bugün

(bkz: talep)
satıcıların uygun fiyatla satmak istedikleri mal miktarıdır.
yer küre.
belirli bir dönemde üreticilerin hangi fiyata olursa olsun satmak istedikleri ve satabilecekleri mal ve hizmet düzeyi.
dilekçerede edilen şey.
alm.*angebot
ing. demand
talebin kankası, cümle içinde kullanıyorum "ayrıca caylak oldugum için en az 40 karakter entry girmem gerekiyormus aslında ben sadece talebin kankası yazacaktım entry olarak arz ederim"
sesli dü$ünen külfetim, tahribi
$ans eseri kulvarsız vaziyette
tesadüfü es geçen tekamül ile
aynı seviyedeyim

çıkarlarım doğrultusunda elbette
ben de bir bahaneyim ey $iddet,
$ahane vedalarla
$ahane gürültülerle sahnedeyim

her teklifi reddettim
her mucizeyi hicvettim
tanrım, sen bir masaysan eğer
ben sana çekili tek iskemleyim!

zira
cürümü münhafık sayan cehennemde
asal yüzü zaptedilmi$
tedarikle ikilemdeyim

zırhımı çıkarttım meleğime örttüm,
$imdi..
zamanı kontrolle aynı denklemdeyim

kucuk iskender - hasta hayat depoları'ndan..
talep ile kesişiminin piyasa dengesini verdiği, iktisadi terimdir.
böylece o piyasada, bir malın fiyatı ve talep edilen miktarı gözlemlenebilir.
dilekçe sonlarında bolca görülen kelime. arada bir yanlış kullanıldığı da görülür.
doğru kullanımı için;
dilekçenizi bulunduğunuz makamdan yüksek bir makama gönderiyorsanız "arz" düşük makama gönderiyorsanız "rica" edersiniz.
Belirli bir zaman diliminde firmaların belirli bir fiyattan satma isteğinde oldukları mal ve hizmet miktarı.
u tuşuna basmayı unutan birinin yazmak istediği isim olan "arzu".
bir malı belli sürede belli bir fiyatta ve istenilen miktarda satma isteğidir.
*arzı belirleyen faktörler
-malın fiyatı
-üretim faktörü fiyatı:yapımında kullanılan malzemenin fiyatının artması ürün fiyatını arttırır.
-ilgili malların fiyatı:takım elbise ceketine karşılık spor ceketin talebi artarsa takım elbise ceketinin fiyatı düşer.
-gelecekte beklenen fiyat
-arz edenlerin sayısı
-üretim teknolojisi: örnek olarak halıyı verebiliriz çok emek verilmiş,elle dokunmuş halı fabrikasyon halıdan pahalıdır.
*arz yasası
malın fiyatı ile o malın arzı arasındaki pozitif ilişkiye denir.
örneğin;bir malın fiyatı yükseldikçe,üretici firma o malı daha yüksek fiyata satmak ister.
arapça sunma ve yeryüzü anlamına gelen kelimedir.

elif, rı ve dad: yeryüzü.

ayn, rı, dad: sunma.
ARZ: (Erz) Yeryüzü, toprak, zemin, dünya. * Aşağı ve alçak. * Memleket, ülke. * Küre. * iklim. * Davarın ayağının altı.

ARZ: f. Ardıç adı verilen bir ağaç.

ARZ: Bir büyüğe bir şeyi hürmetle vermek. Bir işi büyüğüne hürmetle anlatmak. izâh etmek. Takdim etmek. Bir kimseye bir şeyi izhar etmek. * Kıymetli bir şeyi diğer bir şeyle değiştirmek. * Bir şeyin birden, âniden meydana gelmesi. * Altın ve paradan gayrı mal, metâ. Bir şeyin uzunluk mukabili olan genişliği. * Bir muamelede aldanmak. * Sağlam insanın hemen ölmesi. * Delirmek. * Coğ: Bir yerin yeryüzünde hatt-ı istivâdan (ekvatordan) olan uzaklığı. * Koz: Bir yıldızın mıntıkatulbürucdan olan uzaklığı.
istemek, anlamında kullanılır.
yeryüzü.