bugün

hermetizm** mottosudur. yukari ne varsa asagida da aynisi var anlamina gelir. sembolu davut yildizidir. yani makrokosmoz ne ise mikrokosmoz da odur. panteizm anlayisinin, cilki cikmis naturalizm sevdasinin kelimelere dokulmus halidir. tanriyi yukarida arama, kendi icine bak diyen ezoterik ogretilerin dogasinda vardir. okultist paracelsus'un eserlerinden birisinin de adidir, ki kendisi felsefe tasi'ni bulacagim diye uyguladigi sonsuz simya deneylerinden sonra beyin yerine buyuk ihtimal sunger tasimistir. ne ironiktir ki, paracelsus adi 'above celsus' manasina gelir.
--spoiler--
yukarısı nasılsa aşağısı da öyle.
içinde olan ne varsa dışında da var.
yeryüzü nasılsa gökyüzü de öyle.
ben nasılsam hücrelerim de öyle.
atomlarım da öyle.
tanrı da öyle.
aslında dünyanın nasıl olduğuna inanıyorsan,
öyle.
--spoiler--
atmosfer, tedirginlik bakımından 10 numara olan filmdir.
işin içine hazine avcılığı ve bulmacalar da girince muhteşemliğe yaklaşmış, "herkesin öldüğü boktan film sonları" klişesine girmeyerek gönlümüzde tam olarak yer bulmuştur.
9/10 diyorum.

300 kilometrelik mezarlık mı... vay anasını. harbiden hazine olsa şaşırmaz lan insan o dehlizlerde... giriş kısmında ayin yapan kızlar oldukça... ürperticiydi.
buluntu filmler (found footage) kategorisinde yer alan ve izleyiciyi korkutmaktan ziyade germeyi iyi beceren fakat ortalamanın etrafında bir yapım.
http://www.mumillica.net/.../12/as-abov-so-below.html
içinde türkiyeden ve türk nezalethanesinden bahseden film. filmin ortasında hemen balkona türk bayrağı astım. şaka bir yana çok güzeldi bee. izlemeniz gerek.
Found footage türünün en iyi örneklerinden biri. Scarlett'in hayatta kalma içgüdüsü, cesareti, bilime ve tarihe merakı çok iyi verilmişti. Bazı cevaplanmayan sorular olsa da bu türün en iyilerinden biri. Devamı olsa izlerim.
galiba bir malmsteen şarkısı idi.

google'lamadım.
özlediğim yazarlardan biri. sözlük kızları bu ablayı tanıyıp, okuyup feyz almalı inceden.
Behemoth şarkısı. Ergenken cok dinlerdim.
ilk defa Hermes’in Zümrüt Tableti’nde, “ Aşağıda olan yukarıda olan gibidir, yukarıda olan da aşağıda olan gibidir , ve birlikte tek bir şeyin mucizesini gerçekleştirirler ” kelimeleri ile ifade edilmiştir.
görsel

--spoiler--
yukari da ne varsa asagida da aynisi var
içinde olan ne varsa dışında da var
--spoiler--

Filme imdb de buluntu gerilim filmi ararken rastladım. bir fikir üzerine çekilmiş başarılı bir film. mütevazi bir kurgu ve dar bir produksiyon olması filmi daha bir güzel ve sade kılmış.
Gösterişli efektler ve tanınmış oyuncularla çekilmiş bir hollywood filmi olsa böyle güzel olmazdı kanımca.
Üzerine uzun uzun yazacak bir film değil. Vaktinizi hoş geçirirtecek ve gayet güzel geren bir film.
Sonu da çok hoş ve yerinde olmuş.
beni gercekten korkutan tek film. komedi gibi kaliyor normalleri.
yanlış hatırlamıyor isem yngwie malmsteen parçasıdır.
uzun bir zaman sonra ürkerek, ekrana bakamayarak, gözümü kapatarak izlediğim bir gerilim-korku filmidir.

konusu : babasının izinden giden maceracı bir kadın, peşine taktığı arkadaşlarıyla paris şehrinin altındaki mezarlıklarda, tünellerde çok değerli bir taş olan felsefe taşını aramaya koyulur ancak o tünellerde onları baya ürkütücü şeyler beklemektedir.

mutlaka izleyin. puanını az buldum. bana göre en az 7.5 buçuk.
2014 yapım korku/gerilim filmi. salt korku/gerilim olarak bakmayın bulmaca olarak işleyiş olarak güzel film. çok fazla mekan değiştiriyor. 5/10.
(bkz: ilyas özkan)
amerikan işi dabbe filmi. takıntılı bir arkeolog ve onun peşine takılan 2-3 maceraperest kekonun cin mekanı olduğu her halinden belli olan mağaraya girmeleri üstüne bunların hazinesi ile taşı ile uğraşıp yerin dibinde musibete uğramasını konu alıyor. boşrolde ki kız tam aptal ve sinir bozucu, onun her dediğini yapan her dediğini onaylayan salak yan karakterler daha da sinir bozucu. bol bol jumpscrace dabbeden tanıdık böğürme yamuk suratlı tipler bolca mevcut. filmin sonuna doğru baya abartmışlar hatta. neyse bazı saçmalıklar olsada orta derece gece izlemelik bir klostrofobik film.