Çoğunlukla hukuku bilmeleridir.
kimseye güvenmemeleridir. askere gidene kadar 2 kez dolandırıldım. bir tanesi şu anda eyt ye giremememe sebep oldu. staj bittikten 1 gün sonra aynı işyerinde çalışmaya devam ettim 99 haziran ve sonrasındaki 1,5 sene boyunca. sigorta yatırılıyor dedi şerefsiz namussuz meğer yatırmamışlar hiç. o zamanlar internetten bakıp kontrol etme gibi şansında yok stajyerlikte kapsam dışı olduğundan kaldık böyle. bir tanesi de gene aynı gavatlar yüzünden askere giderken 3-4 aylık maaşım içeride kaldı vermediler. yollayacaz sana dediler ama 1.5 sene boyunca ne 1 lira gönderdiler ne başka bir şey.

askerde düşünme fırsatım oldu uzun uzun. orada da insanların karaktersizliklerini iyice gördüm deneyimledim etrafımda olanlardan. üstünden 20 sene geçti geleli ve bir daha dolandırılmadım. takdiri yüce allahtan mutlaka büyük konuşmamak lazım ama bundan sonra bunamadıktan sonra dolandırılmam daha. çünkü insanlara güvenim kalmadı ne birisinden borç alırım ne veririm. öyle cebimdeki parayı hiç terlemeden 3-5 katına çıkartayım gibi şark kurnazlıklarımda yok elden ayaktan düşene kadar çalışır ne kazanırsam onunla döndürürüm evi. birkaç kez aradılar yok emniyetten arıyoruz yok feto yok hesabınız bilmem ne diye sktr lan deyip kapadım telefonu. öyle bir durum olsa telefondan arayıp takiptesiniz şu kadar parayı şuraya getirin falan derler mi anasını satayım sabahın 5 inde gelip kapını kırar yatağından alırlar seni..
merhametli ve herkesi kendi gibi gören bir insansanız bu çok zor. dolandırılırsınız fakat fark etmezsiniz. bir de genelde çok istediğiniz şeylerde dolandırılırsınız. çünkü çok istediğiniz bir şeyde sabırsızlık vardır hemen olsun istersiniz. bu arada da bunu fark eden karşı taraf hemen sizi avlamaya kalkar. kendi adıma çok yaşıyorum. sabırsız bir insanım. bir malı almayı çok istediğimde onu tüm kusurlarıyla ve pahasıyla hemen alıp geliyorum. sonra diyorum ki mallık ettim. herkes kafama vuruyor. ama değiştiremiyorum. bence dolandırılma olayı da bunla ilgili. insanların zaaflarını kullanıyorlar.
her lafa inanmamaları, kolay kolay güvenmemeleri.

bir şey söylendiğinde, hemen atlamayıp önce araştırmaları.
Mini dolandırılmalar dahil mi?
her insan dolandırıcıların hedefi olabilir. eskiden sanal dünya yoktu, her şey gerçek dümyada olup biterdi. artık her şey sanalda başlıyor, genellikle sanalda bitiyor. ancak zaman zaman gerçek dünyada sonlandığı da oluyor.
analitik düşünmeyi maksimum seviyede gerçekleştiren insanların bildiği sırdır.
Uyanık geçinmemektir. Uyanık geçinen safların başından bela eksik olmaz.
Ölmüştür hayatta değildir. Diğer türlü imkanı yok.
dolandırıclar bu başlıktan çok faydalanırlar.
sülün osman bunu beğendi.
Her zaman en kötü ihtimali düşünmeleridir.
(bkz: zeki olmak)
Garantici vatandaşlardır. Akıllarına yatmayan bir konuya kesinlikle iyice sindirmeden yanaşmazlar. Ortak özellikleri Osmanlı turalı dobloları olan eniştelerdir. her kayınço bunu denese de, eniştede yer alan +9 kayınçoya karşı bağışıklık basılmış muskası ile bertaraf etmektedir.
Risk sevmeyen insandır.
Bedava peynir fare kapanındadır.
Üstadın dediği gibi “Ben hayatım boyunca beni dolandırmaya kalkmamış tek bir kişiyi bile dolandırmadım”
dolandırılmaktan kastımız sadece parasal olarak mı ? oysa bir çoğumuz gün içerisinde bir kaç veya herhangi bir kişinin yalanlarına da maruz kalarak dolandırılıyoruz.
birkaç sebebi vardır. 1. muhtemelen ekonomik durumu iyi değildir. 2. insanlarla ticari alışveriş konusuna mümkün olduğunca az giriyordur. 3. ticari konularda gereğinden fazla uyanıktır. alışveriş yaptığı alana hakim olduğu için de kolay kolay dolandırılmaz. 4. asla bilmediği işe girmezler. özetle sebepleri bunlardır.(bkz:asla dolandırılmayan insanların sırrı