bugün

Proje tasarımını tomris giritlioğlu'nun yaptığı bu dizide oğlu ılgaz giritlioğlu'nunda büyük yardımı olmuş Aşk ve Gururfilm ve romanından esinlenmiş bir dizi.
sıla sevmeyenlerin imdadına yetişmiş dizidir.hoşgelmiş.
tugba büyüküstün her haliyle güzel oldugunu kanitladigi dizi.
isminin hakkını veren yazar.*
(bkz: 3 kasım 2007 antalya zirvesi/@asi)
bir insan evladının kız çocuğuna asi adını verdiğini gördüğüm ve görmez olaydım dediğim dizidir.

yahu soruyorum size ey sözlükçü, ey 70 milyon insan ???
hangi aklı fikri oluşmamış bir ana baba kızlarına asi adını verir. ciddi ciddi soruyorum ? kafam karıştı , bir bebek doğuyor ve anası babası bunun adı asi olsun diyor. dizi tırt mı değil mi bilmem ama ben burda isme taktım arkadaşım. kafa mı buluyon bizle ?

asi imiş... de git be
memleket hasreti çeken bir bünyeye iyi gelmiş dizidir bu. çocukluğun geçtiği o sokakların görülmesi, özlenen yemeklerin isminin geçmesi ile bayram günlerindeki çocuklara döndüm vallahi. sağolsun sevindirdi mutlu etti falan filan dabu dizi antakya'da geçmiyor mu kardeşim nerede bizim oranın gırtlaktan konuşan insanları. hadi gençleri anladk, çetin tekindor'U DA ANLADIM OKUMUŞ ETMiŞ ADAM esas oğlanın doğduğu evin sahipleri neden muhteşem bir türkçe ile konuşuyor. o kadar hazırlık yapmışsınız bari oyunculara iki ders aldırsaydınız tam olsaydı. hadi her şeyi geç affan'da ben hiç arapça sözcüklerle türkçe'nin ortaya karışık şekilde çıktığı cümleler olmadan geçen sohbetler görmedim. ah be teyzem insan allah rahmet eylesin yerine allahı yirhamo der, mercimek aşı yerine mahluta der. hiç hoca falan tutamadıysanız bari affandaki teyzelerden yardım isteseydiniz emin olun dünyanın en misafirperver insanlarıdır onlar. yine kusuruna şusuna busuna rağmen sevilen diz olmuştur. her hafta hem ab'de hem tüm kişiler de dercelere girer inşallah.
çetin tekindor ve tuncel kurtiz gibi oyunculukta aşmış iki efsanenin yanına, güzellikte aşmış bir tuğba büyüküstün ün eklenmesiyle çatısı oluşturulmuş ve daha ilk bölümden kalitesini belli etmiş yeni dizi. sıla dan ikrah getiren drama severlerin imdadına yetişmiştir.
Kızın adı babannesinin ismi olan asiyeden geliyor. sonrada kızın davranışlarından dolayı ve büyüdüğü ve toprağı olan antakya'nın asi nehrinden alıyor. Diziyi dikkatli izlenmek gerekiyor.
3 kasım 2007 antalya zirvesinin asi abisidir. geç gelmiş erken gitmiş, haliyle tekrar bir zirve isteği bırakmıştır gönüllerde.
ilerde öğretmen olunca kopya çeken gençlere kızmayacak olan yeni neslin idealist öğretmeni.orjinal isimli zirveler yapıcaz beraber.
Gazetede gördüğüm kadarıyla asıl adı Asiye olan ama kısaltma olarak Asi denilen karakter*.**
en az bıçak sırtı kadar güzel bir kadroya sahip dizi. hatta güzellik yönünden ağır basıyor (bkz: tuba büyüküstün) (bkz: selma ergeç). tuncel kurtiz ve çetin tekindor ise yaşlarının en mükemmel oyuncularından şüphesiz.
özellikle tuncel kurtiz'i izlemek şereftir benim için.

evet; aşk ve gurur'dan esinlenmiş gözüküyor, hatta salıncak olayı da filme gönderme, pek hoş. tuba otuz yedi tane keira knightley eder güzelliği ile, yeteneği ile olmasa da.

umarım bıçak sırtı gibi güzel bir anlatımı olur, karakterlere güzelce yoğunlaşırlar. yoksa konular bilindik be aslanım, öyle türk dizi klişeleri ile uğraştırmayın bizi.

deneme amaçlı ilk üç bölümü izleyeceğiz, umutluyuz.

altı ay sonraki düzenleme: ilk on bölümü izledik, tuba büyüküstün'ün işi kotaramayışı iyice gözümüzde büyüdü, aynı konular, aynı anlatım, etkileyicilikten uzaklık vesaire. kadroya yazık.
antakya samandağı arasını atla 2 dakikada alan kahramanların bulunduğu dizi.
son bölümünde ferah künefe'ye gidip künefe yenilmesi sahnesiyle beni benden alan dizidir. daha sonrki bölümlerde bir de boğaziçi'nde yemek yenilse tam olacak. unutacağım samandağı antakya arasının çok kısa bir mesafeymiş gibi gösterilmesini kahramanlardan hiç birinin arapçaya yakın bir şekilde konuşmamasını.
aşk ve gurur fanı biri olarak hemen hemen her sahnesinde benzerliğin alasını görüyorum.
mesela kenan karakteri romandaki elizabeth e evlenme teklif eden colins karkteri. ayrıca karanlıkta kalan şeyler artık bi şekilde ortya çıkmalı çünkü çok sıkmaya başladı. ne büyük sırmış dedirtiyor. Anladık arslan süheylanın oğlu... *
dizisi de varolan nehir.
yaz gunu, taş köprude su bendı kurulması yuzunden, karasu nehrının yatağında traktörümün çamura saplanmasına neden olmuş. bu yuzden 100 ytl kepçe ucretı odemem den dolayı bu alacağımın odenmesını talep etmekte olduğum, odenmesse sette ası'yı opüp kaçacağım dızı.bu yazıyı okuyan dızı yonetıcılerıne ılanen tebliğ olunur.

not: dızı dekı kopru kırıkhan'a bağlı danaahmetlı köyundekı taş köprudur.
asi'yi besleyen karasu ırmağı uzerındedır.
Organizmada belli bazı hastalıklara karşı bağışıklık(muafiyet) sağlamak için kana verilen ve o hastalığın mikrobu ile hazırlanmış, eriyik. Bazı bulaşıcı hastalıklara yalnız bir defa yakalanıldığı eskiden beri bilinmektedir. Bunun sebebi, hastalığı geçirmekle kazanılan bağışıklıktır. Böyle bir hastalık bir organizmaya sun'i olarak geçirilirse sun'î bir bağışıklık elde edilir. Bunun için de aşı kullanılır. Aşı, vücutta aktif bir bağışıklık meydana getirir.

Aşılar, genel olarak, ya hastalık yapma kuvvetleri azaltılmış mikroplar toksinleri ile yapılır. Başka bir deyimle

aktif bağışıklık meydana getiren aşılar, dolanlı bir şekilde organizmaya verilen, hastalık yapan mikroplardır.

Bunun için genel prensip, hastalık yapan mikrobun, aktif bağışıklık yapacağı organizmaya verilmeden önce bir hayvana verilmek suretiyle küvetinin azaltılmasıdır. Çiçek aşısı, kuduz aşısı, veba aşısı bu yolla hazırlanan aşılardır. Bu tip aşılardan başka salgın tehlikelerinde, geniş çapta bir bağışıklık meydana getirmek için, kolera, tifo gibi salgın hastalıklarda, bu hastalıkların mikroplarını öldürmek suretiyle de aşılar yapılmaktadır.

insan ve hayvan vücuduna girdikle rinde toksin meydana getiren bazı mikroplara karşı (difteri, dizanteri, kızıl) kuvveti giderilmiş halde kendi toksinlerinden yapılmış aşılar da kullanılır.
defnenin kocasının* bebeğim dememesini, diyecekse de dublajlanmasını talep ettiğim dizi.
son 2 haftadır zaping yaparken rastladığım dizidir.
iki haftadır değişmediğini farkettiğim şeyse, tuğba büyüküstün'ün üzerindeki uzun, kahverengi, otantik esintili tuhaf kıyafettir.

belki daha kaç haftadır giyiyordur da, ben iki haftadır rastladığımdan o kadar zannediyorumdur.
aşk ve gurur adlı romandan esinlenildiği zannedilen, oysa ki senaryonun temel hatları birebir aşk ve gurur'dan alınmış taklitçi dizidir.

jane austen'ın kemikleri sızlıyordur herhalde. yani bu kadar da taklit edilmez ki kardeşim!

öncelikle kızlarını evlendirmeyle kafayı bozmuş anne rolündeki mrs. bennet, yani nur sürer.
hırçın, babasına düşkün ve bir o kadar da gurur dolu asi yani elizabeth. *
kırılgan, sessiz, saf jane bennet rolünde Selma Ergeç.
güvenilmez bir çocuğa aşık olan evin küçük kızı.
yurtdışından gelen uzaktan akrabanın asi'ye evlenme teklif edişi.

ve son olarak; kibirli, zengin, hırslı ama çok romantik, düşünceli, kibar, eşi benzeri bulunmaz mr darcy yani demir.

işte birkaç tane de entrika koymuşlar. o onun oğlu, o onunla yatmış, babası ayırmış, yalan söylemiş falan derken alın size asi işte.
murat yıldırım'ın bakışları olmasa izlemeyeceğim dizi.
3 haftadır izlediğim ama bu haftadan itibaren izlenilmemesi gereken saçmalamış dizi, tuba büyükustun için izlenilebilir
senaryosu şu şekilde olan dizi:
asi demir'e küser, kaprisler, kaprisler
demir asi'ye küser, kaprisler, kaprisler.

tam öpüşmüş, kavuşmuşlar deyü evde halay çekerkene bir de baktım ki demir evladım asicağzın telefonlarını meşgule verir, durur.
yok ben daha fazla dayanamıcam.
ası : tdk nın afiş yerine koymayı düşündüğü söz.