bugün

ilk izledigimde neye ugradıgımı sasırtan, tv'deki bir cok aptal reklamdan sonra bir garip kacan ve haluk bilginer'in akıllardan kolay kolay cıkmayacak ataturk canlandırmasıyla insanı duygulandıran reklam. haluk bilginer'in yerinde olmak isterdim...

ilginc olan ise tuylerurpertici ve insanı duygulandıran etkisi. iste burada da reklamın kalitesi ortaya cıkıyor. zor bir isin altından kalkmıslar, helal olsun...
--spoiler--
- senin eline diken batar mı ?
+ batmaz mı ?
- senin elin kanar mı ?
+ kanamaz mı ?
- ama sen atatürk değil misin ?
+ öyleyim çocuk..
--spoiler--
izleyeni duygulandıran ve oldukça başarılı bir reklam ama haluk bilginer ağzını her açışında - menekşeeeeeeeeeeee * diye bağıracakmış gibi geliyor engel olamıyorum.
-Medina Turgul Reklam Ajansı tarafından çekildi.
-Kostümleri 21 haziran 1936'da Florya Atatürk Köşkü'nde çekilen fotoğraflardan uyarlandı.
-Çocuk oyuncu Hakan Büyüktopçu.
-Filmde kullanılan güller edirne,Antalya ve Yalova'dan getirildi ve 500 tane fidan dikildi.
-Makyajı Mel Gibsonın yönettiği Apocalypto filmiyle en iyi makyaj dalında oscara aday gösterilen Vittorio Sodano ve ekibi yaptı. Bunun için bir hafta italya'da,bir hafta da çekimlerde çalıştı.

--spoiler--
http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=279576
--spoiler--
çok hoş bir reklam filmi olmuştur.
televizyonda o kadar iğrenç, berbat, anlamsız reklamlar arasından sıyrılmayı başarmış, insanı duygulandıran, o dönemde yaşayıp atamızı görmeye özendiren reklamdır. haluk bilginer'in muhteşem ses tonu ve oyunculuğuyla güzelliği bir kat daha artmıştır.
ayrıca sadece haluk bilginer'in makyajının iki gün sürdüğü reklam filmidir. makyajı mel gibson'un apocalypto filmiyle en iyi makyaj dalında oscar adayı olan ekip tarafından yapılmıştır.
hiçbir kar amacı güdülmeden çekilmiş ve de bu yüzden tüylerimiz diken diken etmiş reklam. hele atatürk ün sesi nasıl da benzemiş. o güzel gözlü çocuk gibi benim de gözlerim doldu ve her ne kadar kar amacı güdülmese de ben bir tüketici olarak ''evet evet bundan sonra bende bütün bankacılık işlemlerimi işbankasında yaptırmayalım'' dedim...
haluk bilginer'in 40 saat süren makyajı için kullanılan saç ve kaş parçaları italya'da hazırlanmış, burun ve kulağın önce kalıbı çıkarılmış daha sonra haluk bilginer'in yüzüne adapte edilmiştir. atatürk'ün giydiği baklava desenli süveter, 1936'da florya'da çekilen fotoğraflarından yola çıkılarak hazırlanmıştır. tasarım nalan türkoğlu ve ekibine aittir.
şu günlerde izlediğim en güzel reklam. haluk bilginer' i bir kez daha hayranlıkla izledim. içinde verilen mesajlar ise günümüz gencine önemli şeyler anlatmakta.
rejime sahip olma kavgasının reklamcılık ve bankacılık sektöründeki iz düşümü. tek kazanan haluk bilginer olmuştur. balyaları yine yığmıştır kasaya.
iş bankası atatürk ü kullanıp milletin cebine biraz daha uzatacaktır o pis elini.
Haluk bilginer'in atatürkü başarılı bir şekilde canlandırdığı *reklam filmi.Hele çocuğun atatürkle birlikte içine çektiği o gül kokusu sahnesi akıllarda kalıcıdır.
Haluk Bilginer'in oynadığı anlamlı reklam filmi. Anlamlı reklamdır.
türkçesi bozuk bir reklamdır. yazıklar olsun demekten ötesini yapardım şimdi ama, gün 10 kasımdır, niyet iyi niyettir diye susar dururum.
iki mizah dergisinin * * kapağında kullandığı reklamdır.
türk insanının duygusallığını kullanmak yanlış, bir de bunun üstüne bu duygusallıkta atatürkümüzü kullanmaları kınanacak bir olaydır.
tayyip, gül bahçesinde güllerle ilgilenirken eline diken batar ve eli kanar küçük çocuk şaşkınlıkla sorar:
-aaa
-noldu ulan?
-senin eline diken batar mı?
-ne dikeni ? attan bile dü$erim, tabi ki batar.
-senin elin kanar mı?
-kanamaz mı. burası yan gelip yatma yeri mi?
-ama...sen tayyip değil misin?
-öyleyim çocuk.
-ama...
-ananı da al git buradan hadi. onu da bırak bir gül ne kadar zor yetişiyor biliyor musun? tohumlarını israil'den getirt, unakıtan'ın oğluna ithalat kotası aç, sen kendine şunu soracaksın: ben burayı adeta pazarlamakla mükellef miyim? eğer mükellefsen ne gül tohumu kotaları ne de söylenenler umrunda olmayacak...
anlamadığım bir biçimde huzur veren reklamdır .haluk bilginer in eline sağlıktır.
önce sevdiceğimin izleyip ağlamasına anlam veremediğim, sonra izleme fırsatı bulabildiğimde ise gözyaşlarımı tutamadığım, odama gelirken kendi kendime "yedirir miyiz ulan biz bu vatanı size" sözlerini sarfetmemi sağlayan reklamdır.
Haluk Bilginer'in makyajını italyan bir ustanın yaptığı reklamdır.
Reklam tek başına düşünüldüğünde gayet çarpıcıdır. Özellikle "Bu bahçede gül bitmez diyenler olacak." kısmı takdire şayandır. Son sahnede de kokuyu çocukla birlikte içine çekmez mi koca Mustafa Kemal! Kaşlar biraz daha sarı olsa tadına doyulmazdı görüntünün. Bir ülkenin kim ne derse desin sonsuz emeklerle kurulduğunu anlatıyor. Tasarlayanlara tebriklerimizi iletiyoruz.
diyaloğun başında verilmek istenen mesaj, atatürk'ün düşüncelerine aykırıdır: atatürk'ün eline neden diken batmasın, neden eli kanamasın? atatürk de insandır...üstün bir insandır. ama atatürk tapılan bir tanrı değildir.
atatürk'ün tamamen ticari çıkar için kullanılğı reklamdır.ayrıca bir cümlede de anlatım bozukluğu vardır.
haluk bilginerin oynamak için 300bin dolar aldığı reklamdır.
türk televizyon tarihinde çekilmiş, ideailstliğin nasıl birşey olduğunu en iyi anlatan reklamdır.