bugün

özelliklere atlara, daha sonra da çeşitli kuşlara ve köpekler musallat olan kam emici parazitimsi böcük.

http://www.acupuncturetod...central/images/gadfly.jpg
zamanında zaga'da vampir karakterinin yanındaki kişilerin boyunları ısırmak için kandırırken kullandığı hayvan..

Vampir:"Bakşana at şinaaa"
Yandaki Kadın:"Nerdeee"
Vampir:"Şurdaa"**
(bkz: sokrates in savunması)
oldukca iri bir sinek cesidi.
Çift kanatlılardan, uzunluğu 8 mm kadar olan, kanatları büyük ve küt, at, sığır ve domuzların bacak ve kuyruk aralarında yaşayan, eklem bacaklı bir sinek türü (Hippobosca equina).
sineği atmamız gerektiğini söyleyen emir cümlesi.
edebiyat dersinde güdük necmi ve damat ferit tarafından inek saban'ın kıcına sokulan böcek.
sinek gibi büyüktür. sivrisinek gibi kan emer.kırmızı olup şişer. görüldüğü yerde öldürülmelidir. zira o eli olup kendini kaşıyamayan hayvan kardeşlerimize acayipacı çektirmektedirler.
bir zamanlar* okan bayülgen'in vampir tiplemesinde avı kandırmak için "at sinaa at sinaa" demesiyle sempatimi kazanmış hayvan
bir gün bir tavşan ormanda yürüyormuş. garip bir hayvan görmüş. sormuş; "yahu sen nesin? köpek desen değilsin tilki desen değilsin. hayvan cevap vermiş; "annem tilki babam köpek" iyi hadi bakalım demiş yürümeye devam etmiş ve ardından bir katır görmüş. demiş ki "yahu sen nesin? at desen değil, eşek desen değil?" katır cevap vermiş. "annem at babam eşek" demiş. tavşan kendi kendine söylenerek devam etmiş. deve kuşu görmüş; yine sormuş hayvan; "annem deve babam kuş" tavşan affallamış dünyanın çivisi çıktı diye hayıflanarak yürümeye devam etmiş. at sineğini görmüş ona da "ulan hadi deve kuşunu, katırı anladık ta sineği nasıl at şey yapsın" deyip sinirlenmiş. at sineği de böyle bir hayvan işte.
nasıl iğrenç bir hayvandır. kıpkırmızı gözler zebra gibi çizgili bir vucut. korku filminden fırlamış bir havası vardır.
Arkadaş bu hayvan kendini evcil hayvan falan sanıyor galiba? Bu pencereden kovuyorum diğer pencereden giriyor, evden kovalayarak çıkartıyorum sırf öldürmeyeyim diye beş dakika sonra nerden bi' delik bulup da giriyor anlamıyorum arkadaş? Ben Bu kadar yapışkan bir hayvan görmedim, tek yolu öldürmek.
rezalet bir hayvandır, 3-4 gündür evin çeşitli yerlerinden çıkmaktadırlar, işin ilginci ne cam açılıyor evde ne kapı.
kendini arı zanneden kara sinek irisidir.

o ses nedir öyle, vaz vaz vaz, arının sesi varsa bir faydası var, senin var mı sanki.
sarıyla karışık esmer renkte, yassı gövdeli asalak sinek. Kısa sürede başkalaşma geçirerek erginleşen kurtçuklar doğurarak ço­ğalır. Atların kanını emerek beslenir. Atsineği (Hippobosca equina) ile aynı familyadan olan ve onun gibi memeli hayvanlarda (geyik, de­ve, koyun, sığır, vb.) asalak yaşayan daha birçok böcek vardır.

Kaynak: http://www.yeniansikloped...m/atsinegi/#ixzz2OPNmf7Ij
Sokrates'in kendini benzettiği hayvan...
https://m.facebook.com/10...203/?type=3&source=48
sokrates in toplum içinde kendine biçtiği rol.

filozof gerçek ve doğru bilgi aşığı bir at sineği gibi rahatsız edicidir ona göre.

idama mahkum edilirken bile düşüncelerini yok saymadan ülkesini terketme teklifini kabul etmeden bu role uygun davranmaktan bi an vazgeçmemiştir.
güncel Önemli Başlıklar