bugün

ikna edici..
teşekkürler..
Artvin 10-15 yıl öncesine kadar doğru düzgün yolu bile olmayan bir şehirdi. Ooooo “Yol yabdı” diyo kesin akepeli gibisinden salakça bir çıkarımda bulunmayın bir söverim 16. Yy’da ölen ebenizin götü sızlar! Artvinliyim lan ben, her Karadenizli akpli değil!

Biz o kadar uzaktık ki unutulduk arkadaşlar, biz bir izmir gibi istanbul’a çok yakın veya Antep Urfa Maraş gibi önemli bir şehir de değildik, biz olmasa da olurduk sanırım!

bi başınızı avuçlarınızın arasına alıp düşünün bakalım, kaçınız bırak artvini artvinli gördünüz?

Millet Bilecik’le dalga geçiyor öyle bi yer yok diye, bizim durum daha kötü, nerelisin dediklerinde “artvin” deyince höh diyolar, milletin zihnine artvin diye birşey kodlanmamış çünkü, tamamen şehir isimlerinin söylenişinin fonetik benzerliğinden ötürü beni Mardinli sananlar, memleketten Mardin şekeri, Süryani çöreği getirmedim diye küsenler var!

Öyle bahtsızım öyle bedbahtım amk!
bütün saygımla soruyorum, emin ağa ve yiğit kardeşlerinin vatanseverliğinden önce 43 sene boyunca halk hiç mi, rus işgaline direnmemiş, devlet hiç mi artvin'i kurtaralım dememiş..

antep, urfa, maraş, edirne, izmir 1-2 senede kurtarılmış..
93 harbi (1877-1878 osmanlı rus savaşı) sonucu Rusların eline geçen memleketim.

Dile kolay 43 yıl rus esareti altında yaşadıktan sonra emin ağa’nın rus valisini vurmasıyla ateşlenen istiklal ruhu bir özgürlük ateşine dönüştü ve Artvin 103 yıl önce bugün 7 Mart 1921 tarihinde bağımsızlığına kavuştu.

Başta canı pahasına ilk kurşunu ateşleyen vazriyalı emin ağa, köylere kağnıyla silah ve mermi taşıyan çiçek nene ve sahara geçidinde kanının son damlasına ve son kurşununa kadar 13 yoldaşıyla mezarsız yatan efraim çavuş, vatan size minnettardır.

https://m.youtube.com/shorts/sJbUMPXgD-8
Artvin denilince aklıma anzer balı geliyor, bir de horon.
artvin şavşat'taki karagöl.

görsel
karadeniz bölgesinin tek ve en medeni şehri olarak gördüğüm şehir beni şaşırtmıştır. az farkla da olsa kk nın burada kaybetmesi artvin adına üzücü olmuş.
Bir adı da Çoruh'tur. haspasus, Acampsis gibi isimleri de tarihte geçer. Bizans, Gürcü Ermeni, Selçuklu, Saltuk, Moğol, Karakoyunlu, Timur, Akkoyunlu ve Safevilerin elinde bulunan Artvin, Büyük Selçuklular zamanında ibrahim Yınal ve Kutalmışoğlu Süleyman Bey'ler tarafından Selçuklu egemenliği altına alınmıştır. III. Murad zamanında; Merkezi Ahıska olan Çıldır eyaleti kuruldu. Artvin'de bu eyalete bağlandı. 1865'den 1878 yılına kadar Artvin ili, Livana sancağının merkezi olarak kaldı. 43 yıl Rus egemenliği altında kalan Artvin, 16 Mart 1921 Moskova ve 13 Ekim 2921 Kars Barış Antlaşmalarına göre Türkiye topraklarına katılan Artvin, 1936 yılında Çoruh adı ile il oldu. 1956 yılında ilin adı tekrar Artvin oldu.
doğası ve yeşili gibi, etnik yapısı da çeşitlilik gösterir. karadeniz'in bu harika köşesi ahıska türkleri, lazlar, hemşinliler ve gürcülerden oluşan bir mozaiğe sahiptir.
kışın karın altında olsa dahi harika manzaralara sahip memleketim.

https://youtu.be/bIImICOZa9I
görsel
sanat kazandı demektir.

(bkz: art win)
türkiye'nin en kuzeydoğusundaki şehir merkezi.
görsel
artvin'in nüfusunu gürcü, türk, hemşin ve lazlar oluşturmaktadır. ilçelere göre bu etnik gruplar farklı yoğunluklarda bulunmaktadır. bu da haliyle belediye başkanları seçimini de etkilemektedir.

artvin ilçeleri - başkanları - partisi ve kökeni

(bkz: şavşat) - nihat acar - chp - gürcü
(bkz: borçka) - ercan orhan - chp - gürcü
(bkz: hopa) - taner ekmekçi - chp - laz
(bkz: arhavi) - vasfi kurdoğlu - chp - laz
(bkz: ardanuç) - yıldırım demir - chp - ahıska türkü
(bkz: kemalpaşa) - ergül akçiçek - chp - hemşinli
(bkz: murgul) - hasan çavuş - ak parti - gürcü

edit: murgul ilçesi çoğunluk nüfusu gürcü kökenli olduğundan sadece hasan çavuş tahminidir. başkanların köylerine göre kökenleri yazılmıştır. yanlış olan varsa düzeltilebilir.

edit 2: tabiki önemli olan hangi kökenden olduğundan ziyade yaptıkları iş önemlidir. hepsine artvinli olarak canıgönülden başarılar dilerim.
(bkz: artvin canavarı)
14 ay şanımla şerefimle bando çalıp, Artvin'e hizmet ettim askerliğimde. Tekele kaçıp gece rakı almak çok eğlenceli oluyordu. Evet.
Yüksek dağlara doğru kurulmuş kendi halinde minik bir şehir.
doğu karadenizin en medeni şehri.
artvin'de hdp sempatizanı var diyen kardeş nerde o sempatizanlar
https://www.sozcu.com.tr/secim2019/artvin
Doğası güzel olmakla beraber il ve ilçesinde yoğun gürcü ve ermeni barındırıyor. Hdp nin karadenizde en fazla oy aldığı yerlerden biridir.
Dağlarında tulum eşliğinde "dertliyim efkarliyim kimse bilmez halumi" diye türkü çığırılacak memleket.

Al sana sosyal hayat...
kozmolopit yapısıyla daha çok sol görüşlü olup birçoğu hdp sempatizanıdır. özetle karadenizin yüzkarası ilidir. yazık..
2020 itibariyle Türkiye’de kadın cinayeti işlenmeyen 12 ilden biri.
Düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılını sessiz sedasız kutlayan şehir.
güncel Önemli Başlıklar