bugün

şu adama kimse han demiyordu ulan yetheeeeer artık. attila han yazıp durmayın sinirlerim zıplıyor ibneler. ben gidip tanhu süleyman yazıyor muyum amk?
Çok asil bi isim, şahsen ben öyle görüyoRum.
Roma'ya saldıracağı sırada Papa diz çökmüş ve ilahi olan bu şehre saldırılmamasını istemiştir. Bazı kaynaklara göre Atilla Papa'yla görüştükten sonra hiristiyan olduğu için Roma'ya saldırmamıştır ancak kanıtlanamamıştır.
Avrupalıların Tanrının kırbacı diye andığı batı romayı ve doğu romayı vergiye bağlamış avrupa hunlarının savaş dehası olan lideridir kendisi bağışlayıcı ve kendisine kılıç çekmeyenin kellesini uçurmayan ama karşısına çıkanı yerin dibine sokan bir karakteri vardır.
Valla yazılana göre taşşakları 70 kilo çeken bir abimizmiş.
sırf bu ismi vereceğim bir erkek çocuğum olsun diye bana evlenmeyi düşündüren atam, komutanım. hakkında entry girerken bile heyecanlanıyorum amk.
uçkur derdine düştüğü için can vermiş komutan malesef.
Ogurca(ogur türkçesi) konuşan avrasyalı/turanid tipte olam tasvirlere göre dış görünüşümün benzediği türk komutan.
idil nehrinde doğmuştur, attila, "til" de doğan anlamına gelir. bugün uluslar arası ismi "volga nehri" olarak geçer.
(bkz: tanrının kırbacı)
efendim gene bir yobaz domaltan reyiz.

efsane şahsiyet, şu ana kalkasa gelse de

şu fesliye gereken cevabı verse.
Attila ilhan adından dolayı Fransa da kütüphaneye alınmadığını bahsetmişti anılarında.
'' atımın ayak bastığı her yer toprağımdır ''

papaya diz çöktüren tanrının kırbacı attila; (406-453), avrupa hun devleti'nin hükümdarıdır. batı romaya sefer yapıp papayı yalvarttıran daha sonra romayı vergiye baglayan büyük hükümdar..

başbuğların yüksek hedefi olmalıdır, zira sığ gayelerden, sathi neticeler çıkmaz..
ispanyolarin, almanların efsanelerinde ata belledikleri, tüm güney slav topluluklarının oluşmasıni saglamiş, etekle gezen romalı seçkinleri; diktatörleri, despotları hizaya sokup yalvartan

"ben ve soyum tanrının kırbacıyız"
(bkz: tanrının kamçısı)
(bkz: tanrının kırbacı)
gibi isimlerle anılmasına karşılık; bir timur-cengiz-hulagu üçlüsü kadar kök söktürenlerden olmadığını düşündüğüm hükümran.
(bkz: cesur kavimlerin efendisi)
hristiyanların dilinde tanrının kırbacı. nibelungen'de etzel.
Zamanında Romayı fena sikertmiş biri.
büyük türk başbuğu.

görsel

yukarıdaki eser, ünlü fransız ressam eugene delacroix'e ait bir fresk.
bu eser bugün paris'teki bourbon kütüphanesinin duvarındadır.

eserde sanatçı attila ve bozkurt ordusunu betimlemiş.
atın üzerindeki attila'nın üzerinde kurt postu var.

tıpkı osmanlı'nın deliler'i gibi...

bütün türkler bir ordu...
Şüphesiz ki tanrının kırbacıdır.
Yazıldığı gibi okunduğunda tüm karizması giden isim.

Öğrenciyken bir arkadaş her defasında bıkmadan düzeltirdi. "Atilla" denildiğinde hepimizin aklına nutella geliyordu çünkü. Çok üzülürdük yazık.

iskender'in de hakkı verilsin o zaman.
(bkz: 1600 yıl önce yaşayan hun barbarı ile övünmek)
istanbul'da şimdiki sultanahmet cami olan yere çadır kurup uzun süre doğu roma'yı (yeni kurulmuş) korkudan hoplatan adamdır.
türk hanlık idealini aşıp batılıların tabiriyle bir imparatorluk inşa etmiş olan, batı hunlarının en güçlü başbuğu. karakurum'dan kalkıp avrupa'nın göbeğine oturan büyük türk. macarlar, onun macar olduğunu iddia eder fakat kendilerinin de türk olduğunu yavaş yavaş idrak ediyorlar.
Avrupa hun imparatoru, tanrı'nın kırbacı unvanıyla zamanında ortalığı titretmiş atamızdır.
Adını hatırlayamadığım yabancı bir yazarın attila ile ilgili bir romanını okumuştum eskiden. Tabii ki bir roman yeterli bilgiyi sağlayamaz ama attila'nın ne denli zeki ve hayran olunası olduğunu anlamıştım.
Kanım biraz çektiyse ne mutlu.