1. 1.
  1890 yilinda dogmus irlandali ozgurluk savascisi. ira'nin temellerini atmistir. koskoca ingiltere'ye diz cokturmesini bilmistir. irlanda'ya kismen ozgurluk kazandirmis ama yine kendisini cekemeyen irlandali baska bir grup tarafindan 1922'de oldurulmustur. vefa budur iste.

  neil jordan 1996'da cok mukemmel bir sekilde filmini cekmistir ayni isimle. basrolde de rolue cok iyi bir sekilde oturan liam neeson vardir. muzikleri de cok iyiydi filmin. braveheart'a cok benziyor tarz olarak.

  hayati hakkinda genis bilgi icin bkz. http://www2.cruzio.com/~sbarrett/mcollins.htm
  5 ... laz pacino
 2. 2.
  çok etkileyici diyaloglara sahip mükemmel bir film. bir kere neil jordan kafadan başrolü liam neeson`a vermekle zaten bu işi bildiğini gösteriyor. özgürlük mücadelesinde ki bir halk ve onlara önderlik eden karizmatik zeki bir lider. michael collins .

  -bizi beş dakika beklettiniz bay collins?
  -siz bizi yedi yüz yıldır beklettiniz.
  6 ... sex files
 3. 3.
  irlanda bağımsızlık hareketinin en önemli askeri ve siyasi liderlerinden, özellikle askeri. organize ettiği kent gerilla hareketinin başarısı sayesinde ingiltere görüşme masasına oturtulabilmiştir. özgür irlanda'nın kurulmasında baş aktörlerdendir. 1922 yılında henüz 32 yaşındayken bir suikaste kurban gitmiştir.

  Hayatının anlatıldığı; Liam Neeson, Julia Roberts ve Aidan Quinn'in başrollerinde oynadığı 1996 yılı yapımı Micheal Collins adlı film ise, oldukça başarılı bir yapımdır.

  Bu arada film ülkemizde: "Özgürlüğün Bedeli" gibi salak bir isimle vizyon bulmuştur.
  (özgürlüğün: michael) + (bedeli: collins)
  1 ... xyyx
 4. 4.
  irlanda kurtuluş ordusunun kuruluşu ve bağımsızlık sürecine giden dönemin anlatıldığı nefis film.
  lenin'in, devrim sonrası birbirini giyotine gönderen fransız devrimcilerine atfen söylediği "devrim kendi oğullarını yedi" sözünü haklı çıkartan bir senaryo üzerine kurulu. ira'nın kuruluşu, amatör eylemlikler, yeni yeni örgütlenme ve organize olma aşamalarında etkin rol oynayan michael colins(liam neeson)in, ira tarihiyle paralel yaşam öyküsü.

  en etkileyici kısmı, filmin basıda ve sonundaki sahnelerin trajik benzerliği.
  bir farkla: filmin basında ingiliz işgal güçleri,tarihi binada ira kurucularını sıkıştırıp bombalarken,
  filmin sonunda,bu bombalamadan sağ kurtulan ira kurucularının bir kısmının,aynı tarihi binada sıkıştırdığı diğer kısım arkadaşlarını bombalaması, kurşuna dizmesidir.
  tarih tekerrürden ibaret değilse de tarihi olaylar arasında parallellik kurmak mümkündür.
  neil jordan imzalı 96 yapımı film.
  2 ... jose dolores
 5. 5.
  irlanda iç savaşından önce ingilizlere karşı gerilla savaşını yönetmiş irlanda önderi.daha sonra müzakerelerde alınan özerklik ile ülkenin bir kısmı tarafından vatan hayini ilan edildi ve iç savaş çıktı.bu savaşta irlanda ordusu genelkurmaylık görevini üstlenmiştir.aynı ismi taşıyan güzelde bir film yapılmıştır 1996 yılında ve filmden hatırladığım bir kesit;

  artık irlanda özerklik almış ve ingilizler için bir bayrak töreni yapılacaktır ve michel collins 7 dakika gecikmiştir.

  bunun üzerine vali michaele tam 7 dakika geciktin der,michael ise biz sizi tam 700 yıl bekledik die patlatır.
  tabi valinin kraliyet şapkası ve elbisesi çok gülünçtür.
  michael tören bittikten sonra valiye dönüp;
  "şimdi nolucak bende sizin gibi bir şapkamı takmalıyım" die espriyi patlatır ve yanlarındaki bütün irlandalılar kahkahalara boğulurlar...
  ... starbuck
 6. 6.
  ateşli bir irlanda milliyetçisidir. bir çatışmada başının sağ tarafından aldığı tek mermi ile ölmüştür. bir kurguya göre kendisini çekemeyen başka bir ira grubu tarafından bir başka teoriye göre ingilizler tarafından suıkaste uğramıştır. bir başka ve en akla yatan kurguya göre normal bir çatışmada hayatını kaybetmiştir.
  1 -1 ... gaspirali
 7. 7.
  irlandalı devrimci lider. aynı isimli filmi, mücadelede "farklı fikirler altında tek eylem"in gerekliliği konusunda inceden mesajlar verir.

  devlet adamı olarak hükümetle anlaşma yapmak üzere gönderilmek istendiğinde gösterdiği tavır hafif bir tebessüm bırakır izleyen yüzde.
  ... tanrinin siir dedigi
 8. 8.
  kendisi en kötü ihtimalle irlanda'nın atatürk'üdür. abdullah öcalan ile kendisini kıyaslamak ayık kafanın işi değildir. collins'i öcalan'la kıyaslayan türkiye'yi de ingiltere ile kıyaslar ki saçmalığın daniskasıdır.
  4 ... rapi d
 9. 9.
  https://video.uludagsozluk.com/v/michael-collins-17414/

  1 ... delicious
 10. 10.
  büyük astronot. kendimi onun yerine koyunca ben yapamazdım diyorum.

  1969'da aya giden ilk ekiptendir. aya gelince inip yürümeyip gemide kalan arkadaştır bu arkadaş. kankası neil armstrong dünyaca ünlü bir adam olurken, kendisinin aya gittiğine ailesi bile inanmamıştır.*
  2 ... wecihii