bugün

az sonra kendisinde merhum veya merhume diye bahsedeceğimiz kişinin boynuna yağlı ilmik geçirilmeden önce söylediği son sözdür.

edit: yanlış anlamda kullanılan kelime değiştirilmiştir.
- meraba bağyan, tanışabilir miyiz?
*
-klozetin olayım, işe üzerime yavrum. *
''eşhedü en lâ ilahe illâllah ve eşhedü enne muhammeden abdûhu ve resûluhu''
-ulan marc dorcel, helal olsun be.
fani hayatımın sonuna geldim. bugün burda kürdistan şehitlerine katılıyorum. ben yok olup gidiyorum ama kürtlük ve kürdistan herzaman baki kalacaktır. (seyit rıza).

ulusum için kendimi feda ettiğim için pişman değilim. yeter ki torunlarım beni düşman önünde mahçup etmesin.(seyh sait).

-resmi tutanaklara geçen son sözler-
"imkb kaçtan kapandı dün."
pardon saatiniz kaç aman allahım ben cennettemiyim siz bir hurisiniz ozaman!
asmayın!
bazen de bir mektubun satırlarına yazılır, iç burkar. sevseniz de sevmeseniz de son anlarında bie bir insanın inandığı şeylere sahip çıkmasının nasıl olduğunu gösterir. ayrı bir başlığı olmasına rağmen bir kez daha hatırlanır;

baba,

mektup elinize geçmiş olduğu zaman, aranızdan ayrılmış bulunuyorum. ben ne kadar üzülmeyin desem, yine de üzüleceğinizi biliyorum. fakat, bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum. insanlar doğar, büyür, yaşar ve ölürler...önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde, fazla şeyler yapabilmektedir. bu nedenle ben, erken gitmeyi normal karşılıyorum. ve kaldı ki, benden önce giden arkadaşlarım, hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. benim de etmeyeceğimden şüphen olmasın. oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir. bu yola bilerek girdi. sonunda da bu olacağını biliyordu. seninle düşüncelerimiz ayrı ama, beni anlayacağını tahmin ediyorum. sadece senin değil, (...) anlayacağını inanıyorum. cenaze için, avukatlarıma gerekli talimatı verdim. ayrıca savcıya da bildireceğim. ankara' da 1969' da ölen arkadaşım taylan özgür' ün yanına gömülmek istiyorum. onun için cenazemi istanbul' a götürmeye kalkma. annemi teselli etmek sana düşüyor. kitaplarımı küçük kardeşlerime bırakıyorum. kendisine özellikle tembih et. onun bilim adamı olmasını istiyorum. bilimle uğraşsın ve unutmasın ki, bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir. son anda, yaptıklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir seni, annemi ve kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşiyle kucaklarım...

oğlun deniz gezmiş
- bu kız yeni mi geldi oğlum mahalleye ?
- aman abi ! asılma o kıza hiç; manyak bi abisi var.
- hade len ! abisini de yerim kızı da yerim...* *
(bkz: asılmak)
(bkz: durun yapmayın)
hepinizin allah belasını versin...
eppur si muove, yani dünya yine de dönüyor
- ben halkımın mutluluğu ve refahı için şerefimle bir kere ölüyorum. sizler bizi asmanın şerefsizliğiyle hergün öleceksiniz.. (bkz: deniz gezmiş)
buda bana ders olsun.
ölenler dövüşerek öldüler... güneşe gömüldüler!
adnan menderes: kimseye kırgın değilim!
"Dünyadan ayrıldığım şu anda, ailemi ve çocuklarımı şefkatle andığımı kendilerine bildirin. Vatanı ve milleti Allah, refah içinde bıraksın"

(bkz: adnan menderes)

bir iki saat önce...
alayınızın ben ta..
" yaşasın türk ve kürt halklarının kardeşliği " (bkz: deniz gezmiş)
Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne muhammeden *
Saddam Hüseyin.
kelime i şahadet en yakışanıdır mesela.

yaşasın halkların kardeşliği de yakışanlar arasındadır.
* *
birazdan istemeden sizi üzen görüntüler verirsem özür dilerim diyerek ve muhtemelen içinden kelime i şahadet getiren, can acıtan son sözlerde mevcuttur.
*
ayrıca;

(bkz: asılmak)
(bkz: idam)
(bkz: dar ağacı)
(bkz: her canlı bir gün ölümü tadacak)