bugün

--spoiler--
Arda hastanede tedavi altında!

'Yerli Leonardo' lakaplı genç oyuncu Arda Kural, şizofreni başlangıcı teşhisiyle hastaneye kaldırıldı!

Günaydın'ın haberine göre her şey, Kural'ın yakın bir arkadaşının, onu tanıyanlara attığı şu SMS'le ortaya çıktı:

"Arda Kural, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne yatmıştır. Onun için manevi desteğinizi ve dualarınızı eksik etmeyin!"

BiR SÜREDiR BUNALIMDAYDI

işte ünlü oyuncuyla ilgili diğer detaylar: Kural'ın bir süre önce bunalıma girdiği öğrenildi. Ünlü oyuncu, son olarak maden ocağından çıkardığını iddia ettiği taşları bir kuyumcuya satmaya çalışınca polis tarafından tutuklandı. Ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde tedavi altına alınan ünlü oyuncuya, şizofreni başlangıcı teşhisi kondu.
milliyet.
--spoiler--

gerçekten çok üzücü bir haber. allah acil şifalar versin.
daha dün arkadaşım "bi adam vardı la sarı. dizilerde falan da oynuyordu neydi ismi ya emret komutanım falan" gibisinden saçmalamıştı. "arda kural" diye cevaplamıştım. bugün gördüm ki şizofren tanısı konulmuş kendisine. umarım iyileşir.
şizofren tanısı konulmuş. millet inşallah iyileşir diyor. he amk grip oldu on gün iğne olacak iyileşecek.
Üzücü bir haberdir.

Grip olmadı elbette ama şizofren oldu diye hayattan kopacak değil ya. Bazı vakalar doğru tedaviyle normal bir hayat sürebiliyor.

Edyt: yanlışı düzelten bilisiz ve bebeksipembe'ye teşekkür...
o kadar rol yaparsa olacağı budur.

şaka yapmıyorum bu defa, dalga da geçmiyorum...

mesleğinde başarılı olan ve kısa sürelerde çok ciddi rollerde görev alan sanatçıların büyük bir kısmı zaten tedavi görüyormuş. zor bir durum tabiki, sabah kendinsin, çalışma saatleri boyunca bir başka karakter. araya birde bir tiyatro oyunu, bir sinema filmi falan sıkıştığını düşünelim... bir gün içerisinde bilmem kaç farklı insan olmak... insan bünyesinin kafasının karışıp aslında kim olduğunu şaşırması normal.
Zamanında arkadaşları uyardı onu bak ardacım hergün okadar çok bonzai,Marijuana vb. içme diye dinlemedi sonucuna katlanıcak.
gece gece beni çok şaşırtmış ve üzmüş haberdir. kısa sürede saglıgına kavuusması dileğiyle..
gece gece cidden beni şok etmiş haberdir. sevimli hatta yetenekli de bir oyuncuydu. allah acil şifalar versin.
gece gece beni de şaşırtan ve üzen haber. bir dönem genç kızların sevgilisi başarılı bir oyuncuydu. hayatın cilveleri işte. allah şifa versin.
üzünülen haberdir. yetenekli iyi bir oyuncuydu. umarım en yakın zmanda sağlığına kavuşur.
üzüldüğüm haber, kendisine acil sifalar diliyorum.
psikolojik rahatsızlıklar, yaşamayan insanlara genelde hikaye gibi gelir fakat yaşayanlar bilir cidden cok ama cok zor, cok sancılıdır. insanın beyninin oynadıgı oyunlar, cevresindekilerin oynadıgı oyunlardan daha tehlikelidir.
geçmiş olsun temmennisinde bulunmamızı gerektiren bir durum.

he şizofrense teşhis bu kadar çabuk konmaz. lakin eğer konulduysa yani şizofrense ömür boyu bu hastalıkla yaşaması muhtemel. tamamen iyileşmesi mümkün olmayan bu hastalık, kanser veya kol kırılması gibi bişey değil. ancak ilaçlarla belli bir seviyede yaşam kalitesine ulaşılabilir. bir çok tetikleyicisi mevcut. genetik yatkınlık başta olmak üzere, alkol, uyuşturucu, travmalar vb gibi.

ailesine ve kendisine kolaylıklar diliyorum. umarım böyle birşey yoktur.
dün okuduğumda ciddiye almamıştım meğer gerçekmiş. Sahiden üzüldüm.
(bkz: arda kural/#18136758)

--spoiler--
psikiyatrist olarak çıkan haberleri üzülerek okudum, üzülmem öncelikle arda kurala değil.yapılan stigmatizasyon a.psikiyatrik rahatsızlıklar özellikle türkiye de büyük bir damgalamaya neden oluyor.hele ki şizofreni.sadece sokaktaki adam yapmıyor, görüldüğü üzere basınımız da yapıyor.şimdi arda kural ın annesi ile olan ilişkileri, yok annesine çok bağlıymış, yok küçükken camiyi imamla açıyormuş, yok ceyranda kalmış boynu tutulmuş ondan olmuşa kadar gidecek bu olay.
halen tanısının net olmadığını düşünüyorum, bir arkadaşı mesaj atmış.bakırköy de yatmak için şizofren ya da psikotik bozukluk olma şartı yok.
inşallah en kısa sürede sağlığına kavuşur ama yapılan bu stigmatizasyon un ona geri dönüşü nasıl olacak acaba?
unutmayalım hepimizin şizofreni olma riski var
--spoiler--
Degilsede bu haberlerden sonra gerçekten olabilme durumudur.
gencecik insana yazık olmuştur. şöhret olmak dert orayı korumak dert. allah yardımcısı olsun.
üzücü ama şaşırtıcı değil. sanatçıların büyük çoğunluğu bu ve benzeri hastalıkların kıyısındalar zaten. popülaritenin azalmasıyla hastalığın kendini göstermesi orantılı.
shutter island isimli filmi akıllara getiren olaydır.
reklamdır.
enteresandır. bir iki hafta önce idi sanırım. istanbulda bir arkadaşım face'ine yazmıştı. arda Kural'ı metrobüste gördüm. lan normal insanmış falan yazmışlardı. aha da yorumun biri:

- berduşt gibi bi hali vardı ben gördüğümde zaten hiçbir projede yok uzun zamandır halk yüzünü unutmuştu.

(berduşt ne ise artık)

neyse konu o değil tabi. arkasından daha çok haber çıkar diyorum. sonra kanallarda şöhreti kaldıramayan gençler sesleri yükselmeye başlar vs vs.
Medyaya yansımaması gereken durumdu. Allah şifa versin.