bugün

Aramak işi, taharri
Saklanan sanığın ve suç belgelerinin elde edilmesi için bir kimsenin evinde, iş yerinde, üzerinde veya eşyasında yapılan araştırma işlemi
(bkz: arama emri)
(bkz: arama izni)
(bkz: arama kararı)
(bkz: arama bülteni)
(bkz: arama ruhsatı)
bulma islemiyle ortadan kalkan bir hareket
türk hukuku'nda arama yapılış amacına göre ikiye ayrılır;
1- önleme araması
2- adli arama
(bkz: avukat bürolarının aranması)
hayat kurtaran olay.
kriterleri daraltarak daha fazla sonuca ulaşılabilir.
şöyle ki; mesela "ahmetuyevvallah dandini" diye birinin şarkılarını arıyorsunuz.eğer direkt "ahmetuyevvallah dandini" diye aratırsanız x tane sonuç bulur.ama sadece "dandini" diye aratırsanız en azından x+10 sonuç bulur.
bunun sebebi, kişilerin dosya ismi girerken yaptıkları imla hatalarıdır.belki adam "ahmetunlah dandini" yazmıştır? hatta bu şarkıcının meşhur olduğu ülkedeki telafuz şekli "ahmetunlah dandini" dir?
arama yaparken, size "ulan bunu mutlaka 1 denyo yanlış yazmıştır" gibi gelen sözcükleri kriterinizden çıkarmanız her zaman iyidir.
gerçi yukarıda verdiğim örnek de pek uygun olmadı, çünkü soyadı da -isim kadar olmasa da- karışık.neyse efendim, eğer olay anlaşıldıysa ne mutlu bana.
siz siz olun,"can't, won't, doesn't, ain't, seyid, sayit, seit, sait vs." gibi isimleri, arama kelimesi* içinden çıkarın.
tenin ten yüzü görmesin
ben hariç kimseler değmesin
saçların hiç açılmasın
benden hariç kimseler görmesin
yoksa arama bulutlarda yağmam üstüne
yoksa arama bahçelerde açmam gönlünde
gül döksem yollara kim toplar
ben varken yarim kimleri arar
ona buna yar desem yarin haberi olmaz
kim ağlar söyle kim vurdumduymaz.

(bkz: soner sarıkabadayı)
(bkz: arama)
(bkz: #14703500)
cümle içerisinde kullanılmazsa birden fazla anlam verebilir.
güzel bir soner sarıkabadayı şarkısı.. eskidir, iyidir..

http://www.youtube.com/watch?v=RxbQTDa1LQc

gül döksem yollara kim toplar
ben varken yarim kimleri arar..
ona buna yar desem, yarin haberi olmaz..
kim ağlar söyle kim vurdumduymaz..
Pek bilinmez ama eski bir pınar aylin şarkısıdır aynı zamanda, en dikkat çekici nakaratları ay ay ay ye vevardım bir deliye söz gruplarıdır. Klibi şimdiki liselilerin bilemeyeceği tatilyada çekilmiştir. Pekçok yurdum delisi vardım kelimesini verdim olarak anlamış, heyecan yaratmış, günlerce pınar aylinin kapısında yatmıştır.