bugün

elektrikli ev eşyaları üreten ve satan türk firması..
bosch'un beyaz esya uretiminde kendisine en buyuk rakip olarak gordugu turk firma.
evdeki tüm beyazeşyaların arçelik olması sebebiyle bilgisayarı da arçelik alıp seriyi bozmamak adına yaptığım hatanın ana kahramanı**
aşkı bir 'mekanik hadise' olarak tanımlayan robotu* bulunur.
yüksek lisans öğrencilerine asistan maaşı ödeyerek onlara iş fırsatı veren nadide firma.
ben çelik
arçelik
şeklinde robot maskota sahip güvenilir beyz eşya firması olarak görmemize rağmen son yıllarını griye adamış firmadır.gri kiri göstermezdir.
eğer bizim şarkıcı çelik ile bir bağlantısı varsa her an "türbanlı kızlar bizim ürünlerimizi almasın" şeklinde reklam sloganı kullanabilecek firma.
zamanında pırpır da imal etmiştir.
bugune kadar azimle genelde hep arcelik aldık fakat hep bir bozukluk cıktı!bizde mi birsey var diye dusunmeye basladım artık.
klimaları yazı güzelleştiren türk firması..
son reklamlarında (bkz: öner erkan)isimli pek şeker şahsı çelikle haşır neşir etmiş ve pek sempatimizi kazanmış kuruluş.yalnız hanımkız son reklamda (hani pek kısa sürede yıkayan çamaşır makinası) mütemadiyen üstünü başını çekiştirmekte ve bizleri rahatsız etmektedir biline.
anketlerde kategori belirtmeden bir marka ismi sorulduğunda ilk akla gelen marka.
ivanov, stefanov, gürsel, erkan toğan, barış özdemir ve gökhan öner'li kadrosuyla bir zamanlar firtina gibi esen voleybol takimi. paris volley takimina 3-0 yenilmekten kurtulamadilar ama. en zor kurayi cektik napalim.
2010 yılında dünyanın en iyi 5'iğ arasına girmeyi hatta en iyisi olmayı amaçlamaktadır. ayrıca türkiye, romanya ve rusya olnak üzere 3 ülkede faaliyet göstermektedir. türkiyede buzdolaplarında ilk kez mavi ışık teknolojisini kullanarak sebzelerin tazeliğinin korunduğu bir buzdolabı üretmiştir. koç grubuna ait bir firmadır ayrıca.
reklamlarında çelik isimli robotun bulunduğu herşeyi üreten firmadır.
2006 yılı itibarıyla ar-ge ye en çok kaynak ayıran şirket konumundadır.
mavi ışık teknolojisi ile ilgili bir reklamından sahne. sözlük eklemesi ile:

-şimdi bu buzdolabına bu salatalığı koyunca kendini tarlada hissedecek değil mi çelik
-(tekno bir ses tonu ile) aynen öyle
-ya bunlarda gerçekten hıyarmış he he (zorlama ile gülümseme)
-Senin kadar olmasa da öyle...
-hönk!!!!
son reklamında --- aaa siz göremiyorsunuz bunları çunkü kendi tv' nizden izliyorsunuz diyerek o modelden başka her türlü tv yi aşağılamayı başarmış küstah firma. evinde televizyonu olmayanlar hiç göremeyecek merak etme daha da mutlu olabilirsin.
satış temsilcilerini kahvehaneden topladıklarını düşündüğüm firma.
niye mi? hemen anlatayım. ankara ankamall daki şubelerine beyaz eşya almaya gittim. buzdolabından fırınına bir evi düzecek her şeye ihtiyacım var. neyse efenim girdim mağazaya. sanırım elemanları rahatsız ettik. efendim ne sorulan soruya bir yanıt var. ne ürünü bir tanıtma. tek söyledikleri aha bu buzdolabı, aha da bu fırın, bakınız bunlar da çamaşır makineleri. be öküz anlatsana kaç litre, hangisi ekonomik, hangisinde kampanya var, hangisi daha hesaplı, kullanışlı. adamların ağzından kerpetenle laf söküyoruz mına koyyim. neyse bir 10-15 dk geçti, bizim eleman yemeğe kaçtı, başka biri geldi yanımıza, o bundan da cins. en son el yordamıyla, ürünlerin üzerindeki yazıları çözmeye çalışarak birkaç model beğendik ve fiyat hesaplatmaya masalarına gittik ki adamlar internette maç sonuçlarına bakıyor. mağazada bir sürü müşteri boşta, biz belki beğendiğimiz eşyaları hesaplı gelirse alacağız, abilerin tek derdi o sitedeki veriler. artık iddia ya mı bakıyorlar, spor sitelerinden tüyo mu alıyorlar kahvehane modunda bağırış çağırış ne yapıyorlarsa zar zor fiyat hesaplatıp anında uzadık mekandan. ne bir güleryüz gördük, ne bir ilgi.
beyefendileri rahatsız ettiğimiz için buradan özür diliyorum kendilerinden.
arçelik insan kaynaklarına da selam ederim.
kaliteli urunleri beko etiketiyle yurt disina satarak gogsumuzu kabartan, çuruk mallari arçelik etiketiyle vatandasina kaktiran, fabrikasinda 2 sene çalistigim,
arçelik alanlara acidigim firma.
aynı ütü reklamını birer reklam arayla 20 kere falan atv'ye veren sinir bozucu marka. hala devam ediyor. açarsanız görürsünüz.

alırsam s.ksinler o ütüyü. yansın ev .mına koyayim. ayaklı ütüymüş.

edit: artık arada reklam da yok. devamlı onu veriyorlar.
bir nesil pınar'la büyümekle kalmadı bahsekonu pınar ürünlerini de arçelik buzdolaplarında sakladı. eh white westinghouse yetkili satıcısı yoktu o zamanlarda mahallelerde. arçelik de fena değildi hani, güvenilir olduğu için tercih sebebiydi.

ancak no frost çıktı mertlik bozuldu...

son 4-5 talebimde satış temsilcileri ve yetkili servisleri tarafından ekiliyorum.
hani birbirini tanımayan onca arçelik görevlisi aynı yalanı söylüyor bu daha ilginç olanı:
"beyefendi size yarım saat içinde dönüş yapacağız!"
sonuç: ortada dönen bir şey yok.
sözde (!) * krizden nasibini almış, tekirdağ'da bulunan elektrik motorları fabrikasından 300'e yakın işçi çıkartmış kurum. bununla birlikte ocak ayı boyunca bu fabrikada kalan 700 küsür çalışanının 500'e yakınını da ücretli izine göndermiştir. burada üretilen elektrik motorlarının büyük bir kısmının çamaşır ve bulaşık makinesi yapımında kullanıldığını düşünürsek beyaz eşya üretiminde büyük bir duraklama dönemine girmiştir.
yetkili servis ve bayii kapsama alanı en yüksek olan dayanıklı tüketim malları üreticisi.

ekmek kapımız arçelik ve (bkz: arstil)
Türkiyede yapılan araştırmalarda en bilindik on markanın içine girmiş olan isim. Yerli malıdır. Kalite sorunu genelde vardır. Koç grubunun amiral gemisidir.