1. 21.
  Yardımseverliğiyle ünlü Bizans azizesi.
  ... centurion
 2. 19.
  camiye çevrilmeyip konser salonu yapılan kilise. aya sofya'nın ikizi.
  ... selia
 3. 18.
  adı kutsal barış anlamına gelen istanbulun ilk mabedi. aynı zamanda ayasofya gibi hristiyanlar tarafından yapılmayıp öyleymiş gibi tahrif edilen kutsal mabed .
  ... cescfranquez
 4. 17.
  istanbul'da bulunan, camiye çevrilmemiş en büyük Bizans kilisesidir. Eski kaynaklara göre, burada bulunan Roma döneminden kalma Artemis, Afrodit ve Apollon mabetlerinin kalıntılarından yararlanılarak, 4. yüzyılın başlarında I. Konstantin (324-337) zamanında yapıldı. Ayasofya'yla aynı avlu duvarı içinde bulunan Aya irini, 532'deki Nika Ayaklanması sırasında yanındaki Sempson Zenon'la birlikte yanmıştır.

  imparator Jüstinianos Ayasofya'nın yanı sıra Aya irini'yi de yeniden yaptırmıştır. 532'de yapımına başlanmışsa da bitiş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. 8. ve 9. yüzyıllarda yaşanan şiddetli depremler binada önemli hasarlara neden olmuştur. Bizanslıların patrikhane şapeli diye niteledikleri Aya irini, istanbul'un fethinden sonra Topkapı Sarayı'nı çevreleyen Sur-ı Sultani içersinde kalmış, bu yüzden camiye çevrilmediği için önemli bir mimari değişiklik olmamıştır. Önce iç cephane, sonra da Harbiye Nezareti'nin silah ambarı olarak kullanılmıştır.
  ... turkmen balasi
 5. 16.
  kilisedir. içinde hristiyan ilahileri falan söyleniyor galiba. bizim türk halk müziği konserleri gibi aynı.
  ... buyur burdan yak
 6. 16.
  atriumu hiç dikkatimi çekmemişti. bunun sebeb de sürekli uzaktann görmem olabilir. atriumunun olması oldukça hoş bir ayrıntı.
  1 ... hic et nunc
 7. 15.
  sözde müze olan bir eski bizans kilisesi. tipik bizans mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. ama nedense içeri girmek yasak. ayrıca böylesine güzel bir tarihi mirası hangi cürretle konser sahnesi olarak kullanırlar, anlamak güç.
  ... krateros
 8. 14.
  topkapı sarayının avlusunun içinde bulunan kilise. ayasofyanın tam arkasında yer almaktadır.

  aya irini
  ... malumat furus
 9. 13.
  insanın ruh HALiNi değiştiren, dinlediğiniz konserden daha fazla zevk almanızı sağlayan bir mekandır. içeri girdiğiniz andan itibaren farklı bir dönemi yaşarsınız. konser bitip eve gidene kadar bu etkiden kurtulamazsınız.
  1 -1 ... nedenburdayim
 10. 12.
  6 Nisan 2010'da Dünya'nın en önemli piyanistlerinden biri olan David Helfgott'u ağırlayacak olan mekan.
  1 ... secretgirl