bugün

Kasım böceği...
ürgüp-göreme civarında yaşayan eklem bacaklılardan...

edibüdü: tebessüm ettiren ve iç ses olarak "mağarada mı yaşıyorsun be mübarek?" denilen mülahazaya binaen kalkıp direkt olarak öyle " mağarada mı yaşıyorsun be mübarek eheeheehe?" diye entry (türkçe olarak entree yazmak lazım) giremediğimiz, biraz da espri yapma özürlü olduğumuzdan şey ettim.
barış bırakta gelinin amı olsun pampa.
ziraat mühendisi arkadaşıma sordum.
sarı amlı gelin böceği.
altın örümcek.
sarı kız.
amlı böcek.
görsel
Bu sarıkız ya da sarı ömer denilen böcek beni ısırdı, sol ayak bileğimde jilet kesiği gibi dümdüz, belli belirsiz, 2 cm uzunluğunda bir iz var, ilk 15 yıl falan oldukça belirgindi. saldırı şekli de görselde mevcut, boyu zaten 20 santimin üzerinde.. sarı ömer görürseniz, hatıratınız fotoğraf çekmeyle sınırlı kalmaz, ağır bir serum falan verirler, iki gün bilinçsiz, ateşle yatarsınız, şanslıysanız hastaneden tekerlekli sandalyeyle falan, bir biçimde çıkarıyorlar..

Onu geçin yani.. bence para bok huzur yok’un taksonometrik açıdan tespiti yerindedir. Diğer adını da beyaz atli yobaz vermiş zaten.
Albino örümcek. ilk defa gördüm. Türünün son örneği olabilir. Öldürme nesli tükenmesin yavrucağın.
Karadulun yandan yemişi. Evet.
sarı böcekler zehirlidir. orası urfa mı amk
bok böceğine benziyor apla.
am tarantulası.
görsel

Bu akşam iş dönüşü, asansöre binince farkettiğim acayip böcektir. Hiç kıpırdamadan öylece duruyordu. Örümceğe benziyor ama tam emin olamadım. Yanımdaki teyze yavru sarıkız örümceği olabilir yaklaşma dedi. Asansörün kapısı açılır açılmaz kendimi dışarı attım. Bi Fikri olan var mı acaba..
SPiRAL BÖCEĞi. TAKILAN KADINLARI iSTENMEYEN GEBELiKTEN KORUYOR.
zeybek böceğine benziyor. zeybek çalsa hazır bekliyor gibi...
(bkz: güve)
isa peygambere böcek diyorlar saygısızlar.

inanmasan da saygı duy lan!
cam böcüğüdür. cama yapışıp gitmediğine göre camı emmikleyerek yaşayan bişi demek ki.
Dal böceği diyeceğim de böcek yarım gibi. Aynısı bizim evde de olmuştu. Garip bir böcek perdeye konup kalakalmıştı öylece. Eşim atmıştı evden. Hala kıpırdamıyordu.
O kadar çok tür var ki. Google lens ile bulunabilir mi bilemedim.
görsel

Bizim Eleman bu sabah iş yerinin camlarını silerken farketmiş bu acayip şeyi. Uçsun gitsin diye her yolu deniyoruz ama camı sahiplenmiş gibi hiç oralı bile olmuyor. Zehirli falan olabilir mi acaba diye de korkuyoruz. Eğer biraz daha gitmezse, Böcek ilacı sıkmak zorunda kalıcam..
yusufçuk.
helikopter böceği.
uçarken korkutucu olur.
helikopter.
görsel

Sabah rafları düzenlerken karşıma çıktı. Tam öldürmek istiyorum kafasını bana doğru çevirip, ablacım insan mıyız!! der gibi bakıyor. Ne böceği bu, Lütfen bi fikri olan yardımcı olsun..
(bkz: daşşak kapan)
Ben bunları elime alır oynarım. Zararsız hayvan.