bugün

entry'ler (226)

isveç in artık para kullanmayacak olması

Avrupa'da denk geldiğim uygulamayla "kredi karı" değil, "banka kartı" diyebileceğimiz bir uygulamadan bahsedildiğini düşündüğüm durum.
Avrupa'da kredi kartı değil atm kartı diyebileceğimiz hesap kartları kullanılıyor. Çokça mağazada kredi kartı kullanılmıyor zaten. Ancak banka kartınız varsa, hesabınızda da para varsa alışveriş yapabiliyorsunuz. Yani kredi kartı geçmiyor, bizim deyişimizle.
Para banknota basılsa da sanal bir eşyadır. bu uygulamayla paranın sanallığını iyice hissetmiş olacaklar insanlar.

sözlük yazarlarının unutamadığı diziler

(bkz: supernatural) sam ve dean kardeşlerin doğaüstü kötü güçlerle mücadelesi*

didem soydan

kilo almış. en son gördüğümde çirozun tekiydi. sigara içerken elindeki kemiklere takıldığımı görünce kızdıydı zamanında.

günün alkolik şiiri

şule büyüyünce orospu olacak-küçük iskender.

hem yaz okulu hem büt olan fakülte

Marmara Üniversitesi idi.
Üniversitelerin yaz okulu kayıtları büt geleceği haberinden önce başladı ve derslere henüz başlayamadan büt duyurusu geldi. üniversite şu an tarihleri ertelemiş durumda. öğrencilerin yaz okulundan vazgeçip vazgeçmeyeceğini kestirmeye çalışıyor.
yalnız şöyle bir durum var ki marmara üniversitesi öğrencisinin tek derdi ders geçmek olduğundan sanırım yaz okulu bu sene de devam edecek. istisnai bir sene olarak da marmaranın tarihine geçecek diye düşünüyorum.

toplanmış yine tipini siktiklerim

(img:#288534) valla neye cuk oturuyor bilmem ama bana bunu çağrıştırdı.

mütevazı olan insan

tevazu gösterendir.* doğrusu mütevazı insandır. çünkü mütevazı sıfattır.

yazarların son takdir ettikleri kişiler

hakan çimenserdir. harika bir hocadır. ağzıma sıçmıştır ama olsundur, candır.

özürlülere engelli deme yavşaklığı

kırıcı olmamaya çalışan kibar bir bireyin yaptığı eylemdir.

kavga edecek olanlara tavsiyeler

derin bir nefes al ve terket orayı.

yazdığı kitabı öğrenciye zorla satın aldıran hoca

yeri geldiğinde not tehdidi ile, yeri geldiğinde sınıfta bırakmakla tehdit eden hocadır.
kendi yazdığı kitap piyasada bulunmayan gereksiz, kof kitaplardandır. bu yüzden sadece hocanın vesilesi ile alınabilir.
yayınevinden koliler hocanın odasına yığılır. öğrenciler ellerinde paralarla sıraya girip kitaplarını hocadan satın alırlar, sağdan çıkarlar.
en büyük yaptırımlarından biri de "kitap açık sınav" yapmalarıdır. kitabın fotokopisi ile gelen öğrenci sınava alınmaz.
şerefsizliğin en büyük örneklerinden bir tanesidir.
marmara üniversitesi'nde bulabilirsiniz.

kahvaltı yapmadan sözlüğe entry giren yazar

benimdir. börek yapıcam da sözlük; iç malzemesini kavurdum, soğuyor. onu beklerken bir bakayım dedim.

fikir muhendisi fikri

canımdır. türkiyedeki her bireyin cinsel yaşantısının şeceresini ayrı ayrı merak etmektedir.
edit: niye eksiledin fikri?

sırttaki et beninin özerklik istemesi

sırtın her kaşınmasında isyan eder, tırnakla sürtüşmeler yaşar fakat özerkliği sırttayken mi yoksa bir patoloji laboratuvarında mı elde eder, orası kesin değildir.

erkeklere ihtiyaç duymayan kadın

erkeklerin ısrarla aşık olduğu kadındır. bu yiğitlerimizin platonik olarak kalmaları muhtemeldir.

akrabalardan nefret etme sebepleri

samimiyet sınırını bilmemeleri.

sineklerin kanatlarını kopartma fantezisi

caniliktir.

hüseyin nihal atsız

"Bozkurtların ölümü" ve "bozkurtlar diriliyor" adlı iki kitabıyla en çok ünü yapan yazardır. kitaplarını okudum, sürükleyiciydi fakat savunduğu görüşler bana göre değil.

başörtüsüne karşı olma sebepleri

hemen açıklama yapmak istediğim sorudur.
evvelsi gün pasaport ve vize işlemlerim için biyometrik fotoğraf çektirmeye gittim.
başım açık benim, türbanlı değilim. kahküllerim var, saçlarım da toplu değil, salık vaziyette.
fotoğrafçı arkadaş hemen kahküllerimi arkaya tarattırdı, saçlarımı da kulak arkasına atmamı salık verdi.
nedenine gelince:
bir insanın tanınabilmesi için kişinin tam karşıdan, profilden, alnı ve iki kulağı da görünür halde görüntülenmesi gereklidir. türbanlı bir kişinin bu şartları sağlayamaması da kurumlarda, bilimum küresel kurum ve işlemlerde, orada burada şurada türbanın karşı çıkılan bir şey olmasını getiriyor.
çeşitli şeyler için simgesel bir rolünün olması benim bilgi sahibi olduğum konu değil, ona bir şey diyemeyeceğim.

güvenlik görevlileri

marmara üniversitesi'nde de birkaç tane bulunandır.