boyle ne idugu belirsiz ama sikinti verici, garip seyleri tanimlamak icin de kullanilir.
örnek vermek gerekirse;

yakın bir arkadaşınızın 5 yaşındaki oğlunun çizdiği resmi yırtmak,
sebepli-sebepsiz bayan tokatlamak gibi davranışlar awkward imiş
Ingilizcede iki kisi arasinda gecen sohbette, onceden olmus rezil olaylari anlatirken kullanilan sozcuk. Kendisi biz turklerin " sonra geldi soyle yapti ama gorecektin cok "mal" di" der iken kullandigimiz mal kelimesiyle birebir mana ve anlamsal vurguyu tasir.
tipik bir mtv dizisi.

diğer ergen dizilerini yeren izleyici kitlesi, bunu çok sevmiş. şöyle bir bakam dedim, neyi farklıymış diye.

fark mark yok. neresini bu kadar büyütmüşler anlamadım. diğer ergen&liseli dizileriyle aynı. şimdi bu, aklıma şu soruyu getirdi; "bu dizinin neresini sevmişler? bu diziyi seviyorlarsa neden diğer ergen dizilerini de sevmemişler?"

cevapsız sorular...
güzel bir lil wayne şarkısı.
Ne izlesem diye düşünürken tesadüfen izlemeye başladığım dizi. Dizinin öğelerine bakıldığında klasik bir gençlik dizisi olduğu doğru ancak eğlenceli ve akıcı anlatımıyla size hoşça vakit geçirtiyor. Bu yaşta bir gençlik dizisi izlemenin garip bir hissiyatı var. Kendinizi senarist dışında hiçbir karakterle özdeşleştiremiyorsunuz, "senarist burada bir ergenin hissiyatını yansıtabilmek için epey çabalamış" gibi tespitlerde bulunuyorsunuz ve aklınıza Amerikan yaşam biçimi hakkında sorular takılmaya başlıyor. Mesela, okul tuvaletinin kapağını kapatıp üzerine oturup nasıl sohbet edebilirsin? 10 dakikada bir çamaşır suyuyla temizleyen bir görevli olmadığı sürece? Aklıma gelmişken söylemeden edemeyeceğim: Umumi tuvalet kullanımı konusunda en gerçekçi bulduğum tv dizisi karakteri Seinfeld dizisindeki Jerry'dir. Bir bölümde, kemeri tuvaletin duvarına değdiği için kemeri çöpe atmışlığı vardır.

Öyle yani...
3 sezonluk amerikan gençlik dizisi. 15-16 yaşındaki gençlerin sanallığı bol, dalavereli, çabuk değişen hayatları ve arkadaşlık-sevgili sorunları anlatılıyor. tabii bizim kültürle onlarınki arasında uçurum olduğu için bizim 18-19 yaşlarında arkadaşlarımızla konuştuğumuz konuları, onlar o yaşlarda konuşmaktan ziyade bizzat yaşıyorlar. ancak şu da var ki hayatı daha o yaşlarda nasıl tükettiklerine dair olaylar görüyorsunuz..
tavsiye ederim ama eğer izleyecek daha ciddi dizi kalmadıysa. zaman kaybı değil, zevkli ama çerezlik işte.
san cisco'nun bir şarkısıdır. klibini izlemesi de keyiflidir. davulcuları yeme de yanında yattır.
ayrıca klipteki köpek erekte haldedir.
http://youtu.be/ukNOaKeUEQY
aslında güzel ama hep bişey eksik olan amerikan gençlik dizisi. Anlatım biraz yavaş kalıyor ya da olaylar çok hızlı gelişiyor. Nitekim 5 bölüm izleyebildim.
(bkz: awkward moment)
sıçtığımız an.
ingilizcede en sevmediğim kelime. okunuşu gariptir. bunu demek yerine wiyırd demek varken...
çoğu iyi diziyi izlediğimi düşünerek kendime yeni bir dizi arayışındayken başladım.
klasik gençlik dizisi. yakışıklı erkek grubu, kötü kız grubu ve başrol ezik rezil kızımız var bir de. siz de benim gibi şu gençlik dizilerinde iyi ezik kızların rezilliklerine katlanamayıp sinir oluyorsanız tavsiye etmem.
genel olarakta tavsiye etmem gerçi, ama yine de gençlik dizileri arasında kötü bir yere sahip diyemem. çerezlik dizi.
güldürmeyi başaran ergen dizisi.

--- spoiler ---

son, i know you are a good kid. even though jenna is still my little girl, i want her to have fun. i’m not pushing anything, but if you guys decide to take things to the next level, make sure you wrap up the sausage.

kizimiz ailesi ve sevgilisiyle yemek yerken annesi kendisini utandiriyor diye mizmizlanmaktadir. o sirada babasi devreye girer;
- iyi biri oldugunu biliyorum delikanli. jenna benim gozumde halen kucuk kizim olsa da, onun iyi vakit gecirmesini istiyorum. bir seyleri zorladigim yok, ama isleri ilerletmeye karar verirseniz, ufakliga sapkasini taktigindan emin olmalisin.

--- spoiler ---