sadece ağzı laf yapabilen, pazarcılardan bana göre bir farkı olmayan şahıslardır. uyuşturucu baronunu bile savunduklarına göre dini imanı paradır bunların, e benim de böyle bir mesleğe doğal olarak saygım olamaz. tabii işini namusuyla yapan eski nesil avukatları tenzih ederim.
"itiraz ediyorum hakim bey" serzenişi, sözlüğün james bond'u 007'nin acilen ameliyatla üzerinden çıkartılması gereken kombini (yalnız yaz sıcağında hiç çekilmez o kombin şimdi hava soğuk moğuk ama)
kan emiciler bu ülkede hakkını aramak için bile dünya kadar paran olması gerekiyor. son zamanlarda avukat gerekiyordu. adam telefon etmek için bir yere 5000 tl istedi vicdansız kan emiciler.
Saul goodman.
açılın Ben avukatım...
ödeyecek durumu olduğu halde borçlarını ödememek için 40 takla atan orospu çocuklarından alacaklarımı tahsil eden yasal tahsilat meleği.
Kibirli kadın avukatlar.
Lyer Lyer filmi.
(bkz: 0 0 7)
(bkz: cübbe)
toplum içinde gülüşmelere neden olan fıkraları gelir.

kızın birinin avukat sevgilisi varmış gel demiş bubamdan benü iste avukat ana babasıyla gelmiş kızı allahın emriyle istemiş kızın babası ben avukata kız asla vermem demiş. kız ve avukatı karalar bağlamış düşünmüşler sevişelim hamle kalırsam babam vermeye mecbur kalır demiş kız. neyse sevişmişler kız hamile kalmış ve apar topar babasına koşmuş durumu anlatmış baba kızmış düşüneyim sabah cevap veririm demiş. sabah olmuş kız heyecanla babasına sormuş sunuç baba? baba demişki seni aukata vermektense piç toruna razı olurum gene de vermem demiş..
(bkz: saul goodman)
mafya avukatı elif eylül ilk akla gelesidir.
Hayatımın bir gereği olarak çok sık karşılaştığım bir meslek grubu…

Sözlükteki hiç bir yazara diss atmıyorum, özellikle de kendisi, danışan herkese çok yardımcı oluyormuş, bunu bildiğimi de belirteyim..

Gelelim düşüncelerime:
- son yıllarda, diğer bütün disiplinler gibi hukuk da ayağa düş”müş olabilir”, eğitim kaliteleri sıfır “olabilir”. Bu, mimarlar için de böyle, doktorlar için de..
- bu grubun bir kısım mensuplarında bir de, mesleğin getirdiği ya da mesleğin kişiyi beklentiye soktuğu o vakar, o duruş, o ciddiyet kalmadı. Açık konuşalım, sekreter diye gelse “millet arkamızdan laf çıkartır” diye çalıştırmaya korkacağım kişilere bakıyorum, avukat… ben cübbenin cinsiyeti olmadığına, bir mesleği kadın yapmış, erkek yapmış hiç önemli olmadığına inanıyorum. Ama karşımda o mesleğin ağırlığını görmek isterim. Bu konuda yüzde veremem ama en çok erozyona uğradığını düşündüğüm mesleklerden biri de hukuk, maalesef. Ki toplumun da aort damarıdır, adalet karinesi..
- “karşılaştığım sınırlı sayıdaki avukatların” iyisi de, kötüsü de davayı bir noktada satıyor. Bunu çok profesyonel bir biçimde yapıyorlar. Mesela boşanıyor musun? Boşanmanı sağlayana kadar savunmalar harika, ama iş mal paylaşımına gelince, sen ne kaybetmişsin umrunda bile değil.. karşı tarafla çoktan işi pişirmiş. Avukatım benden gerçekten korkuyor olmasaydı sokaktaki tinerci kadar itimat etmezdim, maalesef. Ha, yine de güvenmiyorum, her yaptığı harekette gözümün bir ucu üzerinde..
- ben, öğretmenlere ve avukatlara cidden saygı ve güven duyduğum günlere geri dönmeyi çok isterdim. Çünkü yaptıkları hizmetler toplumun geleceğini şekillendiriyor.
paralı profesyonel yalancılar.
Benim boşanma avukatım hicran abla. Kadın boşanma mahkemesine ağustos ayında crop top üzerine cübbe giymişti. Crop top diyorum bakın. Hakim kadın bile şöyle bir bakıp ''avukat hanım ne güzel olmuşsunuz'' deyince, ulan dedim +1 puanı kaptık hakimin gözünde.
aslı çağlar.
Amerikan filmleri.
itiraz ediyorum diye aniden bağıran bir adam.
adliye koridorlarında koşuşturan, yeni dosya hazırlamakla meşgul olan, bürokratik sorunlarla mücadele eden, müvekkiline laf anlatmaya uğraşan, mahkeme salonlarında nefes tüketen meslek erbabı...
aşağı yukarı avukat denilince düşündüklerim bunlar.
(bkz: bikahvebikahve)
Bazı arkadaşlar sülük yakıştırması yapmışlar; bence az söylemişler. Sülük bu kadar kaliteli kan ememez, doğrudan vampirizdir. En çok da o bugün sorun çıkaran sözleşmeye dün imzayı atarken “ya bu bize döner de girer mi?” sorusunu hiç sormayan ve “ben şöyle girişimci adamım böyle işadamıyım” gazelini sürekli sallayan ekibin kanını emmeyi severiz. Ha bu arada kan emdiğimizi iddia eden de masa başında bizle avukatlık ücret sözleşmesi yapmayı kendine hakaret sayanlardır geneli itibariyle.
- Günaydın avukat bey.
+ Selamına yanıt vermem için önce para.
Eski sevgilim.

(bkz: Sikemedim çeneme vurdu)
görsel
Sülük. insanın cebinde metelik bırakmayana kadar emerler. Yaptıklarıda bir şeye benzemez.
(bkz: dosyadaki eksikliklerin giderilmesi talebi)
kuzendir.