bugün

yasak değildir.
Ben yapanı görmedim ateist olup abaza olanı da görmedim.
Gözümü açtığım ilk saatlerde midemi bulandıran garip başlıktır.
yasak olmamasına karşın edebi adabı senden iyi bildiklerinden yapmazlar.
öyle olsa konya'nın dibindeki dindar insanların bol bol bulunduğu köylerden almazdık bu haberleri.

bakın müslümanım ben ama bu ateizmle genellencek bir şey değil. özellikle de ülkemizde.
ateizm de günah kavramı yok. ama bu tecavüzü, ensesti, hırsızlığı bilimum kötülüğü onaylıyorlar anlamına gelmiyor. sadece bunlardan " günah" diye sakınmıyorlar. farklı da olsa ateistlerin ( farkı sadece namus algısı) ahlak anlayışı var. hatta inananlardan bile daha güçlü. çünkü onları durdurabilecek tek şey cennet- cehennem tehditi değil aklı, vicdanı..
başka ateistleri bilmem ama bizimkilerin yapmayacağına eminim.
ateizm ahlak anlayışı asla ensest'i ahlak dışı görmez, iki insanın tamamen kendi rizalari ile cinsel birleşme yapması ahlak dışı değildir der, onların kardes olmaları cinsel ilişki yaşamalarını engellemez der.
yasak olmaması bir şeyi değiştirmez, ateizmde tecavüz de yasak değil ama serbest de değil. nötrdür bu konuda. aslında bu ateizm fikrinin yetersizliği gibi görünebilir lakin ateizm zaten fikir olarak sadece tanrının olmadığını savunur. ahlak gibi bir şeyi toplum içinde gayet tartışıp şekillendirebilir. bunun referansı gökten gelen safsatalar olmaz, toplumsal bilinç ve gelenek olur veya bilim olur. fark etmez.

ayrıca ateizmin ahlak anlayışının iki kişinin akli yeterliliği sonucu cinsel birleşmeyi şart koşması veya onaylaması diye bir anlayış olamaz, ateizmin bir direktifi yok. sadece ateistler bunu normal görür veya görmez. işte bu normallik de ateizmden kaynaklanmaz, ateizm bir din değildir, bir şeyi temellendirecek altyapıya sahip değildir.

bunu toplumun diğer alanları yapar, mesela ahlak felsefesi bunu tartışır ve sonuca varır ateist biri bunu benimser ama ateizm bu felsefeyi benimsemek zorundadır, ateistlerin hepsi bu yönde düşünmek zorundadır gibi bir mantık olamaz.

ateizm çünkü sadece tanrının olmadığını söyler. bunun anlamı iki kişinin rızası varsa seks yapabilir, ensest yapabilir, tecavüz edebilir değildir, bunların cevap aranması gereken yer toplum ve ahlak felsefedir.

ateizmle uzaktan yakından alakası yoktur.
ahlaki açıdan ateizm in mevcut dinlerden daha yukarıda olduğunu kabul ederseniz, saçmalıktan ibarettir yasak olmadığı.
yoksa siz müslümanlar sırf yasak olduğu için mi yapmıyorsunuz yani yasak olmasaydı ananıza bacınıza atlayacaktınız.
bir müslüman olarak söylemek istedim. ateistleri toplumsal bir kitle olarak kabul edecek olursak, ateizm bir öğretiler topluluğu değildir. sadece yaratılış inancını kabul etmeyip tanrısal varlıklara inanmazlar, ortak kuralları budur sanıyorum. bunun dışında bağlı oldukları kuralları yoktur. her ne kadar bazı insanlar için bir yaşam biçimi olsa da ateizmi herhangi bir din ile kıyaslamak doğru olmaz. islamiyet ile hristiyanlığı kıyaslayabilirsiniz ancak ateizm ile bunları kıyaslamak çok mantıklı gelmedi bana.

kendine ait kuralları olmayan bir toplulukta "eğer olsaydı" bir kurala göre yorumlayabileceğiniz bir olayı değerlendiremezsiniz. islam'da ensest ilişki haramdır ama günahkar müslümanların bu tarz olayları olduğunu biliyoruz. ama bu ensest ilişkinin islam'da haram olduğu gerçeğini değiştirmez. ben bu konuyu ateizm çerçevesinde değerlendirecek olursam toplumsal değil bireysel bir yaklaşımla değerlendirirdim. bu nedenle ensest ilişkiye ateistin bireysel olarak nasıl baktığı önemli olur bu durumda. kişilerin yaptıklarıyla toplumsal değerlendirmede bulunmak doğru bir hareket olmaz diye düşünüyorum.

not: müslümanım ve ateizmle ilgili olumsuz bir şey yazmadım.
Farkeder şey değildir.
Şimdi habil kabil ve çaprazlamadan mı bahseden nedem? Çaresizim gençler.
bu durumun kerameti ateizm denilen inançsızlıkta değildir malesef ki.

öyle ki, topluma ateizm denilen zırvayı diyelim ki yaydınız bu vakit de ahlaksızlıkların önüne geçemezsiniz. inançlı olan insanların tutucu ve kötü niyet algılarını yöneten şey biraz da dinleridir. bu ister istemez böyledir.

tüm bunların sonucunda şu gerçek ortaya çıkar, insanların neye inanıp inanmayacaklarını belirleyecek ve toplumu tüm bu ahlaksızlıklardan (ensest mensest bilmem ne) koruyacak şey yalnızca ve yalnızca milli şuura haiz bir eğitimdir.

dini duyguları örselemek adına arap milliyetçiliği yapan maneviyat çöplükçüleri veya inançszılıklarını bir kerametmiş gibi gösterip "bakın ateizmde şunlar yok bunlar yok" algısı yaratmaya çalışan temelsiz fikirsizler bu münakaşanın tarafları değillerdir.

gerçek duruş, neye inanacağının neyin farkında olacağının ayırdına varabilecek olmaktır.
ateizmi bir kere öcü olarak gördüğü için kafasında gördüğü her türlü kötülüğü ona yüklemek. sen misin bu dünyada iyiliğin nedeni? senden önce her şey berbat mıydı? söyle niye o zaman milyonlarca insanı inanmıyor diye manyakça katlettin? niye deli saçması kurallar ve öykülerle ortaya çıkıyorsun? ne pis kibiriniz var .
Bunun ateistle müslümanla alakası yoktur. Karakter, vicdan, adap meselesidir. Ne orospu çocukları var siz hala bunları tartışacak kadar acizsiniz.
din kurallarına göre kimlerle iliskiye girebileceginiz/evlenebileceginiz belirleniyor. yine kanunlar da din kuralina gore konuyor ve resmi nikah yapilabiliyor, ensestlik sınırı çiziliyor. Bu durumda, dini inancı olmayan bir insan dinin belirlediği kurallara uymak zorunda değil, öyle de hissetmez kendini. yani ensestlik kistasinı kabul etmeyebilir. Bu yüzden de ateist bi insanın ensest ilişki yaşaması -ona gore- normal sayılabilir.

yapar mı yapmaz mi kendi vereceği bi karardır. madem o kadar özgür ve kişinin inançlarına, yaşam biçimine saygilisiniz, bu konudaki kararına da saygı gösterip tepki gösteremezsiniz. cunku onun icin boyle bir yasak yoktur, tamamen vicdanina kalmistir. böyle biline.
Diyor ki ben anama bacima sarkiyorum amma bu demek değildir ki islamda yerü var. Amma ve lakin ateistler bunu yapmıyor amma yasak olarak görmüyor diyerek kendi pisliğini saçma sapan bir şekilde savunuyor sapik ruhlu yazar.
ateizmde ensest yasak değilmiş, kendi inanç sisteminde ise yasakmış, diyelim ki öyle; yasak olmamasına rağmen yapmamak mı, yoksa yasak olmasına rağmen yapmak mı evladır!
malum durum budur; yasağı olmayanlar yapmıyor, yasak konanlar yapıyor.
beyin yakan girilere sahip başlıktır,

adam diyor ki bu adam ateist bu adamın Ensest yapması veya yapmaması diye bir kural söz konusu olamaz diyor, ulan ne komik insanlar var şu dünyada;

biz şunu söylüyoruz; ateistler kendi kardeşleri ile gönül rahatlığı ile cinsel ilişkiye girebilir, bunu yaparken vicdanını rahatsız edecek herhangi bir unsur yoktur, yani ensest'i ahlak dışı olarak görmez diyorum , bunu alamayacak ne var anlamıyorum, ateist, ensest ahlak dışıdır diyemez, eğer derse bunu temellendirmek zorunda kalır, eğer temellendiremezse rezil olur. çok basit.