1. 1.
  carlos santana'nın son albümü all that i am in giriş şarkısıdır.
  1 ... delikanlimuhendis3
 2. 2.
  Yunan mitolojisinde zeus ile maia'nin oglu olan kişi, tanrıların habercisi.
  3 -1 ... double cross
 3. 3.
  birkin modeli cantasi icin 4 sene sira beklenen parasiyla rezil olmak boyle bisey olsa dedirten marka.
  2 ... innocence
 4. 4.
  sofi'nin dünyası adlı kitapta sofi'ye bilgi getiren köpeğin adıdır aynı zamanda.
  1 ... pafküf
 5. 5.
  tanrıların ulağıdır. deniz yolcularının tanrsıdır. hermetik kelimesi hermes'ten gelir.
  ... ad lucem
 6. 6.
  ipek eşarpları ve parfümleriyle meşhur bir marka.
  2 ... beyazyelkenli
 7. 7.
  ilk cörnalist. tanrıların buyruklarını ölümlere ileten habercidir. ancak aldığı iletileri, aslından kopararak, ölümlülerin anlayacağı biçimde yeniden kurgular. haber de zaten, gerçeklerin yeniden inşasından başka bir şey değilde nedir?
  1 ... joan baez
 8. 8.
  mitolojiye göre zeus ve orman perilerinden mia'nın oğludur. hermes doğar doğmaz adını hatırlayamadığım bir tanrının öküzlerine çoban yapılır ve fakat bu öküzlerden bir kısmını çalar bu anlaşıldığında zeus'un (babasının) sempatisi sayesinde ceza almadan kurtulur. ayrıca kamlumbağa kabuğundan lir denen müzik aletini yapar ve çalar (ilk olarak). hermes dolandırıcaların , hırsızların tanrısıdır. ayrıca tanrıların iletişim, haberleşme işini gerçekleştirir. bunun yanında astrolojiye göre de ikizler burcuyla özdeşleştirilir merkür dolayısıyla).
  4 ... hedwig
 9. 9.
  ilk olarak eski mısır dilinde kamil insan anlamında kullanılan bir kelime. aynı kelimenin ibraniceye yine kamil insan anlamında "hiram", türkçeye ise "ermiş" olarak geçtiği düşünülüyor.
  1 ... bonkor banker
 10. 10.
  Hermes, Zeus ile Titanlar soyundan gelen Maia'nın oğludur.Bir başka adı Argiphontes'tir.

  Doğduğu günün akşamı kundağını çözüp beşiğinden çıkar. Mağaranın önündeki kaplumbağayı öldürüp içini boşaltarak yedi tel takar ve bir kithara haline getirir. Sonra Apollon'un sürüsünden 50 inek çalarak onları bir mağaraya saklar. Gerçeği öğrenen Apollon, Hermes'in mağarasına gelir, orada beşiğinde uyuyan Hermes inekleri çaldığını inkar eder. Bunun üzerine Zeus'un yargıçlığına başvurulur. Zeus'un kararı Hermes'in inekleri Apollon'a geri vermesidir.Ancak mağarada kitharayı gören Apollon sazı alıp karşılığında inekleri vermeyi kabul eder. Hermes bundan sonra Pan kavalını içat eder. Apollon Syrinks denilen bu kavalı da ister ve karşılığında kerykaion denilen sihirli altın değneğini verir. Hermes bu değnekle habercilerin ve hırsızların tanrısı olur. Zeus da çocuklarının arasında en akıllısı ve kurnazı olan Hermes'i kendisine haberci olarak seçmiştir. Hermes, Zeus'un buyruklarını ölümlülere ve tanrılara iletir.Hermes Olymposlu diğer tanrılar arasında da haberleşmeyi sağlar.Haberci tanrı Hermes efsanelerde daima kanatlı ayakkabıları ve başlığıyla anılır. Hermes Yunan tanrıları içinde en renkli kişiliklerden biridir, tanrı olarak nitelikleri çok fazladır.

  1.Sürülerin tanrısıdır. Arkaik dönem Yunan sanatında çoğu kez omuzlarında bir koçla tasvir edilir. Odysseus'un karısı Penelope ile Arkadia dağlarında birleşmelerinden çobanların tanrısı Pan doğmuştur.

  2.Hile ve hırsızların tanrısıdır. Bu konudaki öykü, Hermes'e ait efsanelerin en ilginçlerinden biridir. Hermes doğduğu gün olağanüstü işlere girişmiş ve aklı va yetenekleriyle tanrıların hepsinden daha üstün ve kurnaz olduğunu kanıtlamıştır:

  3.Güzel ve inandırıcı konuşur. Bu özelliğiyle hatiplerin tanrısıdır.

  4.Hermes yolları, yolcuları, tüccarları ve ticareti korur. Yollara dikilen Herme denilen heykelleri, ilkçağın kilometre taşlarıdır. Bunlar bir tanrı büstü ve fallos simgesini taşıyan yuvarlak veya dörtgen kaidelerdir.

  5.Hermes yeraltı ile yerüstü arasında habercilik yapar, ölenlerin ruhunu yeraltı ülkesine, Hades'e götürür.

  6.Zeus'un gönderdiği uykuyu ve rüyaları insanlara iletmek onun görevidir.Bunu Apollon'un kendisine verdiği değnekle yapar.

  Hermes'in pek çok önemli efsanede rolü vardır. Homeros'un destanlarında Zeus'un habercisidir. Üç güzeller efsanesinde Hera, Athena ve Aphrodite'yi ida Dağı'na götürür, Paris'e altın elmayı o verir. Odysseus'u Kalypso'nun elinden kurtarır. Hero'nun Io'nun başına diktiği Argos'u Zeus'un emriyle o öldürür. Dionyssos'u Hera'nın hışmından kurtarmak için kaçırır ve büyütür.
  *
  5 ... balmsd