1. 1.
  ay a indiği rivayet edilen uzay aracı.
  ... hebeley episode ii
 2. 2.
  aya ayak basmak gibi amaçsız bir olay üzerine 1969 da birincil görev olarak aya iniş ve dünyaya güvenli bir dönüşü kendine amaç edinen ve bunu başaran buna rağmen önceki senelerde çekilen videoların ve resimlerin gerçekliğinin tartışıldığı ve yüzlerce komplo teorilerine maruz kalan uzay aracı.
  -1 ... corpsefire
 3. 3.
  içinde insan ile ay'a ulaşmayı başaran uzay aracıdır.
  tarihin en önemli olayının gerçekleşmesini sağlayan araç.
  ... teodisece
 4. 4.
  ay modulu pilotu edwin "buzz" aldrin, gorev komutanı neil armstrong ve komuta modülü pilotu michael collins den olusan murettebatıyla, 21 temmuz 1969 da ay yuzeyine inmeyi basaran ilk uzay aracidir. ay modulu, yuzeyle temas sagladiginda komutan neil armstrong, "Houston, burasi sessizlik denizi merkez, kartal kondu" demis , ertesi gun washington post bu manşetle * çıkmıştır.

  armstrong un , kod ismi kartal * olan ay modulunden cikarak , aydaki sessizlik denizi * * olarak adlandirilan bolgeye ayak basisi sirasinda sarfettiği, bir insan için küçük ancak insanlık için büyük bir adım sözü hafizalarda yer etmistir.

  bu olay hala gelmis gecmis en buyuk 10 komplo teorisi arasinda gosterilmekte olup, gercekte boyle bir inisin yapilmadigi, sovyet rusya ile uzay savasinin hizlandigi o donemde , uzaya ilk ruslar cikti, bari aya ilk biz inelim gorusunu savunan amerikan yonetiminin bir uydurmasi oldugu iddia edilmistir. Bu konu gunumuzde de espri konusu yapilmaktadir.

  https://video.uludagsozluk.com/v/apollo-11-9690/


  (v= den sonra gelen 4,5,6 ve 8. karekterler buyuk harf)

  bununla birlikte bazi kaynaklar, , astronot Neil Armstrong'un aya ayak bastığı sırada ezan sesi duyduğu ve musluman oldugu iddiasını ortaya atmışlardır. Bu da gerçekdışı bir iddiadır. Nitekim, 1983 de, Neil Armstrog'un ofisinden yapılan açıklamada her 2 iddia da reddedilmiştir.
  ... strobe
 5. 5.
  dedesi apollo 1 tutuştuktan sonra kapsül içi hava, çok yanıcı yüzde yüz oksijen yerine azotlu karışımla doldurularak serinin en gözde aracı 11 yapılarak 1969 da Ay'a inen uzay makinesi.
  ... yes comment
 6. 6.
  yedek murettebatında jim lovell ' i bulunduran roketti.

  bildiginiz gibi jim lovell, daha sonra apollo 13 un komutanı olarak uzaya gitmiş , ancak ortaya cikan bir ariza sebebiyle aya ulaşamadan görevi iptal edilmişti. Bu geri dönüş hikayesi, apollo 13 ismiyle beyaz perdeye aktarılmış, filmde lovell'i tom hanks canlandirilmisti.

  (bkz: lost moon)
  ... strobe
 7. 7.
  rocky'nin filmi olduğu sanılan uzay aracı.
  ... den siste
 8. 8.
  aya yapılan ilk insanlı yolculuk projejesinin adı. 16.07.1969 yılında dünyadan fırlatılan apollo'nun yakın tarihte koca bir yalan ve düzemeceden ibaret olup 'ayda yürüyen neil' görüntülerinin esasen bir stüdyoda çekildiği iddiası 10 larca yıllık koca bir yalanı gün yüzüne çıkartmış yahut insanların aklına soru işaretleri getirmiştir. meğer fırlayan apollo mekiği değil, uçan balonmuş.
  artık ilköğretim kitaplarında "aya ilk ayak basan insan : neil armstrong", kullanılır mı bilmem. gerçi bizim eğitim sistemimizde kullanılabilir.
  fakat japonların geçen sene yaptıkları açıklamada japonyanın aya gidiş projesinin 50 yıl askıya alındığı söylenmişti ki insanların kafası hepten karıştı.
  akla; "ulan japonlar bile bu projeyi 50 yıl askıya aldığına göre, siz kuş beyinli amerikalılar 1969 yılında ayda nasıl yürüdünüz" suali geliyor.
  -1 ... zahiri
 9. 9.
  başka seferleri de mevcut olan uzay mekiği.
  1 ... la paz
 10. 10.
  dünyaya indiğinde sadece 20 saniyelik yakıtı kaldığı rivayet edilen uzay aracı.
  1 ... f g abberline