1. 1.
  tam adı Arnold Jacob "Red" Auerbach olan 20 eylül 1917 brooklyn new york doğumlu, boston celtics'in en başaralı coachu. 1959dan 1966ya kadar üst üste 8 şampiyonluk kazanarak kırılması güç bir rekora imza atmıştır.
  (bkz: celtic pride)
  3 ... stockton to malone
 2. 2.
  maçta kazanmayı garantilediklerinde yaktığı purosu ile de ünlüdür. nba'de çok az süre alan oyunculara "adamı zafer purosu diye oyuna aldılar" diye yorumlar da yapılır.
  1 ... stockton to malone
 3. 3.
  cumartesi günü, gerisinde kırılması güç rekorlar bırakarak vefat eden boston celtics efsanesi.
  "Red Auerbach, 1917-2006
  Celtics President Arnold "Red" Auerbach, architect of 16 Championships and one of the NBA's greatest coaches, passed away Saturday. The Celtics are dedicating this season to him. NBA TV will have complete coverage of Auerbach's life all day."*
  1 ... stockton to malone
 4. 4.
  kendisi hakkında çok güzel bir yazı şu adresten okunabilir.

  http://www.basketbolsever...lSeverler/basketbols.nsf/($$Lookup_BS_WEB_NBA_TumHaberler_Acik_View)/D6EFB24943CA7BECC2257216003DE2D0?OpenDocument
  ... stockton to malone
 5. 5.
  nba de altıncı adam ın öne çıkmasını sağlayan kurt hoca.
  1 ... serander
 6. 6.
  şu aralar nba tv'de kasetleri dönen rahmetli amca. o zamanki bilgileri 35-40 yıl sonra hala kullanıyor olmamız onun ne kadar ileri görüşlü bir coach olduğunu gösteriyor.
  ... anything is possible
 7. 7.
  kendisi idmanlarda oyuncular gibi formasını şortunu giyer, hiç bir yardımcısı olmadan tüm atletizim ve fundermental hareketlerini oyuncularına gösterirmiş.
  ... anything is possible
 8. 8.
  basketbolu sonsuza kadar değiştiren adamdır kendisi. red'den sonra basketbol sadece kollar ve bacaklar ile oynanan bir oyundan ziyade kafanın kullanıldığı yegane sporlardan biri olmuştur.
  ... cenaze sigarasi
 9. 9.
  nba'in en büyük koçlarından biri. bazıları başarısının nedenini salary cap olmamasından dolayı yüksek ücretlerle iyi oyuncuları toplayabilmesine bağlar. ama bu kadar yıldızı yönetmekte beceridir.
  ... murattemur
 10. 10.
  1917-2006 yılları arasında yaşamış olan eski basketbol koçu. boston celtics, arnold jacob red auerbach anısına 2 numaralı formayı emekliye ayırmıştır.
  ... tearsofcold