bugün

arabayı kiralamak işlemi. bu kadar basit. rent a car yazan yerlerden yapılır bu işlem. ama dikkat edilmesi gereken firmanın ciddiyeti. kolpa basit ufak bir yerden yapacağınız bir kiralama, başınıza dert açar. periyodik bakımları yapılmamıştır bunların, sorun çıkarırlar. ben böyle bir yerden araba kiralama gafletine düşmüştüm. başıma allah'tan kötü bir şey gelmedi ama aldığım araba rot balans ayarı tamamen kaymış, düz yolda sağa çeken, içi pis, torpido gözü her frene bastığında labu luba diye yerinden çıkan, frenleri boktan bir arabaydı. ölmeden teslim ettim arabayı. kaliteli şirketlerden yapmak lazım. ayrıca arabayı teslim almadan önce teslim eden kişiyle birlikte aracı bir gözden geçirip çiziğini çürüğünü beraber tespit etmek gerek ki, sonradan size yamamasınlar bunları.
pahalı olsa da avisten kiralayıp için rahat etmesi idealdir.yoksa donuste eski cizikleri de ödetmeye kalkarlar.tecrübeyle sabittir.
(bkz: rent a car)
eğer öğrenciyseniz; öğrenciye araba kiralayan bir firma bulmak için günler boyu aranır durursunuz. ikinci aşama olarak internet üzerinden bulmuş olduğunuz kiralama koşulları abartılmamış bir firmaya telefon açarsınız. bir diğer aşamada telefonda sorulan sorulara bir iş görüşmesindeymiş edasıyla cevaplar verirsiniz. daha sonra gider arabayı alırsınız ve bir miktar da kazıklanırsınız. arabayı aldıktan sonra kaza yapma korkusu ve arabanın bakımsız olması nedeniyle abuk subuk duygular içerisinde bu süreyi geçirirsiniz. sonunda da kazasız belasız teslim edersiniz. dönüşte de bir minibüse binersiniz ve "bostancı ne kadar ağbii?" dersiniz. eve gittiğinizde hafif pişmanlık duygularıyla sona ermiş bulunur.
çok zor bir iştir. telefonla görüştüğünüz zaman bütün isteklerinize cevap verecek bir aracın var olduğunu söylerler. şöyle ki "dizel lazım abi, ekonomik olcak bi' de düz vites olsun." dersin..
-tamamdır abi tam istediğin gibi araçlar var elimde. 2009 model. kaç gün kiralican?
+6 gün abi..
-normalde günlük 80'e veriorum, 6 gün 70 olur sen öğrencisin günlük 65 tamamdır.

daha sonra görüşülen kişinin mekanına gidilir ama sizi unutmuştur. size bahsettiği araç muhtemelen kiradadır. onun yerine benzinli ve nasıl oluyorsa dizelden daha ekonomik bir araç vardır ve fiyatı daha pahalıdır..

gel de sinirlenme, bırak ya sinirlen kalk git.

sonuç olarak ben öyle yaptım, bütün büyükçekmeceyi gezdim ve ne oldu? telefonda hakkında konuştuğum araba hayalmiş; o fiyata öyle bir araba hiç olmamış. yazık..
küçük bir şehirde kiralıyorsanız, ve avis adlı firmanın kendisi değil; kiralanan arabaları bile o şehire uğramıyorsa ağzınızdan burnunuzdan gelecek eylem.

sevgilinizin okuduğu şehire gidersiniz. sevgilinizin ev arkadaşı, ev arkadaşın sevgilisi (bacanak) ve sevgilinizle güzel hayaller kurarsınız. araba kiralayalım gezelim eğlenelim vs...

sevgilinizin babasının akşam konseri vardır. konseri izlemek için, araba kiralayıp bursa yollarına düşme planı kabul görür. toplam 3 tane rent a car firmasının bulunduğu şehirde tek tek firmaları gezmeye başlarsınız. ilk girdiğiniz yerde araba kalmamıştır. ikincisine gidersiniz:

vendetta: selam aliküm.
eleman: aliküm selam.
bacanak: abi araba kiralayacaktık, şu mercedese ne kadar diyorsunuz günlüğüne?
eleman: mersedes mi? siz ne iş yapıyorsunuz?
bacanak: öğrenciyiz.
eleman: nasıl kiralayacaksınız mersedesi siz?
bacanak: abi sen fiyat söylesene. günlük ne kadar?
eleman: 300 TL.
vendetta: 300 mü? şahin yok mu sizde abi?
eleman: yok.
vendetta: doğan yok mu?
eleman: o da yok.
vendetta: doğan görünümlü şahin var mı?
eleman: dalga mı geçiyorsunuz lan? arabalar orada işte.
bacanak: abi sen şu jipe ne kadar diy..
vendetta: lan sus! clio ne kadar abi?
eleman: siz ehliyetleri verin bakayım.

ehliyetler verilir. henüz fiyat olgusu söz konusu dahi edilmemişken ehliyetlerimizin fotokopisi çekilir. eleman araba kiralama sözleşmesini çıkartır doldurmaya başlar.

vendetta: abi ne yapıyorsun? daha fiyat konuşmadık.
eleman: 120'ye aldınız clio sizindir.
vendetta: abi 120 çok.
bacanak: abi mersedesi 150 yap onu alalım.
eleman: imzalayın şunu.
vendetta: o ne abi?
eleman: senet. sen uzaktan neye benzettin?
vendetta: (anana) ben 120'ye araba kiralamam. en fazla 100 veririm.
eleman: iyi hadi öyle olsun bakalım.

ardından oldu bittiye getirilerek senet imzalatılır. senette bir terslik vardır. iktisat bölümü okuyor olmama rağmen elemanın mafya mensubu tavırları yüzünden ilk dikkatimi çekmez. sonradan fark edilir:

vendetta: abi senedin üstüne bir rakam yazılır benim bildiğim.
eleman: senin bildiğin kadar benim yanılmışlığım var. al 15.000 TL yazdım.

ardından arabaya yaklaşılır. tampon düşmüş, inşaat çivisi ile yerine takılmıştır. arabadaki çizikler tespit edilir. hepsi sözleşmeye not düşürülür. arabaya binilir. eleman arkadadır. araba çalıştırılır, yaklaşık 30 metre gidilir araba titremeye başlar.

vendetta: abi amortisorlerde bir sorun var sanırım.
eleman: hee o önemli değil. sağ amortisör patlak.
vendetta: abi nasıl patlak? biz uzun yola gideceğiz bu arabayla. çukura falan nasıl gireceğiz?
eleman: yavaş yavaş gireceksiniz.
vendetta: (anana da yavaş yavaş gireceğiz) abi iyide böyle olmazki. sol sağlam, sağ patlak. şöyle düşün. benim bir erkek oğlum olsa, senin ikiz kızların olsa, sen birisi sağlam birisi patlak diye verir misin bana?
eleman: sende şöyle düşün. ya senin kızın olsa benim ikiz erkeğim olsa?

adam hem rent a car işletmeciliği, hem mafyalık, hem nietzsche'ye taş çıkarırcasına felsefe yapmaktadır. bu cevabın ardından bir ara ciddi ciddi "peki ya güzeeliğini benden zekasını senden alırsa" demeyi düşündüm ama tırstım amına koyyum. öyle bir ayara geldimki adam amerikan filmlerindeki gibi "güzel karın nasıl ahbap?" diye sorsa "son günlerde çok iyi değil, biraz tartışıyoruz" falan diyeceğim. hatta ileri gidip "bence şimdi her şeyi bırakıp eve gitmeli ve o güzel karınla sevişmelisin Mayki" dese "tamam abi" deyip gideceğim. nasıl bir adama çattık ulan?

deneme sürüşü tamamlanır. eleman arabadan iner. sevgilileri almak üzere eve doğru yola çıkılır. uzun süredir sessizliğini koruyan bacanak sessizliği bozar:

bacanak: olum bunlar mafya heralde lan. boku yedik.
vendetta: sen de daha mersedesi kiralamaya kalkıyorsun.
bacanak: neyse siktir et. frenler tutuyor mu bacanak?
vendetta: frenleri bilmemde benim belden aşağısı tutmuyor.

bir insanın kendi arabası olsa o kadar özenle bakar. o gün bizi 9 saat boyunca tık demeden götürmüştür. gazdan ayağımı çektiğimde titreme nöbetleri geçiriyordu gerçi ama olsun olur o kadar.

ertesi gün araba teslim edilir. deneme sürüşünü yapar gelir eleman. sorun çıkarılacağından emin bir şekilde beklenir. her ihtimale karşı pusuya adam yatırılmıştır. eleman senedi teslim eder. bir daha araba kiralamamaya yemin edilir. topuklar kıça vurularak koşar adım uzaklaşılır.
http://www.youtube.com/watch?v=lcoJtBeud_M
bir öğrencinin yapması gereken en son iştir. sakın abi bu arabalar kaskolu yea nolcak tribine girmesin kimse.kaskolu da olsa adamlar serviste yattığı günlerin bedelini sizden alıyorlar. * * * *
bir kere yaptım, sonra tövbe ettim zaten.

2010 baharıydı. düsseldorf' tan kiraladığım 2009 model audi a3 ile arkadaşımı ziyaret amaçlı dortmunda doğru ilerlemekteydim. Bilen bilir, almanyada otobanlarda hız sınırı yoktur.

bende kaptırdım gidiyorum tabi. 260' ı gördüğümü hatırlıyorum.
fakat a1 otobanın' da yolda çalışmalar olması nedeniyle yol saatde maks. 80 km' ye düşmüştü.
bunu geç farketmemle birlikte aşırı hızla yaklaştığım radarı görmem bir oldu. frene abandım fakat 170' e kadar inebilmiştim. pafff - bir aydınlanma ve geçmiş olsun.

iki hafta sonra ceza geldi. 600 Euro (1.400 TL) + 2 ay ehliyete el koyma.

kaçış yok. verdik ehliyeti, ödedik cezayı. iki ay otobüslerde, trenlerde, tramvaylarda dolandık * buda böyle bir "araba kiralama" anımdır.
götün sağ lobunu çakallara sunmaktır. arabayı teslim ettiğinizde de bütünüyle sunmuş oluyorsunuz. gençlere tavsiyem bu çakalların eline düşmeyin. hele ki üç kuruş eksik olsun mantığıyla saçma sapan arabaları fahiş fiyatlarla geçirenlerin eline asla.

ha illa mı yapacaksınız. yaşınız tutuyorsa (işini bilen şirketler 22 yaş alt sınır koyar 2 yıllık da ehliyet ister) gidin sağlam bir zincir şirketten full rent a car kaskolu bir araç kiralayın parasını da paşa paşa ödeyin ama içiniz rahat olsun.
Avis veya intercity gibi şirketlerden araç alınmalı. Diğerleri hep mafya kılıklı.
akıl işi olmayan olaydır.
Başkasına minnet edileceğine gider kiralanır. Geçen hafta Direksiyon pratiği için kiraladım sorun yok, kafam rahat.
Europcar dan garenta dan ne bileyim drd den kiraladığınız zaman bir problem olmayacaktır. Tabi gidip 4 tane clio 2 tane megane ile rent a car ım diyen adamdan kiralarsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz.
ben gibi arabası olmayan durumsuzlar için lazım olduğu zamanlarda hayat kurtarıcı bir eylemdir.
yalnız tek bir şartla.. kesinlikle ve kesinlikle bu iş kurumsal bir firmadan yapılmalıdır.
yirmi-otuz lira fazla olsun, içiniz rahat olsun.
şimdiye dek garenta, avis ve rigorent adlı firmalardan kiraladığım araçlarda tek bir problem yaşamadım.
ilgi ve alaka olarak içlerinden en iyisi de avis diyebilirim.
hem zaten birçok kurum ile anlaşmaları var ve yüksek sezon harici bir nebze uygun fiyatlarla kiralamalar yapabiliyorsunuz.
1 kez yapmıştım ilk ehliyet aldığım zamanlarda.
ama hala içimde bir korku var, o imzaladığım senet bir gün karşıma çıkacak diye . *
sözde arkadaş denen orospu çocuklarına minnet edileceğine, yapılacak en şerefli iştir.
Bu dönemde yapılmaması önerilendir. 2 hatta 3 katını istiyorlar. hoş pek arabada kalmadı firmalarda.
kurumsal olmayan, mahalle aralarında kendi arabalarını kiraya veren insanlar oluyor. genç arkadaşlarımdan istirhamım bu tiplerden uzak durmaları.

bazı şahıslar ya da işletmeler senet talep ediyorlar. burada dikkat edilmesi gereken 2 husus var;

1) araba kiralama sözleşmesine mutlaka "... vade tarihli, ..... bedelli senet, teminat olarak verilmiştr ibaresi yazılmalıdır.

2) senedin arkasına mutlaka "... tarihli araba kiralama sözleşmesine teminat olarak tanzim edilmiştir, ciro edilemez" ibaresini yazın.

senet, sebepten bağımsızdır biliyorsunuz. adama 20000 TL'lik senet verirsiniz dümdüz, canı ister icraya koyar uğraşırsınız. meslek gereği görüyoruz bunları.
Kurumsal firmalardan yapildigi surece buyuk stres yaptirmayacak eylem olarak lanse edilmekte ancak cidden oylemi bilinmez.

not: yapacagim seyahat sebebiyle gaziantep havalimanindan arac kiralamam gerekiyor bir gunluk internetten baktim sixt ve avis var ancak cogu sozlukte ikisinde de cok kotu tecrube yasayanlarda cok memnun olanlarda var acikcasi cok arada kaldim sikinti olur mu tehlikeli olurmu diye bilgilendirmek isteyen yda tecrubesini paylasmak isteyen varsa simdiden cok tesekkurler pm ile yazin lutfen.
Havalimanlarında genelde kaliteli kiralama şirketleri oluyor. Bugüne kadar sorun yaşamadım. Sonuçta araba yol hali belli olmaz ama sorun olmuyor. Evet.
merak ettiğim aracı kiralayinca olası kazalarda alkol gibi bir problem yoksa şirket sizden masrafı istiyor mu?