1. 1.
    yani ben.baktım a.q ekşi sözlüğünden hayır yok.ben de uludağ sözlüğe geldim.bi haber veriyim dedim millete..
    1 ... apeiron
  2. 2.
    Anaximendrese göre varlığın özü.
    1 ... aura
  3. 3.
    sonsuz, sınırsız anlamına gelen söz. Anaksimandros'a göre her sey, apeirondan olusmustur.
    2 ... kopush
  4. 4.
    eski yunancada sonsuz anlamına gelen kelime.
    ... lucifer anarchos
  5. 5.
    ilkçağ Yunan felsefesinde evrenin sonsuzluğunu, sınırsızlığını savunan Anaksimandrosun tüm şeylerin kaynağı, arkhe'si, diye betimleyerek felsefeye soktuğu terim.
    ... beni manipule etme
  6. 6.
    anaximandre'nin, kendisinden önce evrenin arkesi olarak hava-su-toprak-ateşi savunan filozoflara "yok anasını, tahta olsun bari" demeyip biraz daha kafa yorsa da hiç bişey bulamayınca ileri sürdüğü, sonsuz, sınırsız, belirlenemez anlamlarındaki arkedir.

-buldum apeiron!
    +apeiron mu? hah hah hah...
    -evet apeiron, zoruna mı gitti!
    ... kafasibozukaskmektubu
  7. 7.
    müzik zevkimizin uyuştuğunu düşündüğüm yazar opethian.
    ... ratach
  8. 8.
    Anaksimandros'un arkesi.

Anaksimandros tarafından bir arke olarak ortaya atılma nedeni, Anaksimandros'un çağdaşı olan Thales'in "su" arkesini yetersiz bulmasıdır. Anaksimandros'a göre, "adalet"in sağlanabilmesi için toprak, ateş, hava ve su arasında sürekli birbirlerinin var oluşuna ve yok oluşuna sebep olan bir denge olması gerekir. Arkenin toprak, ateş, hava ya da su elementlerinden birisi olması halinde, arke olarak belirlenen element dengeyi kendinden yana bozacaktır ve mevcudiyeti sağlayan çatışmalı denge bozulacaktır. Ancak mevcudiyetin sürekliliği gözlemlenebilir açık bir gerçek olduğuna göre arkenin bu dört maddeden biri olması mümkün değildir. Ayrıca Anaksimandros'a göre arkenin somut olarak belirlenemez; "dünyada olmayan" olması da gereklidir.

Apeiron; Anaksimandros'un fragmanlarından da bilindiği kadarıyla, her şeyin kendisinden doğduğu ve kendisinde yok olduğu "burada olmayan" tanımlanamaz, belirlenemez, sınırsız olandır.
    2 ... cybernoetics