bugün

(bkz: insan sevdiğiyle uğraşır)
allah'ın kuran da haber verdiği davranışlardandır. allah dilediği sürece bu davranışları yapacaklardır. bu vesileyle müslümanlar da dini anlatır, allah'ın yaratma sanatını, güzelliklerini anlatır.
tabii ki ugrasacaklardir. ben de ateistlerle ugrasiyorum, onlarin bakis acilarini anlamaya olaya onlarin baktiklari pencereden bakmaya calisiyorum.

"inanmamak" olayi inanmanin tersidir. inanmamayi inanmak dogurmustur. inanmayan, ortada gördügü seyi begenmediginden, ya da kendisine zor geldiginden inkar etmistir. inanc da onun hosuna gitmeyen nedir?...ilki, kendinden baska bir gücün karsisinda boyun egmek olmalidir. ikincisi cahilliktir. pekcok müslüman da dahil olmak üzre islma dini pek de dogru anlasilamamistir, ya da uygulamada teklemeler olmaktadir, inanmayan buna bakar, bu islamsa ben buna inanmak istemiyorum, der. ancak isin derinine inip olayin aslini incelemek istemez.

marx ve engels, hristiyan ve yahudilik dinlerini iyi taniyan, ama islam diniyle ilgili hicbir bilgisi olmayan bir kisilerdi. yazdiklari "allah´i ölümden korktuklari icin insanlar icat etti" cümlesi hristiyanlik gözönüne alininca pek de yanlis sayilmaz. cünkü hristiyanlikta, hayatinda ne halt yemis olursan ol,cennete gidersin. isa seni mutlaka kurtaracaktir. kuran mesela buna tamamen karsi cikar. islam´da müslüman olmak cennete gitmenin garantisi degildir. yapilan isler bu konuda büyük rol oynar.

sol görüs denilen görüs islam´a karsi degil hristiyanlik ve yahudilik dinlerine karsi gelistirilmistir. oradaki iddialarin kökünde bu dinlerin iddialarina karsi iddialar mevcuttur. islam dini de bugünkü hristiyanlik ve yahudiklik dinlerine karsi iddialar icermekte ve bir insan hristiyansa mutlaka cennete gidecek, iddiasina karsi "sor bakalim onlara, allah´tan söz mü almislar" diye sorular yöneltilmistir.

sonucta, konuyu fazla karistirmadan, islam dinini inkar etmekle hristiyanlik dinini inkar etmek arasinda büyük bir fark vardir. hristiyanlar bile "bir papaz benim isledigim günahlari nasil bagislayabilir, o da bir insan" seklinde görüsleri hakli olarak üretmektedirler.

inanmayanlara tavsiyemiz, islam diniyle negatif degil pozitif olarak ugrasmalari, ne oldugunu, negatif olarak ugrasmadan önce iyice bir anlamalari, olacaktir. cünkü kendilerini dinden uzaklastiran kitaplarda okuduklari görüsler, islama karsi degil, baska dinlere karsi üretilmis görüslerdir. bunu unutmamalidirlar.
hayatımda hiç dinle uğraşan ateist görmedim. din diye bir şeyi kendileri yaratıp sonra da aşka insanlara zorla bunu kabul ettirmye çalışıp, başka insanların yaşam şekillerine müdahil olanlarla ve fanatiklerle uğraştıklarını gördüm. bu tarihte bu coğrafyada var olan din bu olduğu için bununla uğraşılıyor gibi görünmesi ondandır. bir ateist amerikada doğsa idi hristiyanlığı eleştirirdi. duruş belli olurdu. da bir müslüman amerikada doğsaydı ne olurdu? bunun cevabı çok sarkastik.
neye inanmadıklarını bilmek istediklerinden kaynaklanıyor olabilir. hatta şu da bir gerçek ki, pek çok ateist ortalama bir müslümandan daha fazla bilgi sahibidir islamiyet hakkında. islamiyet hakkında yeterince birikim sahibi olmadan sadece başını kapatıp namaz kılmaya başlayan gençlerin de en az ateistler kadar dinle uğraşmaya ihtiyaçları var.
çoğu dindardan daha fazla gerçekleşendir. emektir ve körü körüne inanmaktan, alışkanlıkla dinim şu demekten, öğretilmiş inançtan daha doğru birşeydir. dinle hiç uğraşmayıp ateist olduysa zaten önyargıyla karar vermiş demektir ya da öğretilmiş ateisttir, o da yobaz davranabilir.
tatmin olamamazliktan kaynaklanan ona buna saldirma pisikolojisi.
"din" de cevapsiz kalan kicbir soru isateri olmamasina ragmen bu verilen cevaplari cevaptan saymazlar. cunku at gozlugu takmis olan insanlardir.
kuranda bin yil onceden zaten bildirilen seyleri, bu gun yeni yeni kesfetmeleri; onlara dinciler bilme karsidir dedirtmektedir.
subhanallah!
b kadar acik ve net olan seylere iman etmek bazilarinca ne kadar zor.
elhamdulillah. iman etmek ayricaliktir...
(bkz: #5356111)
umulur ki hidayetlerine giden sürecin başlangıcı olur.
(bkz: ignosticism)
bu aslında eklektik bir olay. sözlük databasei üzerinde başlık olduğu bir takı ile işaretlenmiş herhangi bir query düşünün. bu query bu mysql table üzerinde bir kaç satırdır. bunlarda bir tanesinin herhangi bir konu olduğunu varsayalım. o konuda dinle ilgili hiç bir şey olmasın. şimdi bazı arkadaşlar bu gibi şeylere ısrarla din/dinsel bilgi/dua itelemeye çalışıyorlar. bunu okuyan birey bu tip bir ayrımcılığa düşmek zorunda değil. herşeyin içinde bu olmak zorunda değil. ama artık ne yazık ki, gerçekten sadece bireyi ilgilendiren din/dinsle bilgi kıstası ne yazık ki bu sayede bu inanç görgüsüzleri sayesinde ısrarla yaşamımıza sokuluyor. tabi sadece sözlükte değil bu. sokaka hayatında iş hayatında her yerde var bunlardan. bir şey olduğunda allah/peygamber sokuşturmaya çalışan araya.

örnek mesela : iş yerinde masamda çubuk kraker durur. gastritim var sürekli bir şey atıştırıyorum. masanın üzerinde duruyor ve cidden herkes farkındaki jackin masasında duran şeyler için ondan izin alamaya gerek yok. sebil işte. şimdi işe yeni alınan bir pazarlama çalışanı var. exchange mailini açtırmaya gelmiş. çubuk krakerden alabilir miyim dedi. e tabi dedim sonra da "zaten siz de açık menuymuş herkes gelip alır gidermiş sürekli" dedi. yani öyle evet falan dedim. bu sıra da "ben gene de sorayım; -diyor ki, kendi isteği ile veren daha iyidir" dedi. diyor ki diyerek kastettiği allahmış. (ramazandan önce oldu olay) neyse yani anlatmak istediğim, o anda ne gerek var. allah şöyle demiş böyle demiş. işte belirli tip müslümanlarda bu var. araya din sokuşturmak. ve bu çok büyük bir görgüsüzlük. aynı şey işe sözlükte de var.

a diyorsun. allahım peygamberim a demiş diyor. alalhından peygamberinden bağımsız düşünemiyor musun. o olmadan yaz. birisi zaten dinsel bilgiye ulaşmak isterse, ulaşır.

böyle bir görgüsüzlük var iken elbette, enerjinin kaybolmadığı evrende bir karşıt görgüsüz olacaktır. tez antitez hesabı.

garip olan şu ki, ateist olarak damgalanan herkes cidden daha fazla okumuş kuranı. yani ateistlere yüklenen kesim ciddi anlamda bilgisiz ve cahil. kendilerine anlatılan kadar üzerinden yazabiliyorlar. zaten ateistlerin çoğu; içinde büyüdükleri dinin açmazlarından ve anlatılmış olan tanrının kötülük problemi konusundaki samimiyetsizlğinden şüphe ederek daha fazla okumaya başlıyorlar. sorularının cevaplarını insanlar veremediklerinde kendileri bilgiye ulaşıp ilk elden anlamak istiyorlar. bu kısma bir dinlinin dikkat etmesini tercih ederdim.
(bkz: uğraşmaların dinle ateistlenmesi)
ateistliğin şartı üçtür.
1)islamiyet ile uğraşmak
2)hristiyanlık ile uğraşmak
3)musevilik ile uğraşmak
bırakınız yapsınlar, bırakınız uğraşsınlar. bulurlar belki doğru yolu; belki islamda, belki hristiyanlıkta..
ateistlik, dinin inandırıcılığı bireyin gözünde kaybettiği zaman açığa çıkar. inanmamasına sebep olan sebepleri söyleyerek ya çelişileri ya haksızlıkları yazarak veya söyleyerek herkesin olan inancını ve bağlılığını sınamazlar, sadece kendi görüşlerini yazarak herkesin gözünden kaçmış ufak ayrıntıları sergilerler. ne ateistim ne de dinci. bir şeye körü körüne bağlanamam, dogmatiklik içimde yok. bence sergilenmeye çalışılan şey kişinin herkesin gözünden kaçmış ufak nüasnları paylaşmasıdır. saygı da unutulmamalıdır.
madem ateistler dinin varlığına inanmıyor, neden olmayan birşeyle bu kadar çok uğraşıyorlar?

cevaplayın bakalım.
varmış gibi lanse edildiği için.
olsun. sana göre yoksa yok olan bişeyin hakkında yorum yapmaman gerekir.

karşında adam yokken sen konuşuyon mu kendi kendine? yok. buda o misal yani.
islama laf yapan göstermelik diyen arkadaşlar ne oldu hoşgörüye laik toplumun laik üyeleri lütfen saygı duyun Allah benim Allahim size ne oluyor diyeceğim durumdur.
karşında adam yokken sen konuşuyon mu kendi kendine? yok.

ne güzel cevap vermişsin tugtekin.
din de böyledir işte.
bazıları benim sözümü kendi zeka seviyesi doğrultusunda başka yere çekmiş. onu çıkarttın yani ha? yani allah'ı göremiyoruz, allah yok -haşa- neden ibadet ediyorsunuz? dedin alttan alttan.

görebilene delil çoktur. ama 'görebilene'
Aslına bakarsanız dinle değil islamla uğraşıyorlar. Bana kalırsa bunun sebebi de islamdan korkuları.
Uğraşmalarında sıkıntı yok, herkes istediği şey ile uğraşabilir, ama bunu yaparken karşıdakini provoke edici söylemlerle yapıyorsanız, elbette ters bir cevap almanız da mümkündür.
Adamın vicdanı rahat değil dediğim hadise.
göz hasmını tanır.