunan Aya irini, 532deki Nika Ayaklanması sırasında yanındaki Sempson Zenon ile birlikte yanmıştır.

  imparator Jüstinianos Ayasofyanın yanı sıra Aya iriniyi de yeniden yaptırmıştır. 532de yapımına başlanmışsa da bitiş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. 8. ve 9. yüzyıllarda yaşanan şiddetli depremler binada önemli hasarlara neden olmuştur. Bizanslıların patrikhane şapeli diye niteledikleri Aya irini, istanbulun fethinden sonra Topkapı Sarayını çevreleyen Sur-ı Sultani içersinde kalmış, bu yüzden camiye çevrilmediği için önemli bir mimari değişiklik olmamıştır. Önce iç cephane, sonra da Harbiye Nezaretinin silah ambarı olarak kullanılmıştır.

  Türkiyedeki ilk müze çalışmaları Aya irinide başlamıştır. III. Ahmet döneminde Osmanlı imparatorluğunun çeşitli yerlerinden gönderilen eserler Mecma-i Esliha-i Atika (Eski Silahlar Koleksiyonu) ve Mecma-i Asar-ı Atika (Eski Eserler Koleksiyonu) isimleri altında iki ayrı bölüm olarak Aya irinide toplanmıştı. Bu müze 1875te Çinili Köşke taşındı. 1908 de yeni bir askeri müzenin kurulması için Aya irinide çeşitli tarihsel malzeme depolandı. Daha açılan bu müze 1949 a kadar Askeri Müze olarak hizmet verdi.

  1974-76 da arasında yapılan çalışmalarda nemden arındırmak amacıyla çevresindeki toprak dolguları kaldırılmıştır. 1973 ten beri başta iKSV bünyesinde olmak üzere, birçok sanat etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır.

  Kaynak: wikipedia
  1 ... crystalbridge
 6. 6.
  bizansın ilk kilisesidir.
  -1 ... suicidal imbecile
 7. 7.
  Roma tarihini çok iyi bilen Fatih Sultan Mehmet'ın Azize irene'nin hikâyesini bilmemesi düşünülemez. Bu şuur ile Fatih, Azize irene'nin hatırasına ve dinine olan sadakatine hürmetin bir ifadesi olarak, Aya irini Kilisesi'ni camiye çevirtmemiş; burayı Osmanlı Devleti'nin kıymetli savaş ganimetlerinin korunduğu, padişahın bir nevi özel müzesi gibi muhafaza etmiş, içerisindeki hiçbir resim ve kabartmaya dokunmamıştır. Fatih'ten sonraki padişahlarca da aynı hürmeti gören Aya irini Kilisesi, Osmanlı'nın son yüzyılına kadar bu durumunu korumuş, 1869 yılında da Müze-i Hümâyûn (Sultanın Müzesi) adını almıştır.

  http://www.sizinti.com.tr/konular.php?KONUID=3823
  ... fuzuli
 8. 8.
  yaz mevsiminde içine girilmemesi gereken bina. zira herhangi bir klima, vantilatör, havalandırma sistemi olmayan binada nemden sırılsıklam olmanız olası.
  ... zlatan1937
 9. 9.
  kubbesinde uçuşan güvercinler eşliğinde rimsky korsakov'un scheherezade'ını dinlerken ana rahmine geri döndüğünüzü hissettiğiniz harika konser mekanı.
  1 -1 ... milan
 10. 10.
  asıl adı hagia irenne olan ve yeniden kilise olarak açılacağı günü sabırsızlıkla bekleyen konstantinople nin ikinci büyük kilisesi.
  ... enrico dandolo