bugün

Çünkü o zamanlar halk cahildi kimi seçeceğini bilemezdi o yüzden seçme seçilme hakkı gelmiş demokrasi gelmiş bla bla. Sonra seçim olunca da chp gün yüzü görmedi zaten.
O zamanlarda halk kula kulluk ediyordu. Müslüman olduğu halde sadece Allah'ın huzurunda eğilmiyor, bir padişahın önünde eğiliyor, onun eteğini öpüyordu. işin en kötü yanı ise okuma yazma oranı inanılmaz derecede düşüktü.
Halk resmen cahil bırakılmıştı. Kadınların seçme ve seçilme hakkı yoktu.

Atatürk böyle bir halka hizmet etti ve o halka inanılmaz yetkiler verdi.
Eskiden bir adam halka kullarım diyordu ama artık öyle diyemiyor. Halk sadece inandığı Allah'a kulluk ediyor.

Hadi eyvallah..
Osmanlı'daki seçimlerin gölgesinde kalmıştır...
Kula kul olmaktan,önünde eyilmekten kurtulduk ayol. Hadi eyvallah.

https://x.com/ErdemOzvere...tatus/1604567118934056967
monarşiden ve tarihten bi haber şekilde yaşayan (ilginçtir ki yaşayabilen), sadece aristo mantığıyla evreni çözmeye çalışan, kör cahil bir beyinden pörtlemiş ve köpek dışkısı kokan boş beyandır.
şöyle bir dünya düşünün. başınızda biri var ve oy vermek seçmek veya seçilmek gibi birşey yok. dolayısıyla sizinde seçme ve seçilme hakkından, ülkenin yönetimine girebileceğinizden falan haberiniz bile yok. sonra savaş falan oluyor işte, düşman ülkenize el koymaya çalışıyor falan derken biri liderlik edip ülkeniz yıkılsa bile orada yeni bir ülke kurulmasına ön ayak oluyor. sonrada meclis diye birşey çıkıyor ortaya. sizin hala seçme neymiş seçilme neymiş haberiniz yok. o lider ülkeyi yönetmeye başlıyor. seçim yapılmasını istiyor ama kimse karşısına çıkıp aday olmak istemiyor. çünkü padişahın karşısına bundan sonra padişah ben olacağım diye çıkarsan kelle gider. bu liderde gidiyor bunun padişahlık olmadığını, karşısına birinin çıkması gerektiğini, muhalif bir adayın olmasını gerektiğini söylüyor. o liderinde desteği ile terakkiperver cumhuriyet fırkası, serbest cumhuriyet fırkası gibi partiler kuruluyor ancak başarılı olamıyor. halkın cumhuriyeti, demokrasiyi anlaması ancak 2.nesil, padişah görmemiş bireylerle gerçekleşebiliyor. ve yıkılandan daha iyisini inşaa etmiş olan lider bizlere veda etmiş oluyor.

saygı duymayabilirsiniz umrumda değil. ama insanları yanlış bilgilendirmeyin. atatürk bu ülke halkı için ömrünü vermiş, vizyoner bir komutandır, liderdir. en azından birilerini yalamak için karalamak gibi şeref yoksunu hareketler yapmayın. deli kadir tarihi anlatmayın millete.
Halk bir süre boyunca hala padişah tarafından yönetiliyor sanıyordu. Bu gerçeği görmezden gelmek homo sapiense yakışır bir mantiksizliktir.
e erzurum'da, sivas'ta kongreleri deden toplayaydı, ingiliz muhibi vahdettin dedene idam emri çıkartaydı, ankara'da meclisi deden açaydı, polatlı'da yunan ordularına karşı deden savaşaydı kazanaydı da deden seçime girmeden yöneteydi.

"her seçime girerek ülkeyi yönetemeyen" çok bayıldığınız zübükzade hazretlerinizi de gördük: kirli anlaşmalarla ülkeyi çapulcu işgalci çöplüğüne çevirdi, "suriye'nin başkenti artık istanbul'dur" diyen tipler türedi, burnumuzun dibinde kürdistan kuruldu, tarım hayvancılık ülkesinde aç kaldık. nereye dokunduysa kuruttu.
"çünkü o zamanlar halk cahildi kimi seçeceğini bilemezdi o yüzden seçme seçilme hakkı gelmiş demokrasi gelmiş bla bla."

bu halktan bi sikim olmayacağını yıllar önce öngörmüş de hepsini asamamış işte. öngöremediği tek şey olmuş; bokun pisliğin içinde yaşamış birini medeniyete alıştıramazsın.
Ne seçimi aq kadınlar öküzden sonra geliyordu.

Önce sistem kuruldu.
(bkz: totaliter devlet).

Ha total motal. Ben yaptığı işlere bakarım. Biat kültürünü kabul etmediğim için eleştirdiğim mevzular var, bu benim hakkımdır. Hani madem ki ülkeye cumhuriyeti getirmiş, o zaman cumhuriyet değerlerine dayanarak bu eleştiri hakkımı kullanmış oluyorum. Ben saygı duyuyorum. öncelikle kurtuluş savaşındaki Önder mücadelesi için, devamında da d*rsim faaliyetleri için.
gereklilikten kaynaklanan durumdur.

şöyle ki, bir çok insan, atatürk'ün osmanlı devleti'ni fiilen yok ettiğini ve yerine yeni bir devlet kurduğunu düşünüyor. aslında durum öyle değil. osmanlı devleti monarşi ile yönetilen bir devletti ve atatürk, kurtuluş savaşı mücadelesinden sonra ülkenin yönetim biçimini değiştirmiştir. yani bu topraklar hep türkiye'dir, ta selçuklu döneminden beri türkiye diye geçer, osmanlı zamanında da yabancı bir çok tarihi kaynakta anadolu'ya "türkiye" denildiği görülüyor. zaten resmi olarak, osmanlı'dan kalan bir çok antlaşma hukuki olarak hala geçerli, bunun nedeni osmanlı devleti denilen devletin aslında türkiye olması ve türkiye'nin de yönetim biçiminin monarşiden cumhuriyete dönüştürülmesidir. yoksa bayrak aynı, dil aynı, halk aynı.

tabi yüzyıllarca monarşi ile yönetilmiş halka çat diye çok partili bir demokrasi sistemi sunmak doğru olmazdı, yani mantık ilmine ters bir kere. o yüzden atatürk'ün tek adam olarak bir süre yönetimi çok göze batmadığı için, atatürk'e, ilerleme ve inkılaplar üzerinde çalışabilmesi için zaman da sağlamıştır. akıllıca bir hamledir. kimsenin de itirazı olmamıştır. zaten atatürk vefat ettikten sonra gelinen hali gördük.
(bkz: derdini sikeyim).
Bu jelibonda s.ke sürülecek akıl yok. Zamanın ve mekanın şartlarını göz önünde tutup yazamıyor.
Bunu diyenler de Osmanlıcı bu arada.

Bilirsiniz Osmanlı’da padişahları halk seçerdi *

Amk topları zaten bu millete Atatürk fazlaymış o kesin.
Er meydanında kazandıklarıyla ilelebet payidar kalacak bir devleti kuran adam gibi adamı, seçime girmedi sananlar var. Tarih önünde öyle bir seçime girmiş ve kazanmıştır ki; geriye edilen tüm laflar boştur. Kurtuluş Savaşı başlı başına en büyük seçimdir zati. Tarihi bilmiyorsan, konuşmayacaksın!
bunu kim demiş, bu lafı hangi cahil etmiş bilmem ama demokrasi diye saçmalayan akıl ve zeka yetersizliği çekenlere göre kanuni de seçime girmeden ülkeyi yıllarca yönetti. ne bileyim, hz. Muhammed için peygamberliği yönünde ben oy kullanmadım. üstelik hz. muhammed hiç demokratik değildi; ne bileyim, kendisi döneminde çıkan ona muhalif olan bazı peygamberlere de karşı çıkmış "gel canım, biraz da sen peygamberlik yap" dememiş.

atatürk seçime girmeden ülke yönetti demenin peşinden giden bazı embesiller "yok ebesinin damı, hz. muhammed örneği olur mu?" demesin.
bal gibi olur, hem de "cuk" oturur.
allah kur'an da demiyor mu "onlar istişare eder, danışır" diye inananları tarif etmiyor mu? kur'an da geçen bey'at kavramı günümüzde özgür iradeyle tercih yapmadır.
yine kur'an da allah adeta peygambere ayar vererek "biz istesek onların hepsini iman etmiş kişiler yapardık. sana ne oluyor, sen sadece söyle geç (tebliğ et) biz seni onların başına zorba zalim hükümdar olarak yollamadık" demiyor mu?

allah bile bana inanmama hakkını tanımışken, üstelik ben dine-taptığına küfür etsem (haşa) bile allah "onların dinine-taptığına küfür etme. onlar da senin allah'ına küfür ederler" diyerek sana "onların dini o'na, senin dinin sana. biraz demokratik rolü yap, öküz olma" demiyor mu?
allah bana doğru yanlış seçme hakkı vermişken, allah bu kadar demokratik iken peygamber neden seçim yapmadan yıllarca peygamberlik yapıyor.
böyle yüzlerce örnek sıralarım; üstelik peygamber gidip cami yıkıyor. ille de onun gibi inanmak zorunda mı insanlar?

insanlık tarihinde insanlığa atılan en büyük kazık din ve demokrasi olmuştur. şu an bakın insanlığın sorunlarına, temelinde din ve demokrasi göreceksiniz.
eğer din ve demokrasi çok kıymetli değerli ise ilk önce ahlak ve etik değer zaafı gösteren, zeka, aklı ve eğitimi bulunduğu makam mevki için yetersiz olan insanların elinden dini ve demokrasiyi alın.

sonra da atatürk hiç seçime girmedi diye sayıklayan cahillere fırsat vermeyin. göreceksiniz insanlığın sorunu kalmayacak.
boşuna dememişler "aptal dostum olacağına, akıllı düşmanım olsun" diye...
bazıları o kadar aptal ki ettikleri lakırdının önünü arkasını düşünmüyor. ülke inananı, inanmayanı, sağcı-solcu, şeriat-laik vs kıl tüy kendini nasıl tanımlıyorlarsa; tam bir cahiller cenneti oldu.
evet 600 sene boyunca seçimle özgürce padişahını seçen bir millete yapılmış bir zulümdür. bugün bu ülkenin seçimlere giren liderlerle yönetilmesini sağlayan büyük ölçüde atatürk'tür. evet ilk başlarda belki çok partili demokrasi yoktu ama atatürk her zaman aldığı kararları tbmm'ye onaylatmıştır, bugün bu başlığı açan aktaparların padişahı hangi kararında tbmm onayı soruyor.
Canım paşamın müthiş zekası ve özverisinin çıktıları bugün üç beş soysuzun kuyruk acısı olmuş.

Canım paşam ellerine sağlık. Seni çok seviyorum, öptüm bitanecim.
inşaatı bitmemiş binayı yönetici değil , müteahhitin idare etmesi gibi bir şeydir. Çok normal.
çağırdım, hemen geldi kodumun cahili. 154 Japon yeni falan yaz sen, bu konular senin zekanı aşar...
Seçime gitse ne ki, padişah halktan vazgeçmiş manda konuşulur olmuş yine halk padişahtan vazgeçmemişti, öyle de ilginç milletiz vesselam!
o zamanlar seçim olsaydı ülkede muhtemelen iç savaş çıkardı.